22 Ocak 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul’dan 40 Lezzet Durağı
12 Mayıs 2007 Cumartesi 15:13

İstanbul’dan 40 Lezzet Durağı

İstanbul Ticaret Odası, araştırmacı yazar Sevim Gökyıldız’ın hazırladığı İstanbul’da 40 Yıllık 40 Lezzet Durağı kitabı ile Türk kültürüne destek vermeye devam ediyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’u lezzetleri ile anlatmak amacıyla Türk kültürü ve mutfağına katkılarına, araştırmacı yazar Sevim Gökyıldız’ın hazırladığı İstanbul’da 40 Yıllık 40 Lezzet Durağı kitabı ile devam ediyor.

Kitapta İstanbullular’a 40 yıldır lezzetler sunan, kalite çizgisinden ödün vermeyen, hatta bu çizgiyi 40 yılda daha da yukarılara taşıyan 40 lezzet durağı konu ediliyor.

İstanbul’un kültür tarihinin belgelenmesi açısından önemli bir kaynak olan İstanbul’da 40 Yıllık 40 Lezzet Durağı kitabı, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Başkan Yardımcısı Tahsin Öztiryaki, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İTO Meclis Üyeleri, Araştırmacı-yazar Sevim Gökyıldız, İstanbul’un önde gelen 40 yıllık lezzet mekanlarının kurucuları, yöneticileri ve turizm sektörü temsilcilerinin katılımı ile İstanbul Ticaret Odası’nda tanıtıldı.

İTO'da düzenlenen kokteylde konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, mutfak ve yemek kültürünün, kültürel zenginliğin yansımalarından biri olduğunu söyledi. Yalçıntaş, ''Engin kültürümüzün çok önemli bir parçası olan Türk mutfağının korunması, geliştirilmesi ve tanıtımı, ekonomik gelişimimiz için de çok önemlidir. Ülkemizin ekonomik başarılarda önemli bir payı olan turizm sektöründe diğer ülkelerle rekabet edebilmek ve öne çıkabilmek için farklılık yaratmamız şarttır'' diye konuştu.

Yüzyıllardır medeniyetlerin ve ticaret yollarının buluşma noktası olan İstanbul, mutfak kültüründeki zenginliğiyle de öne çıkıyor. Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile üç imparatorluğun başkenti olmuş, eşsiz bir yemek kültürüne sahip, damak tadının her zaman önemsendiği bir dünya şehri olan İstanbul’da bu şehre özel lezzetler de var.

Uzmanların yorumlarıyla da desteklenen belgesel niteliğindeki “İstanbul’da 40 Yıllık 40 Lezzet Durağı” kitabı, 3 yıl proje ve 2 yıl bilfiil çalışma olmak üzere 5 yılda tamamlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları