25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSMMMOdan Göç Raporu
13 Aralık 2008 Cumartesi 12:51

İSMMMO'dan Göç Raporu

İSMMMO'nun hazırladığı rapor Türkiye'de yasa dışı göçün boyutunun son yıllarda hızla büyüdüğüne işaret ediyor.

Siyasi faktörler ve iklim değişikliği gibi gelişmeler kadar ekonomik krizler de göçü tetiklerken, veriler, Türkiye"de yasa dışı göçün boyutunun son yıllarda hızla büyüdüğüne işaret ediyor. Yapılan tahminler dünya genelinde her yıl 700 bin ile 2 milyon arasında insanın insan tacirlerinin eline düştüğünü gösteriyor, Türkiye de gelecek arayanların göç haritasında merkez ülkelerden biri olarak değerlendiriliyor.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Emniyet Genel Müdürlüğü, Dünya Bankası (DB) ve Ekonomik İşbirliği Kalkınma Örgütü (OECD) verileri ile ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerinin demeçlerinden yararlanarak hazırlanan rapora göre Türkiye"de uluslararası göç verilerinin derlenmesine ilişkin düzenli bir kayıt bulunmuyor. Ancak Türkiye"de Kasım sonu itibariyle sığınmacı ve 3"üncü bir ülkeye yerleştirilme kararı verilen mültecilerin toplam sayısı 18 bin civarında. Kayıtsız sığınmacı ve göçmen sayısı bu rakamın çok daha üstünde tahmin ediliyor. Resmi kayıtlara yansıyan yakalanmalar bile artış hızını ortaya koyuyor. Buna göre son 13 yılda Türkiye"ye illegal yollarla giriş-çıkış yaparken veya Türkiye"de yasadışı konumda yakalananların toplam sayısı 746 bin 492 kişi.

Göçmen kaçakçılığında transit ülke olan, insan ticaretinde hedef ülke konumunda bulunan Türkiye"de kayıt dışında kalan göçmen sayısı oldukça yüksek tahmin ediliyor. Tahmin edilen sayı 400 bin ile 2 milyon kişi arasında.

Siyasi faktörler yanı sıra ekonomik krizlerin göçü arttırırken suçları da kamçıladığını belirten İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, rapordaki değerlendirmesinde, sığınmacıların mülteci olması için Türkiye"de bekleme süresinin 4-5 yıl olduğuna dikkat çekti. Bu dönemde Türkiye"de geçici statüde bulunan sığınmacıların çoğunlukla kayıt dışı ucuz işgücü olarak çalıştırıldığını ifade eden Arıkan şunları söyledi:

"Türkiye"ye gelen göçmenler yasal başvurularını yaptıktan sonra Anadolu"da yeni yerleşim yerine gönderiliyor. Çalışmaları yasak olmasına karşın, İstanbul, Kayseri, Konya gibi işgücü piyasalarında çalıştırılıyor. Sığınmacılara, hükümet, BMMYK, sivil toplum kuruluşları ve yerel idarelerin işbirliğiyle destek veriliyor. Ancak fakir sayısının fazla olduğu, ülke genelinde milli gelirden aldığı payı çok düşük olan illerde bulunan sığınmacılar, diğerlerine göre daha şanssız sayılıyor. Çünkü sosyal yardımların önceliği bu durumda o ilde yaşayan fakirlere yöneliyor. BMMYK, düzenli olmamakla birlikte sığınma başvurusu kabul edilenlere aylık 200-250 YTL"lik bir yardım sağlıyor. Dünyada en hızlı gelişen örgütlü suç olarak kabul edilen insan kaçakçılığının boyutları her geçen gün artıyor. Konuyla ilgili istatistikler aslında buzdağının görünen yüzü. Görünmeyen yüzünde yüzlerce mağdur yaşam var. Herkesin bu konuda duyarlı bir tutum sergilemesi gerekir. Sosyal soruna dönüşen bu konuda Türkiye"nin bir politika belirlemesi gerekir. Tahmin edilen göçmen sayısı ile yakalanan arasında bir uçurum var. Bu alan üzerine kafa yorulması gereken bir alandır."

İSMMMO"nun raporuna göre sayıları yüz binlerle ifade edilen yasadışı göçmenlerin bu geçişlerini organize ederek kolay yolla ve büyük miktarlarda para kazanan göçmen kaçakçılığı organizasyonlarının sayısındaki artış da bu konuda fikir veriyor. Buna göre, 1995"te 11 bin 362 göçmen yakalanırken 2008"de 50 bin 80 kişiye ulaştı. Türkiye"ye sığınma başvurularında da rekor kaydedilirken yakalanan suçlu (organizatör) sayısı da arttı. 1998 yılında 98 organizatör yakalanırken bu sayı 2000 yılında 850"ye yükseldi. 2006 yılında 951, 2007 yılında bin 242, 2008 yılı eylül ayı itibariyle 960 suç örgütü organizatörü yakalandı.

Son 10 yılda yakalanan suç organizatörlerinin toplam sayısı ise 9 bin 327 kişi oldu.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları