23 Ocak 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Işıklı Fikirler Yarışması Sonuçlandı
04 Haziran 2012 Pazartesi 13:00

Işıklı Fikirler Yarışması Sonuçlandı

Işık Üniversitesi ile FMV Işık Okulları’nın gerçekleştirdiği Işıklı Fikirler, İnovasyon ve Girişimcilik Yarışması sonuçlandı

56 projenin yer aldığı yarışmada birinciliği Stop&Buy projesiyle kazanan Işık Üniversitesi öğrencileri Dilara Köken, Eren Bilgin ve Onur Aşkın, Microsoft'un ev sahipliğinde ABD Silikon Vadisi içerisindeki Microsoft ofisi ve önde gelen yatırım şirketlerini ziyaret, Türkiye’de Microsoft Yazılım Geliştirme Ekibi ve GMY ile tanışma olanağı kazandı.

İkinciliği kazanan Haki Çakmak, Can Üçgöz ve Oğuz Tecimer’den oluşan Car-Işık grubu İngiltere’de Microsoft ve İngiltere’nin önde gelen AR-GE merkezlerinden Warwick Manufacturing Group'u (WMG) ve Jaguar, Tata gibi şirketlerin Ar-GE departmanlarını ziyaret etme hakkı kazandı. Üçüncü grup ise Arçelik, Vestel ve Arzum gibi Ar-ge’de öncü şirketleri ziyaret ve dereceye giren tüm gruplar Windows 8, Windows Azure, Windows Phone eğitimlerine özel davet kazandılar. Dereceye giren projeler melek yatırımcılarla buluşacak olmanın heyecanını yaşıyorlar.

Feyziye Mektepleri Vakfı tarafından desteklenen Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından yürütülen “İnovasyon: Yaratıcılıktan Girişimciliğe” Projesi kapsamında Işıklı genç beyinlerin fark yaratan iş fikirlerinin melek yatırımcılarla buluşturulup yenilikçi iş modellerine dönüştürülmesini sağlayacak olan yarışma yoğun ilgi gördü. Gençler projeleriyle kıyasıya yarıştılar. Finale gelindiğinde ise jüri üyeleri sorularıyla yarışmacıları terletti. Kıyasıya rekabetin sonunda ise kazananlar açıklandı.

KAZANAN PROJELER:
1.Stop&Buy (Dilara Köken, Eren Bilgin, Onur Aşkın) Işık Üniversitesi Öğrencileri
Televizyonda izlenen programlarda tüketicinin satın almaya karar verdiği ürünü ekrandan seçerek satın almasını sağlayan bir sistem oluşturulması hedefleniyor.
2. Car-Işık (Haki Çakmak, Can Üçgöz, Oğuz Tecimer) Işık Üniversitesi Öğrencileri
‘Car-Işık’ projesi bir arabanın kaza yaptığı andan 6 saniye sonra en yakın konumdaki ilk yardım kuruluşu ve kolluk kuvvetleri tarafından kazaya müdahale edilmesini sağlayan içeriğiyle dikkat çekiyor. Projeyle kazalara geç müdahale ve can kaybının minimuma indirilmesi amaçlanıyor.
3. Tatlirekabet (Alp Türeci, Kıvanç Çakmak) Işık Üniversitesi Öğrencileri
Tatlı Rekabet projesi arkadaşların kendi aralarındaki etkileşimlerini internet üzerinden daha eğlenceli kılmaya ve kısmen kayıtlı tutmaya yarayan bir web tabanlı oyun oluşturmayı öneriyor. Oyuna Facebook  veya Twitter hesabı ile giriş yapılıyor  ve kendi  web sitesi  üzerinden oynanıyor. Ödüllendirme sisteminin olduğu oyun eğlenceli bir içeriğe sahip.  3.lük derecesini paylaşan Lucky Care (Damla Ersan) Işık Üniversitesi Öğrencisi - projesinde ise şehirdeki köpek sahiplerinin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

Kazananların belirlendiği final akşamının açılış konuşmasını projenin mimarı ve yarışmanın düzenleyicilerinden olan Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacer Ansal ve Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç KIYAK yaptı. KIYAK, “İnsanın yaratıcılığının sınırları yok. Hangi yaşta olursanız olun. Ancak işin özü merak, bilinmeyeni merak etme duygusu… Herkesin başına elma düşebilir ancak herkes yerçekimi yasasını ortaya koyamaz. Bunun için merak ve araştırma duygusu, bilgi birikimi ve inovatif düşünce yapısı gerekiyor” diyerek inovasyonun önemini vurguladı.

Gecede jüri başkanı olan Feyziye Mektepleri Vakfı Başkanı Y. Müh. Tufan DURGUNOĞLU konuşmasında; “Mutluluk verici olay. Hayal etmek önemli.  Çocuklarımızın hayalleri çok hoş. Verimli olacağına da inanıyorum. Lisenin ikinci sınıfından üniversitenin son sınıfına kadar tüm Işıklıların içindeki heyecan beni mutlu etti. İçlerinde gerçekten inovatif çalışmalara ağırlık verenler var ve ilerde çok başarılı çalışmaların çıkacağına eminim. Projeler çok güzel. Hayalinin peşinden gitmiş. Ben son derece mutluyum. Yatırımcı boş projeyi desteklemez.  İleride iş yapacak akıllı, yaratıcı projelere herkes o desteği verir. Birkaç projeyi bugün acaba bu yaşımda ben mi yapsam diye düşünmedim değil” diyerek gençlerle gurur duyduğunu vurguladı.

Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından yürütülen ve 2012 yılında ilk kez düzenlenen "Işıklı Fikirler" İnovasyon ve Girişimcilik Yarışması’na Işık Üniversitesi ve Işık Liselerinde sadece 2 ay içerisinde geliştirilen toplam 56 başvuru yapıldı. 56 proje başvurusunun 29'u Işık Üniversitesi öğrencilerinden gelirken, 27 proje ise lise öğrencilerinden geldi.

Bilişim, sağlık, turizm, enerji, kamu hizmetleri, gıda, eğitim, ulaşım gibi çok çeşitli sektörlere özgün projeler geliştirilen yarışmada yarı final elemeleri sonucunda 56 proje başvurusundan ilk 10'a giren projeler belirlendi. Finale kalan bu gruplar,  Işık Liseleri ve Işık Üniversitesi mezunlarının gönüllü olarak katıldığı ve projelere danışmanlık yaptığı ‘mentörlük kampına’ katıldı. 

Projelerin final sunumlarının ardından, FMV Başkanı Y. Müh. Tufan Durgunoğlu başkanlığındaki jüri heyeti dereceye giren projeleri belirledi.

Işıklı Fikirler:
Işıklı Fikirler yarışması, Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından geliştirilen " İnovasyon: Yaratıcılıktan Girişimciliğe " başlıklı ve geniş kapsamlı bir projenin parçası. Projenin hem eğitim hem de uygulama ayakları bulunmakta. Proje kapsamında Işık anaokulları ve ilkokullarında yaratıcı düşünme eğitimleri, Işık Liselerinde ve Işık Üniversitesinde ise yaratıcı düşünme, teknoloji yönetimi, inovasyon ve girişimcilik eğitimleri verilmekte.  Öğrencilerin geliştirdikleri başarılı iş fikri projeleri, Işık Liseleri ve Işık Üniversitesi mezunlarının mentörlüğü ile desteklenmekte, ayrıca bu öğrencilere 2012 yılı içerisinde Işık Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan "İnovasyon ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi" tarafından projelerini hayata geçirmeleri, ürün ve marka tescillerini yapmaları ve kendi şirketlerini kurmaları için destek verilecek.  "İnovasyon: Yaratıcılıktan Girişimciliğe " projesinin hedefleri; öncelikle Işık camiasında inovasyon ve girişimcilik konularındaki heyecanı, farkındalığı, motivasyonu arttırmak ve bunu sürdürülebilir kılmak, Işık camiasındaki aidiyet duygusunu ve işbirliğini, lise, üniversite, mezun seviyelerini bir araya getirerek güçlendirmek, Işık üniversitesi ve liselerinden başarılı girişimcilik hikayeleri yaratmak ve kurumların marka değerlerini kendi öğrencilerinin projelerini hikayeleri hayata geçirerek arttırmak olarak tanımlanıyor.

Birinci olan grup, Microsoft'un ev sahipliğinde ABD Silikon Vadisi, Microsoft ofisi ve önde gelen yatırım şirketlerinin ziyareti, Türkiye’de Microsoft Yazılım Geliştirme Ekibi ve GMY ile tanışma fırsatı, ikinci grup İngiltere’de Microsoft ve İngiltere’nin önde gelen AR-GE merkezlerinden Warwick Manufacturing Group'u (WMG) ve Jaguar, Tata gibi şirketlerin Ar-GE departmanlarını ziyaret, üçüncü grup ise Arçelik, Vestel ve Arzum şirketlerini ziyaret ve dereceye giren tüm gruplar Windows 8, Windows Azure, Windows Phone eğitimlerine özel davet kazandılar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları