17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSMMMOdan Asgari Geçim İndirimi Rehberi
31 Aralık 2007 Pazartesi 11:15

İSMMMO'dan Asgari Geçim İndirimi Rehberi

İSMMMO, hazırladığı Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Rehberi”nde 10 soru ve yanıtla sisteme açıklık getirildi.

Vergi iadesi uygulaması yerine getirilen asgari geçim indirimi sisteminde maaştan çok çalışanların medeni hali ve çocuk sayısı belirleyici olacak. Buna göre, sistemde 4 çocuklu ve eşi çalışmayan bir asgari ücretli aylık 77,57 YTL, yıllık 930,85 YTL geçim indirimi alacak. Eşi çalışan ve iki çocuğu bulunan asgari ücretli için hesaplanan asgari geçim indiriminin aylık tutarı da 59,32 YTL.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nca (İSMMMO) hazırlanan Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Rehberi'nde 10 soru ve yanıtla sisteme açıklık getirildi. Buna göre, bir ücretlinin aylık dönemde hak kazanacağı indirim tutarı;
Asgari ücretin yıllık tutarı x asgari geçim indirimi oranı x % 15 / 12
12
formülü ile hesaplanacak. Rehberde, daha önce kamuoyunda bu konuda farklı yorumlar ve hesaplamalar yapıldığına dikkat çekilerek şu noktaya vurgu yapıldı: “Asgari ücret yıl içinde değişse de takvim yılının başındaki brüt tutar (608,40 YTL) hesaba esas alınacak. Yılın ikinci yarısında bu tutar değişmeyecek.”

TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı ve İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, vergi iadesine göre bu sistemin asgari ücretle çalışanlar için daha avantajlı olduğunu belirtti. Asgari ücretle çalışanların neredeyse geçen yıl aldığı vergi iadesinin iki katı tutarında bir vergi indirimi alabileceğini belirten Arıkan ancak yüksek ücretliler için büyük bir kayıp söz konusu olduğunu anımsattı. Sistemden ortalama 10 milyon 600 bin kişinin yararlanma koşullarında çalıştığını kaydeden Yahya Arıkan; “Ancak bu kadar çalışanın yararlanabilmesi işverenin uygulamasına bağlı. Yoksa bu sistem işverene örtülü vergi avantajına dönecektir. Türkiye’de ücretler net olarak konuşulur, işveren konuşulan net ücrete bunu ekleyecek mi, uygulamada göreceğiz” dedi. İşverene vergi indirimini ücretlere yansıtmaları, çalışanlara da haklarını yedirmemeleri yönünde çağrı yapan Arıkan şunları söyledi: “Ortalama 8 milyon kişi olduğu tahmin edilen özel sektör çalışanları açısından bu parayı almak zorlu bir mücadeleye dönebilir. Türkiye’de ücretler hep net olarak konuşuluyor. Bu ek parayı işveren verecek midir? Vermediği halde çalışan ne yapacak? Burada çok ciddi bir boşluk söz konusu”.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları