14 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSMEK Takıları Dünyayı Dolaşıyor
15 Aralık 2010 Çarşamba 13:51

İSMEK Takıları Dünyayı Dolaşıyor

Kursiyerlerin yaptığı takılar ülke sınırlarını aşarak farklı kültürlere ulaşıyor.

İstanbullulara 15 yıldır sanat ve meslek eğitimi veren İSMEK, her yaştan ve meslekten kursiyeri bir araya getiriyor. Farklı becerilere sahip kursiyerler bir araya gelince de renkli karelerin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. İSMEK Üsküdar Merkez Kurs Merkezi"ndeki takı tasarımı sınıfında kursiyerler farklı hikâyeleriyle dikkat çekiyor. Rusya"da bir Türk ile evlendikten sonra Türkiye"ye gelen Luba Çavuşoğlu (36) ve yaptığı takıları Amerika"da yaşayan kızına ulaştıran Sevim Algantürk (68) iki yıldır takı tasarımı eğitimi alıyor. Luba"nın yaptığı takıları Rusya"daki yakınları beğenerek takarken, Algatürk"ün kızı da Amerika"da annesinin ve kendisinin yaptığı takıları sergiliyor.

Takı Tasarımı kursiyerleri Sevim Algantürk ve Rus asıllı Luba Çavuşoğlu İSMEK"te öğrendiklerini ülke sınırlarının ötesine taşıyor. Kursiyerlerin severek yaptığı takılar gittikleri yerlerde ilgiyle karşılanıyor. 5 yıldır İstanbul"da yaşayan Luba Çavuşoğlu"nun hayatı İSMEK"le tanıştıktan sonra renklenmiş. Türkiye"de yaşayan Rus bir arkadaşına takılardan hoşlandığını söyleyen Luba"ya, İSMEK"i arkadaşı tavsiye etmiş. İSMEK"e yazıldığında Türkçe konuşulanları rahatça anlayıp cevap veremeyen Luba, kurs süresince arkadaşlarıyla ilişkileri sayesinde Türkçe kursuna gitmeden konuşmasını geliştirmiş. Kursa başladığı ilk günlerde malzeme listesini bile tam olarak anlayamadığını ve bu yüzden hocasını arayıp alınacakları eşine anlattırdığını söyleyen Luba, artık daha iyi Türkçe konuşuyor. Luba, çevresindekilere yaptığı takıları satarken, eşi de arkadaşlarına Luba"nın takılarını götürüyor. Rusya"da İSMEK gibi kursların olmadığını söyleyen Luba, buradan oradaki yakınlarına yaptığı takılardan gönderiyor. Gönderdiklerinin çok beğenildiğini de sözlerine eklemeyi ihmal etmeyen Luba, artık takıları takmaktan çok tasarlamayı ve üretmeyi sevdiğini söylüyor.

Takı tasarımı kursuna devam eden Sevim Algantürk takıya olan merakına emeklilikten sonra eğilebildiğini belirtiyor. Daha önce de Amerika"da yaşayan kızının yanına gittiğinde zorlanmamak için İSMEK"in İngilizce kursuna yazılmış. İlköğretim okullarında idarecilik yaptıktan sonra emekli olan Algantürk, takı merakını kızını da aktarmış. Sevim Hanım, kızının takıları yaparken kendisini izlediğini ve hediye ettiği takılardan da yola çıkarak yenilerini yaptığını belirtiyor. Amerika"da yaşayan kızının arkadaşlarının da yapılanları beğendiğini ifade eden Algantürk, kızının orada yaptığı takıları kermes gibi bir organizasyonda sergilediğini ve sattığını anlatıyor. Damadının Türkiye"de yetişmiş bir Amerikalı olduğunu söyleyen Algantürk onun da küpe yaparak kızına yardım ettiğini dile getiriyor. Algantürk emeklilikten sonra başladığı İSMEK kurslarıyla yaşlılığını unuttuğunu vurguluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları