18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSOdan İSO 500 Açıklaması
01 Ağustos 2008 Cuma 09:42

İSO'dan İSO 500 Açıklaması

İSO, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasının kırk yıldır aralıksız olarak devam ettiğine ve kriterin üretimden satışlar olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye"nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması ile ilgili olarak gelen eleştiriler üzerine Yönetim Kurulu Başkanı C. Tanıl Küçük imzası ile bir açıklama yayınladı. Açıklamada şöyle denildi.

İstanbul Sanayi Odası, Türkiye"nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasını kırk yıldır aralıksız olarak devam ettirmektedir. Çalışma, sanayi sektöründe faaliyet gösteren kuruluşları kapsamakta ve sıralama kriteri olarak da üretimden satışlar büyüklüğü kullanılmaktadır. Üretimden satışlar kriterinin kullanılmasındaki amaç, kuruluşların sınai faaliyet büyüklüklerini ölçebilmektir. Toplam satış hasılatı, yani ciro büyüklüğü İSO 500"de sıralama kriteri değildir.

İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmamız, başlangıçtan itibaren Türkiye merkezlidir. Çalışmamız kapsamında, 500 büyük sanayi kuruluşunun Türkiye"de gerçekleştirdiği üretim, Türkiye"den yaptığı ihracat, Türkiye"de yarattığı katma değer, istihdam, karlılık ve verimlilik incelenmekte; elde edilen veriler toplam Türkiye rakamları ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir.

İSO 500, sonuçların, takip eden yılların birbiriyle kıyaslanarak elde edildiği, devamlılık temelinde zengin bir veri tabanı sunan, türünün tek örneği ve seri niteliğinde bir çalışmadır. Üretimden satışlar kriterinde bir değişikliğe gidilmesi, çalışmanın bu niteliğini olumsuz etkileyecektir. Öte yandan, çalışmamızın başlangıcından bu yana geçen kırk yıllık dönemde, hem dünya hem de Türkiye ekonomisinde önemli gelişme ve değişmelerin ortaya çıktığı bir gerçektir. Bu gün, ne mutlu ki, Türk sanayi kuruluşları, küresel şartlarda, dünyanın dört bir yanında üretim yapabilmektedir. Ancak, takdir edileceği üzere, sanayi kuruluşlarımızın küresel büyüklüklerinin saptanması, değerlendirme kriterleri ve kapsamı itibariyle tamamen farklı bir çalışma alanı olacaktır. Sanayimizdeki gelişmeleri yakından takip eden İstanbul Sanayi Odası, bir yandan kırk yıldır yaşattığı İSO 500 araştırmasını, aynı başarıyla geleceğe taşımanın gayreti içindeyken, diğer yandan da, ekonomideki değişen koşullara paralel güncellemelere gitmenin arayışı içindedir.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları