25 Ocak 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul Valiliğinden Bilişim Sınıfları Projesine Destek
20 Kasım 2007 Salı 11:57

İstanbul Valiliği'nden Bilişim Sınıfları Projesine Destek

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor programı İstanbul Valiliği’nin tahsis ettiği Sürekli Eğitim Merkezi ile çalışmalarına güç katarak devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi İstanbul Valiliği, Habitat için Gençlik Derneği ve İstanbul AB Öncüleri Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde çalışmalarına güç katarak devam ediyor. İstanbul Valiliği’nin Karaköy’de bulunan Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi binasında tam donanımlı bir bilişim sınıfı Habitat için Gençlik Derneği’nin gönüllü eğitmenlerine tahsis ediliyor. İstanbul Valiliği Sürekli Eğitim Merkezi adını taşıyacak bu tesis, olanakları sınırlı 15 ile 25 yaş arası 100 bin gence temel bilgisayar eğitimi sunabilme hedefinin kısa zamanda gerçekleşmesi adına anlamlı bir adım olarak görülüyor.

İstanbul Valiliği Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılış töreni 16 Kasım 2007 Cuma günü İstanbul Vali Yardımcısı Fikret Kasapoğlu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Daimi Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson-Golinski, Microsoft Sosyal Sorumluluk Programları Direktörü Dr. Akhtar Badshah, Habitat için Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır ve öğrencilerin katıldığı bir törenle faaliyete geçti.

Açılış töreni sırasında bir konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Fikret Kasapoğlu bilgi teknolojilerinin yaygınlaştırılması için desteklerinin artacağını vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu anlamlı günde ülkemize önemli katkılar sağladığına inandığımız ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ programı için birarada bulunuyoruz. İstanbul Valiliği çatısı altında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını omuz omuza ortak bir mücadele içerisinde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sürekli Eğitim Merkezi’mizde yetişecek geleceğin liderlerine imkan sağladığımız için gururluyuz. Valilik olarak bu tip projelerin yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi için bizim desteğimizin her zaman hazır olduğunu ifade etmek isterim. Tüm gençlerimize başarılar diliyorum.”

Microsoft’un ABD Redmond’da bulunan merkezinden açılışa katılan Microsoft Sosyal Sorumluluk Programları Direktörü Dr. Akhtar Badshah açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bilgi teknolojilerinin daha yaygın kullanılması için ön koşul gençlerin bilgisayar okuryazarlığının artması ile mümkün olabilir. Dünya üzerinde bilgi teknolojilerine erişim hususunda varolan sayısal uçurumu kapatmak Microsoft’un küresel olarak odaklandığı bir hedef ve aynı zamanda bizim için öncelikli bir sosyal sorumluluktur. Bu kapsam dahilinde Türkiye’de uygulanmakta olan ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ projesine de büyük önem veriyor ve katkıda bulunuyoruz. Bu projeye mali desteğimizi 2008 yılında da sürdürüyoruz. . Burada bilgisayar teknolojilerini kullanmayı öğrenen gençlerin Türkiye’yi parlak bir geleceğe taşıyacaklarına inanıyorum.”

Törende BM Kalkınma Programı Daimi Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson-Golinski, bilişim teknolojilerinin kalkınma için önemini vurgulayarak şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini yakalamanın temelinde, bilişim teknolojilerine erişimi herkes için mümkün kılmak yatıyor. İşte tam da bu amaç üzerine kurulu olan ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor’ projesine ortak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kalkınma için bilişim teknolojileri kadar önemli bir başka nokta ise, bu projenin örnek bir kamu - özel sektör işbirliği olması. BM Kalkınma Programı olarak, İstanbul Valiliği’nin projeye verdiği destek bu açıdan bizler için çok değerli.”

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor programı öncelikle master eğitmenlerin, daha sonra onların eğittiği gönüllü eğitmenlerin ve sonuçta da öğrencilerin eğitilmesi metoduyla yürütülüyor. Hedef kitlenin, kısıtlı sosyal olanaklara sahip gençler olmasına rağmen, genç kızlar da ayrı bir öncelikli grubu oluşturuyorlar. Programın gönüllü eğitmenler ve öğrenciler aracılığıyla toplum içinde yayılması ve geniş kesimleri etkilemesi öngörülüyor. Bu konuda Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı bir çalışma hazırlıyor. Çalışmada, programın etkisi ve gençlerin başarı hikayelerinden örnekler kamuoyu ile paylaşılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları