25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul İl Özel İdaresi’nden Örnek Proje
14 Aralık 2011 Çarşamba 14:25

İstanbul İl Özel İdaresi’nden Örnek Proje

T.C ve AB tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sultangazi ilçesinde uygulanan “İlk Adımlar Yarına Hazırlar” projesi kapsamında 200 çocuğa okul öncesi eğitim verildi.

“İlk Adımlar Yarınlara Hazırlar Projesi”; İstanbul İl Özel İdaresi koordinatörlüğünde Sultangazi Kaymakamlığı, Sultangazi Belediyesi, Bahçeşehir Üniversitesi Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi (METGEM), Çevre Sağlık ve Eğitim Vakfı ortaklığıyla gerçekleştirildi.

“İlk Adımlar Yarınlara Hazırlar” projesinin genel hedefi, okul öncesi eğitimin güçlendirilmesini sağlamak üzere konunun tarafları olan üniversite, kaymakamlık, belediye, STK gibi kurumları harekete geçirmek ve okul öncesi eğitimde kalitenin, AB uygulamalarına yakınlaşmasını sağlamaktı.

Sultangazi ilçesinde uygulanan ve 10 ay süren proje kapsamında High Scope ve Monetesorri eğitim modelleri çerçevesinde, ilçede okul öncesi eğitimde görev yapan öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri geliştirilerek, öğrencilerin bu eğitim modelinden yararlanması sağlandı.

Bahçeşehir Üniversitesi METGEM Başkanı Azize Gökmen, önemli bir projenin ortağı olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Okul öncesi eğitimin anne karnında başlayan ve 72 ayın sonuna kadar devam eden geniş bir süreci kapsadığını belirten Gökmen, “Okul öncesi eğitime büyük önem veriliyor. Projede, Bakanlık ve sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla çok önemli bir noktaya gelindi. Araştırmalar bu eğitim alanların ileride çok avantajlı konumlara geldiğini gösteriyor. Bu projeyle Sultangazi ilçesine çok önemli destekler sağlandı” dedi.

10 sınıf donatıldı

İstanbul İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nedret Apaydın ise İstanbul İl Özel İdaresi’nin önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attığını söyledi. Apaydın, 10 ay süren projenin ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi: “Sultangazi ilçesinde 15 formatör, okul öncesi eğitim veren öğretmenler, aileler eğitildi. 10 sınıf donatıldı. 50 dezavantajlı çocuğun aidatları ödendi ve kırtasiye ihtiyaçları temin edildi. Veli - formatör sertifika töreni ve festival gerçekleştirildi.”

500 okul güçlendirildi

İstanbul İl Özel İdaresi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ali Erdem de İstanbul İl Özel İdaresi’nin İstanbul’a hizmet açısından sosyal sorumluluktan öte böylesine hayırlı bir hizmete vesile olduğunu söyledi. İdare’nin birçok projeye imza attığını hatırlatan Erdem, “Bütçesinin büyük bir bölümünü eğitime kattık. Hizmetler büyük bir hızla devam ediyor. Yaklaşık 500 okul güçlendirildi. İSMEP kapsamında 124 okul yıkılarak yeniden yapıldı. Sosyal sorumluluk olarak üstlendiğimiz projede İstanbul’un en genç ilçesinde böyle hizmetler yapmak bizi bahtiyar kıldı” diye konuştu.

Proje kapsamında, şunlar gerçekleştirildi;

• Okul öncesi eğitimde AB’deki uygulama örneğinden yola çıkmak suretiyle okul öncesi eğitim konusunda bir model uygulaması yapıldı ve seçilen 10 sınıfa donanım desteği verildi. Sınıflarda eğitim alan 200 öğrencinin bu eğitim modelinden yararlanması sağlandı.

• 1000 kişinin katılımıyla festival ve 2 gün süren okul öncesi eğitimi güçlendirme konferansı düzenlendi.

• 15 formatör, 200 aile, Sultangazi ilçesinde görev yapan 71 öğretmen eğitildi.

• 10 sınıftaki 200 öğrenciden 50’si ekonomik düzeyi düşük öğrencilerden seçildi. Bu öğrencilerin proje süresince eğitim giderleri karşılanarak, okul öncesi eğitime katılmaları sağlandı.

• Sosyo ekonomik düzeyi alt seviyedeki öğrenci gruplarının aileleri de okul öncesi eğitim konusunda bilinçlendirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları