16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul Yaşam Maliyetinde 79. Sırada
13 Haziran 2012 Çarşamba 00:20

İstanbul Yaşam Maliyetinde 79. Sırada

Global piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in beş kıtada 214 şehri kapsayan 2012 yılı Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçları açıklandı.

Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın her yıl gerçekleştirdiği en önemli araştırmalarından biri olan Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçlandı. Çokuluslu şirketler ve hükümetlere yurtdışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda rehberlik eden Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması, altı kıtada 214 şehirde gerçekleştirildi.

Mercer’ın Yaşam Maliyeti Araştırması, özellikle küresel çapta iş yapan şirketlerin mobil iş gücünü yönetme stratejilerini belirleme aşamasında en önemli referanslarından biri olarak görülüyor. Kilit mobil çalışanlarını firmada tutmak için yurtdışına atamalarda ücretlendirmelerini doğru ve etkin kurgulamak isteyen firmalar, mobil çalışanlarına atandıkları ülkede yaşam maliyetlerini karşılayacak şekilde ücret ve ödenek sağlamak, diğer yan hakları ve imkanları doğru planlamak için Mercer Yaşam Maliyeti Endeksi’ni referans alıyorlar.

Tokyo pahalılık şampiyonu

Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giysi, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2012 yılının en pahalı şehirleri Tokyo, Luanda ve Osaka olarak sıralandı. Moskova ve Cenevre 4 ve 5. olarak geçen seneki sıralamalarını korurken, Zürih geçen seneye göre yaşam maliyeti listesinde bir sıra yükselerek 6. oldu. Yaşam maliyeti en düşük şehir ise Karachi oldu. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 70. sırada yer alan İstanbul, bu sene listede 79. sırada yer alarak, yaşam maliyeti açısından geçen yıla göre daha ucuz bir şehir olarak listede yerini aldı.

Döviz kurlarındaki hareketlilik sıralamaları etkiledi

100 puana sahip referans şehir New York’un baz alındığı Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nda, data toplama evresinde dünyada yaşanan doğal afetler, ekonomik ve politik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki hareketlilik, enflasyon ve konaklama ücretlerinde olan dalgalanmalar yaşam maliyetlerini belirli oranlarda etkiledi.  Bu sene yaşam maliyeti sıralamasında Tokyo birinci oldu ve son sıradaki Karachi’den 3 kat daha pahalı bir şehir olarak dikkat çekti.

New York hala Amerika’nın en pahalı şehri

Araştırmada 33. sırada yer alan New York, Amerika’nın en pahalı şehri olmaya devam ederken, Los Angeles 68’inci, San Francisco ise 90’ıncı sırada yer aldı. Bu iki şehirden Los Angeles 9, San Francisco ise 16 basamak yükseldi. Geçen sene 108’inci sırada yer alan Washington ise bu sene 107. sırada yerini aldı. Araştırmada, Amerikan dolarının değer kazanması ile Amerika’da birçok şehrin sıralamada yukarı çıktığı tespit edildi.

Avrupa şehirleri sıralamada geriledi; Moskova yine birinci sırada

Bu yılki araştırmada, Moskova Avrupa’daki en pahalı şehri unvanını korumaya devam ederken, ilk 10’daki diğer Avrupa şehirleri Cenevre ve Zürih oldu. Cenevre 5’inci olurken, Zürih 6’ıncı sırada yer aldı. Bern 14. sırada kendisine yer bulurken, Londra 25’inci, Paris 37’inci, Milano 38’inci, Roma 42’inci, Stokholm 46’ıncı, Viyana 48’inci, Amsterdam 57’inci, Helsinki 65’inci ve Prag 69’uncu oldu. 2011 yılına kıyasla, Viyana 12, Amsterdam 7, Helsinki 23 ve Prag 22 basamak gerileme göstererek ucuzladı.

Asya Pasifik yükselişte

Dünyanın en pahalı şehri geçen senenin ikincisi Tokyo olurken, geçen yıl da ilk 10’da olan Osaka 3 basamak yükselerek bu yıl kendisine 3’üncü sırada yer buldu. Osaka ayrıca, Asya’da en pahalı ikinci şehir unvanını da elde etti. Listede Singapur 6’ıncı, Hong Kong 9’uncu ve Nogaya 10’uncu sırada yer aldı. Bu kıtada pahalılığın artışını etkileyen faktörler arasında ise Çin para birimi Yuan’ın yükselişi; konut, ulaşım, yiyecek, giyim gibi farklı ihtiyaç kalemlerinde görülen fiyat artışının yanı sıra yoğun talebe karşın kısıtlı konaklama imkanları sayıldı.

Beyrut, Abu Dhabi’yi solladı

Genel olarak expat dünyası olarak bilinen Ortadoğu’da, en pahalı şehir unvanını listede 67’inci sırada yer alan Beyrut elde etti. Abu Dhabi 76’ıncı sırada yer alırken, Dubai 94’üncü, Riyad 123’üncü ve Suudi Arabistan’ın en ucuz şehri Cidde 186’ıncı sırayı aldı. New York’a kıyasla bazı kalemlerin ve hizmetlerin daha az fiyat artışı göstermesi ve konut ücretlerin az da olsa düşmesi ile tüm Ortadoğu şehirleri sıralamada gerileme gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları