02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul Üniversitesine Destek
09 Haziran 2010 Çarşamba 11:00

İstanbul Üniversitesi'ne Destek

Novartis ile İstanbul Üniversitesi, ilaç alanında Ar-Ge çalışmaları yapmak amacıyla stratejik bir işbirliğine imza attı.

Türkiye"nin lider ilaç firması Novartis ile Türkiye"nin en köklü eğitim kurumlarından İstanbul Üniversitesi, ilaç alanında Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları yürütmek üzere stratejik bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliği çerçevesinde İstanbul Üniversitesi bünyesinde bir Ar-Ge merkezi kurulacak. Merkezde yapılacak klinik çalışmaları üniversite bünyesindeki araştırmacılar yürütecek.

Bu anlaşmayla beraber sadece Ar-Ge merkezi konusunda değil, kurumlar arası karşılıklı eğitim-staj programları ve bilgi alış-verişi, hekim - hasta eğitim programları geliştirilmesi gibi birçok farklı alanda işbirliği de gerçekleştirilecek.

Bu stratejik işbirliğinin tanıtımı ve protokolünün imzalanması törenine İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri) Koordinasyon Birimi Komisyon Üyesi, İÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gül ve Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman katıldı.

Tören sırasında konuşma yapan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet işbirliği anlaşması ile ilgili görüşlerini: "Ülkemizin en köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, 1453"ten beri bilime yatırım yapmaktadır. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi olarak bu çalışmalarımızı her koşulda, öğrencilerimizin daha iyi eğitim alması, daha iyi bilim üretmek, ufuk açıcı projelere imza atmak amacıyla sürdürmekteyiz. Ülkemizin saygın kuruluşlarından Novartis ile gerçekleştireceğimiz işbirliği anlaşması da bu anlayışımızın bir ürünüdür. İlaç araştırmaları ve AR-GE faaliyetleri çerçevesinde geliştireceğimiz bu işbirliği için Sayın Güldem Berkman"a ve şahsında tüm Novartis"e, işbirliğimizin gelişerek nice projelerde bir araya gelmek temennisiyle şahsım ve Üniversitem adına teşekkür ederim" şeklinde ifade etti.

Sağlık alanındaki yeni çalışmalara yatırım yapmayı ilke edinen bir firma olduklarını vurgulayan Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman ise, "Bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini desteklemek öncelikli hedefimiz. Novartis olarak tüm dünyada yılda yaklaşık 7,5 milyar ABD doları araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırıyoruz. Bilimsel araştırmaları küresel düzeyde bir değere dönüştürmek


üzere üstlendiğimiz görev ve sorumluluk bilinciyle, Türkiye"nin en köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmanın ülkemizin ilaç araştırmaları alanındaki ağırlığının artmasında önemli bir adıma olacağına inanıyoruz. Bugün İstanbul Üniversitesi ile başlattığımız bu süreci gelecekte diğer üniversitelerimizin de dâhil olacağı bir platforma dönüştürmeye gayret edeceğiz" şeklinde konuştu.

İmzalanan bu proje ile İstanbul Üniversitesi bünyesinde tamamen klinik araştırmalar üzerinde çalışacak uzman bir kadro istihdam edilmesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki klinik araştırma sayısında da ciddi bir artış sağlanması amaçlanıyor. Böylece proje ilaç alanında ekonomik katma değer sağlayarak inovasyon faaliyetlerini artırmak adına büyük önem taşıyor.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları