28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSMMMO’dan Enflasyonda Hedefler ve Gerçekler Raporu
04 Ocak 2008 Cuma 10:52

İSMMMO’dan Enflasyonda Hedefler ve Gerçekler Raporu

İSMMMO, Merkez Bankası, OECD ve Hazine Müsteşarlığı’nın verilerinden yararlanarak hazırladığı Enflasyonda Hedefler ve Gerçekler başlıklı raporu açıkladı.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) Merkez Bankası, OECD ve Hazine Müsteşarlığı’nın verilerinden yararlanarak hazırladığı Enflasyonda Hedefler ve Gerçekler başlıklı raporuna göre, üçer aylık dönemler için Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon tahminleri, Türkiye için son 5 yılın en düşük enflasyon oranları. Bu hedefler tutarsa memur enflasyon farkı almayacak. Ancak eğer enflasyon hedeflerin 2 puan üzerinde giderse ilk çeyrek sonunda yüzde 3 olacağından daha yarıyıl gelmeden memurun zammı eriyecek ve enflasyon karşısında mağlup olacak. Enflasyon farkları Temmuz’da yansıtıldığı için de yüzde 1.9’luk enflasyon farkına hak kazanacak olan kamu çalışanları ve özel sektörde sözleşmesi bu yönde olanlar yılın ikinci çeyreğini enflasyona yenilmiş olarak geçirecek.

İSMMMO’nun raporuna göre Mart 2008’de yıllık enflasyonun yüzde 7.1’e düşmesi için Ocak-Mart arasındaki 3 aylık TÜFE’nin yüzde 1.1 çıkması gerekiyor. Enflasyonun hedefe ulaşması için Nisan-Haziran dönemindeki TÜFE’nin yüzde 0.90, Temmuz-Eylül döneminde 0.13 ve son çeyrekte de yüzde 1.77 düzeyinde gerçekleşmesi zorunlu. Elektrik ve doğalgazda fiyat artışı, 100 dolara ulaşan petrol fiyatları, kiradaki fiyat katılığı sona ermeden Merkez Bankası’nın belirlediği enflasyon hedefleri çok iddialı kalıyor. Oysa, özel ve kamu sektörlerinde neredeyse bütün çalışanlara ücret zamları son iki yıldır hiçbir dönemde tutturulamayan bu hedeflere göre yapılıyor.

TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı ve İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Merkez Bankası’nın açıkladığı 2008 Para ve Kur politikası’nın da değerlendirildiği raporda 2008 sonunda tüketici fiyatlarının yüzde 4’e inmesinin hedeflendiğine dikkat çekti. Merkez Bankası’nın enflasyonu Mart 2008’de yüzde 7.1’e, Haziran’da yüzde 6.5’e, Eylül’de de yüzde 6.3’e çekmeyi hedeflediğine dikkat çeken Arıkan, "Merkez Bankası bu hedefleri tutturmak dışında kendisine artı-eksi 2 puanlık bir belirsizlik aralığı bıraktı. Buna göre enflasyon hedefin 2 puan üzerinde kalırsa, Martta yüzde 9.1, Haziranda yüzde 8.5, Eylülde yüzde 8.3 ve 2008 sonunda yüzde 6 olabilecek” dedi.

Belirlenen hedeflerinin milyonlarca çalışan için çok şey ifade ettiğine dikkat çeken Arıkan “İnandırıcılıktan uzak olan hedefler nedeniyle hükümet çalışanların enflasyon farklarını gecikmeli ödüyor” diye konuştu. Merkez Bankası’nın 2008 sonunda enflasyon tahminini ise yüzde 3.5 ile 5.7’nin orta noktası yüzde 4.1, resmi hedefini de yüzde 4 olarak açıkladığını anımsatan Arıkan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ancak piyasa tahminleri halen yüzde 5-6 aralığında geziniyor. Merkez Bankası enflasyon konusundaki inandırıcılığını sorgulatan tahminlerin gerçekleşmesi için standart para politikasının ötesinde bir açıklama da yapmadı. Ekonomide enflasyon hedefini iki kere ıskalamış olan Merkez Bankası’nın hedefe inandırıcılığını artırması gerekiyordu” dedi.

İSMMMO’nun “Enflasyonda Hedefler ve Gerçekler Raporu”nda şu saptamalar yer aldı:

* TÜFE’nin 12 aylık ortalamalara göre bakıldığında 2003 bazlı yeni endeksin devreye girmesinden bu yana enflasyon hiç yüzde 8’in altına gelmedi. Gelmediği gibi Mart-Haziran 2007 aralığında yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti.

* 2008’de çeyrek dönemler için belirlenen enflasyona (sırasıyla yüzde 7.1, 6.5, 6.3 ve 4.0) ulaşmak için Türkiye ekonomisi çeyrekler bazında tarihindeki en düşük enflasyon oranlarını yakalamak zorunda.

* 2008’in ilk çeyreği sonunda TÜFE’yi yüzde 7.1’e düşürmek için de Türkiye ekonomisinin ilk üç aylık döneminde enflasyon sadece 1.1’de kalmalı. Oysa kuraklık nedeniyle azalan tarım ürünleri ve artan fiyatlar, elektriğe yüzde 19.5 ve doğalgaza iki aşamada yapılacak yüzde 14’lük zam, asgari ücrete yapılan ilk yarıyıl için yüzde 4, ikinci yarıyıl için yüzde 5 olmak üzere toplam yüzde 9’luk artış doğrultusunda ilk çeyrekte enflasyon yüzde 1,1’de tutulması hayal gibi görünüyor.

Enflasyonun hedefin 2 puan üzerinde, belirsizlik aralığı içinde yani yüzde 9.1’de tutulması için de yılın ilk çeyreğinde, fiyat artışının yüzde 3'te kalması gerekiyor. Bu rakam da Türkiye’nin son 5 yıldaki en yüksek üç aylık enflasyonu olarak tarihe geçecek.

* 2008 yılının Nisan-Haziran arasındaki üç aylık döneminde ise yıllık enflasyonun yüzde 6.5’e çekilmesi için bu dönemde sadece yüzde 0.90’lık bir enflasyon yakalanması gerekiyor. Ancak bu orana da geride kalan 5 yıllık dönemde bir kez hariç yanına bile yaklaşılmadı.

En ilginç iki veri ise üçüncü ve son çeyreğe ilişkin veriler. Üçüncü çeyrek sonunda eğer yıllık enflasyon yüzde 6.3’e düşerse bu çeyrekteki üç aylık enflasyon yüzde 0.13 olacak. Oysa Türkiye ekonomisi bu tür bir enflasyon rakamına son 5 yıl içinde üçüncü çeyreklerde yanına bile yaklaşamadı.

*Son çeyrek ise enflasyon deyim yerindeyse patlama yapacak. Yüzde 2.44… Bu da yüzde 4’lük hedefin yüzde 61’inin son çeyrekte tüketileceğini gösteriyor. Bir başka deyişle enflasyonda asıl düşüş yılın son çeyreğine bırakılıyor ve asıl başarı ya da başarısızlık yılın son çeyreğinde belli olacağı görülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları