28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsizliğin Artmasını İnşaat Engelledi
17 Temmuz 2012 Salı 11:55

İşsizliğin Artmasını İnşaat Engelledi

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), İşsizliğin Artmasını İnşaat Engelledi başlıklı İşgücü Piyasası Görünümü: Temmuz 2012 notunu yayınladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), tarafından yayınlanan,  Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar’ın hazırladığı İşsizliğin Artmasını İnşaat Engelledi başlıklı İşgücü Piyasası Görünümü: Temmuz 2012 notunda özetle şu bilgiler yer alıyor:

Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar tarım dışı işsizliğin Mart 2012 döneminde yüzde 11,3’den Nisan 2012 döneminde yüzde 11,2 seviyesine düştüğünü gösteriyor. Düşük büyümeye paralel olarak hizmetler ve sanayi sektörlerinde istihdam artışları zayıflamış durumda, ancak inşaat sektöründeki istihdam artışı tarım dışı işsizliğin artmasını engellemiş görünüyor.  

Tarım dışı işgücü piyasasında yavaşlama

TÜİK’in 16 Temmuz 2012’de açıkladığı işgücü verilerine göre Nisan 2012 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, tarım dışı işgücü 458 bin (yüzde 2,2), tarım dışı istihdam 694 bin kişi (yüzde 3,9) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 236 bin azalarak 2 milyon 325 bine düşmüştür. Son üç dönemdir yavaşlayan istihdam ve işgücü artışlarına paralel olarak tarım dışı işsizlik yavaş da olsa düşmektedir.

İşsizlik yatay seyrediyor

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Nisan döneminde Mart dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 109 bin artarak 20 milyon 888 bine ulaşmıştır. Tarım dışı istihdam ise 119 binlik bir artışla 18 milyon 543 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 10 bin azalmış, tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puan gerileyerek yüzde 11,3’den 11,2’ye düşmüştür. İstihdam artışları yavaşlarken işgücündeki artışların da yavaşlamış olması tarım dışı işsizlik oranındaki düşüşleri sınırlamaktadır. 

Bundan önceki araştırma notlarında Kariyer.net tarafından açıklanan ilan başına yapılan başvuru sayısını mevsim ve takvim etkilerinden arındırıyorduk. Ancak, Nisan ayından itibaren teknik problemlerden ötürü toplam başvuru sayısında gözlemlenen yapısal bir kırılma nedeniyle bir süre için toplam ilan sayısını kullanacağız. 

Geçen ay Kariyer.net tarafından açıklanan rakamlar Nisan 2012 döneminde tarım dışı işsizliğin düşeceğine işaret etmekteydi. Nisan dönemi verileri bu öngörüyü doğruladı. Bu ayki veriler ise Mayıs 2012 döneminde işsizlikte az da olsa bir artış gösteriyor. Son birkaç ay beraber değerlendirildiğinde tarım dışı işgücü piyasasının önümüzdeki dönemde de yatay seyredeceğini düşünüyoruz.

İnşaatta bir dönemde yüzde 5,8 istihdam artışı

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel verilere göre inşaat istihdamı bu dönemde 91 bin artmıştır. Mart döneminden Nisan dönemine yüzde 5,8’lik bir artış söz konusudur. Ekim 2011 döneminden bu yana düşmekte olan inşaat istihdamının bu ölçüde yüksek artış göstermesi oldukça şaşırtıcı. Bu gelişme inşaat sektörünü yakından takip etmemiz gerektiğine işaret ediyor.

Hizmetler ve sanayi istihdamında ise sırayla 12 bin ve 17 binlik artışlar var. Düşük büyüme rejiminin hizmetler ve sanayi sektörlerine yansıdığı ancak inşaattaki anormal artışın tarım dışı işsizliğin artmasını engellediği görülüyor.

Nisan 2012 döneminde tarımdaki 40 binlik istihdam artışı Eylül 2011’den beri süre gelen düşüşün durduğu şüphesini uyandırıyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları