18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşletmelerin Sağlığı Araştırması
25 Eylül 2008 Perşembe 16:29

İşletmelerin Sağlığı Araştırması

Yönetim Kurullarının ve Yöneticilerin, İşletmelerinin Sağlığı Hakkında Bildikleri ve Bilemedikleri" başlıklı raporun sonuçlarını açıkladı.

Deloitte Türkiye, Deloitte Global"in the Economist Intelligence Unit ile Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerinde dünyanın önde gelen ve küresel piyasalara yön veren büyük şirketlerinin 250 üst düzey yöneticisi ile gerçekleştirmiş olduğu araştırmadan yola çıkarak, bu yıl Nisan ve Mayıs aylarında ülkemizin önde gelen 87 üst düzey yöneticisi ve yönetim kurulu üyesine yönelik bir anket gerçekleştirdi.

Yönetim Kurullarının ve Yöneticilerin, İşletmelerinin Sağlığı Hakkında Bildikleri ve Bilemedikleri başlıklı rapor, Deloitte Türkiye tarafından anket sonuçlarına ve mevcut küresel durum ile yapılan karşılaştırmaya dayanılarak hazırlandı. Raporda şirketlerin yönetim etkinliğinin ölçülmesinde büyük önem taşıyan ve gerçekte yönetim üzerinde bir baskı unsuru oluşturan "geleneksel" finansal göstergelerin, şirketlerin gerçek başarısını ölçümlemek için yeterli olmadığı noktasından yola çıkıldı.

Finansal göstergeler, şirketin müşterileri, çalışanları ve tedarikçileri gibi kritik paydaşları ile olan ilişkilerinin niteliğini ve derinliğini göstermediği gibi, bir firmanın gelecekteki gelir ve karının temelini oluşturan ürün yaratıcılığına da çok az ışık tutuyor. Ayrıca finansal göstergeler yönetim kurulu ve üst yönetimin ne derece etkin olduğunu, idari ve yönetim süreçlerinin verimli olup olmadığını ortaya koymakta yetersiz kalıyor.

Raporda, yönetim kurulları, üst düzey yöneticiler ve yatırımcılar açısından finansal göstergelerin dışında şirketlere ait hayati işaretlerin algılanabilmesi için "finansal olmayan göstergeler"in büyük önem taşıdığı vurgulanıyor. Ancak, yönetim kurulu ve üst düzey yöneticilerin finansal olmayan göstergeleri izleyebilmesinin önünde en önemli iki engel olarak; bu göstergelerin analiz edilmesine yönelik yöntem-ve araç eksikliği ile finansal sonuçlara olan etkisi üzerin duyulan inanç eksikliği olduğu ifade ediliyor. Bu durumun, finansal olmayan göstergelerin ölçülmesinin daha zor olmasından, sermaye piyasalarının daha çok finansal sonuçlara odaklanmasından ve finansal olmayan göstergelerde hesap verilebilirliğin düşük olmasından kaynaklandığının altını çiziliyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları