21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSO: Türkiye Parlayan Yıldız
09 Aralık 2010 Perşembe 10:47

İSO: Türkiye Parlayan Yıldız

İSO Yönetim Kurulu Başkanı C. Tanıl Küçük, "Türkiye, krizden çıkışta ortaya koyduğu başarıyla dünyanın parlayan yıldızlarından biri olarak öne çıkıyor" dedi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı C.Tanıl Küçük, "Sürdürülebilir Rekabet Gücü: Sanayide ve Ekonomide Yapısal Dönüşüm" başlıklı 9. Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi"nin kapanışında yaptığı konuşmada, bu kongrede, önlerindeki süreçte kendilerini nasıl bir dünyanın beklediğini anlamaya, ekonomide ve sanayide dönüşümün yönünü öngörmeye çalıştıklarını söyledi.
İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Küçük, kongrede öncelikle dünyadaki büyük resmin ana hatlarını ortaya koymaya sonra da Türkiye ve Türk Sanayini bu resim içinde konumlandırmaya gayret ettiklerini belirttiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ülkemizin ve sanayimizin mevcut durumunu, küresel resim içindeki yerimizi, bu yerdeki hareket imkanlarımızı ve hedefleyebileceğimiz ufakları tespit etmeye çalıştık. Bu hedeflere ulaşabilmek için kullanabileceğimiz araçların neler olabileceğini sorguladık. Güçlü yönlerimizi, zayıf yönlerimizi, geliştirmemiz gereken tarafları ortaya koymaya çalışırken eksiklerimiz olduğunu ancak hiç de fena bir noktada bulunmadığımızı gördük. Son 20/30 yılda, sanayi ve ekonomide önemli işler başarmış ve daha da iyi yerleri hedeflemeye imkan tanıyan bir zemin yaratabilmişiz."
Mevcut konjonktürde Türkiye"nin güçlü büyüme potansiyeli ve krizden çıkışta ortaya koyduğu başarı ile dünyanın parlayan yıldızlarından biri olarak öne çıktığını vurgulayan Küçük, özetle şunları söyledi:
"Önümüzdeki dönüşüm süreci, ülkemize fırsatlar getiriyor, yeni kapılar aralıyor. Mesele bu fırsatları iye değerlendirebilmek ve bu tarihsel dönüm noktasında karşımıza çıkan avantajları iyi kullanabilmek. Burada hükümet ve ekonomi yönetimlerine, özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarına önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. 21. Yüzyılda ancak güçlü ve verimli çalışan şirketleri olan ekonomiler güçlü ekonomi olabiliyor. Kongremizde gördük ki, daha güçlü şirketler için, ölçek ekonomisi yakalamamız, kurumsallaşmayı geliştirmemiz, hız faktörüne önem vermemiz, Ar-Ge ve inovasyon kapasitemizi yükseltmemiz, ürünlerimizi çeşitlendirmemiz önem taşıyor. Aynı şekilde eğitime, insan gücümüzün yetkinliklerini daha da arttırmaya, üniversite-sanayi işbirliğine önem vermemiz gerekiyor.
Eminiz ki kongremizde konuşulanlar, her bir katılımcımızın zihninde farklı pencereler açmış, farklı çağrışımlar yapmıştır. Umarız bu pencereler sanayimiz ve ülkemiz için ilave katma değere dönüşecek, ülkemizi ve sanayimizi arzu ettiğimiz hedeflere taşımamıza daha mutlu ve daha zengin bir Türkiye yaratmamıza katkıda bulunacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları