25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSOdan AB Okulu Programı
24 Mayıs 2007 Perşembe 11:02

İSO'dan AB Okulu Programı

İSO ve çeşitli sektör derneklerinde AB ile ilgili çalışacak personelin bilgi birikimini artırmayı hedefleyen 6 hafta sürecek eğitim programı 25 Mayıs 2007 tarihinde başlıyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın “AB Okulu” projesi kapsamında, 6 hafta sürecek eğitim programı 25 Mayıs 2007 tarihinde başlıyor. AB tarafından desteklenen Proje, İSO ve çeşitli sektör derneklerinde AB ile ilgili çalışacak personelin bilgi birikimini artırmayı hedefliyor.

Projenin amacı, İSO’nun ve sektör kuruluşlarının, kendi bünyelerindeki uzmanlık ve hizmet alanlarına AB boyutunu da katmalarını ve sektörlerini müzakere sürecinde en iyi şekilde temsil etmelerini sağlamak.

Türkiye’de AB üzerine çalışan uzmanlar ve bürokratlar ile sanayici ve sektörler arasında köprü kurmayı hedefleyen “AB Okulu” projesi ile İstanbul Sanayi Odası, hem büyük bir bölümü sanayiyi yakından ilgilendiren AB ile müzakere sürecine katkıda bulunmayı, hem de bu süreçte üyelerinin rekabet güçlerini korumayı ve artırmayı hedefliyor.

Sektörlerimizin AB mevzuatına mümkün olduğunca kısa sürede ve en az sıkıntıyla uyumuna katkıda bulunmak ve olası mevzuat değişiklikleri hakkında bir an önce bilgilenmelerini sağlamak meslek kuruluşlarına ve Odalara düşen en önemli görevlerden birisi.

Bu görevin yerine getirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen AB Okulu Projesi ile, AB uzmanları ve kamu kesimi imalat sanayi sektörleri hakkında bilgilenirken sektör temsilcileri de AB ile ilgili temel bilgilere, müzakere süreci ve fasıllarla ilgili bilgiye ulaşmış olacaklar.

Projede Polonya Ticaret Odası ile Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği yapan İstanbul Sanayi Odası, hem bu ülkelerin uzmanlık alanları ve müzakere sürecinde yaşadıkları tecrübelerden faydalanmayı hem de AB mevzuatına uyumun sektörlere getireceği etkileri irdelemeyi hedefliyor.

“İSO-AB Okulu Projesi”ni İktisadi Kalkınma Vakfı ve Kadir Has Üniversitesi de çeşitli uzmanlık alanlarında destekliyor.

Eğitim programına 23 sektörel dernekten 30 katılımcı ile İSO’dan çeşitli alanlarda çalışan 12 uzman katılıyor.

Altı hafta boyunca sürecek eğitim programında, AB ve müzakere başlıklarıyla ilgili 45 konu başlığında katılımcılara, AB’nin işleyişi ve temel politikaları, müzakere başlıkları hakkında eğitim verilecek, doğru bilgiye nasıl ulaşılabileceği konusunda yol gösterilecek. Eğitim verecek uzmanlar, üniversite, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel danışmanlık şirketleri gibi değişik alanlarda AB üzerine çalışan konularında uzman kişiler arasından seçildi. Ayrıca Polonya ve Macaristan’da müzakere sürecinde görev almış veya ilgili kurumlarda AB’ye uyum çalışmaları yürütmüş toplam 18 uzman da müzakere sürecinde yaşadıkları deneyimlerini aktaracak ve Türkiye’nin de dikkat etmesi gereken noktaları vurgulayacaklar. Bu uzmanlar arasında ülkelerinin AB ile müzakere heyetinde rol almış kişiler ve bakanlık temsilcileri gibi kişiler de bulunuyor.

Proje sonunda, eğitime katılanların Türkiye’de ve AB’de konunun uzmanlarıyla elektronik ortamda iletişim kurması, görüş ve sorularını paylaşması öngörülüyor. Böylece AB uzmanları ve sanayinin sürekli olarak birbirinden haberdar olması ve müzakere sürecine daha etkin katkıda bulunulması hedefleniyor.

Eğitim programı sonunda başarılı olan katılımcılar, Macaristan ve Polonya’ya düzenlenecek bir eğitim gezisiyle, bu ülkelerin AB’ye katılım tecrübelerini yerinde görme, meslek kuruluşlarının ve çeşitli kurumların tecrübelerinden yararlanma olanağı da bulabilecekler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları