29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Işık Üniversitesinde Mezuniyet Töreni
10 Temmuz 2007 Salı 13:46

Işık Üniversitesi'nde Mezuniyet Töreni

Işık Üniversitesi 8. dönem mezunları 7 Temmuz, Cumartesi günü yapılan törenle diplomalarını aldı.

Işık Üniversitesi 8. dönem mezunları 7 Temmuz’da üniversitenin Şile Kampüsü’nde yapılan törenle diplomalarını aldı. Yaklaşık 3000 kişinin katıldığı Işık Üniversitesi mezuniyet töreni öğrenci ve öğretim üyelerinin yürüyüş seremonisi ile başladı, konuşmaların ardından kep atma ritüeli ile tamamlandı.

Törende Rektör Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan Boduroğlu, Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Said Akçura, mezunlar adına Burak Çizmeci birer konuşma yaptı. Törenin konuk konuşmacısı ise YÖK eski başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz oldu.

İçimize kapanmadan ama kimliğimizi koruyarak dünya ile rekabet etmeliyiz

Işık Üniversitesi’nin ileri dünya üniversiteleri kalitesinde eğitim verdiğini belirten Prof. Kemal Gürüz küreselleşmenin reddedilemez bir gerçek olduğunu, bu süreçte aktif katılımcı olmadan yaratılan katma değerden pay talep edilemeyeceğini ifade etti. İdeolojik olarak küreselleşmeye karşı çıkmanın topluma katkısı olmayacağını ifade eden Gürüz şöyle dedi: “Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşmanın günümüzdeki yolu içimize kapanmak değil, aynen diğer gelişmiş milletlerin vatandaşlarının yaptığı gibi, Türklüğümüzle gurur duyarak, uluslararası ilişkilerimizde milli reflekslerimizi kaybetmeksizin ve tüm diğer milli kimliklere ve haklı ulusal çıkarlara saygılı bir biçimde, yani karşılıklı bağımlılık ilkesini özümseyerek ve yüzümüz Batı’ya dönük bir biçimde, küresel yarışta üst sıraları hedeflemektir.”

Küresel bilgi ekonomisinin Türkiye için hem fırsat hem tehdit olduğunu belirten Gürüz, fırsatlardan yararlanmanın yolunun eğitim olduğunu vurguladı. “Türkiye’de eğitimde ve özellikle yükseköğretimde köklü bir anlayış ve yaklaşım değişikliğine ihtiyaç vardır.” diyen Gürüz dünyada 132 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, 184 ülkede 17.000 civarı yükseköğretim kurumu olduğunu, dünyada yükseköğretim için yapılan harcamanın 1 trilyon dolar civarında olduğunu belirtti. Artık önemli olanın dünya ile rekabet edebilir kurumlar oluşturmak olduğunu vurgulayan Kemal Gürüz, Işık Üniversitesi mezunlarının bir dünya üniversitesinden mezun olduklarını hatırlatarak konuşmasını tamamladı.

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu yaptığı onuşmada “Öğrencilerimizin sadece aldıkları meslek derslerinin olabildiğince mükemmel olarak verilmesini sağlamakla yetinmedik, aynı zamanda ders çeşitlerini artırarak Mühendislik öğrencisinin beşeri ve sosyal bilimler, edebiyat, sinema ve sanat tarihi gibi konularında bilgilenmesini, sosyal bilimler öğrencilerinin bilimsel bilgi, teknoloji, müzik tarihi v.b. konularda bilgi birikimine sahip olmasını sağlayacak bir çeşitlilik sunduk. Böylece öğrencilerimizin ders seçimlerini anlamlı ve katılacakları küresel iş piyasasındaki rekabette onları farklı kılacak bir kültürel donanıma sahip kılmayı hedefledik.” dedi. Prof. Kalaycıoğlu konuşmasını “Siz mezunlarımız akademik yayında Türkiye ikincisi olan bir kurumun mezunlarısınız, bunun değerini zaman geçtikçe daha çok takdir edeceğinizden eminim. Size İstanbul’da Karadeniz’in yamacında oksijen içinde bir yerleşkede sadece dersleriniz, akademik meraklarınız, ayrıca hobbileriniz ve dolayısıyla kulüp etkinlikleri ile meşgul olarak iyi birer vatandaş olmanızı sağlayacak bir ortamda, güçlü bir altyapıyla lisans eğitimi sunduk. Sizlere düşünmeyi, muhakeme etmeyi, eleştirmeyi, ve hepsinden önemlisi aklın egemenliğinde doğruyu araştırmayı öğrettik. Bu kazandığınız eğitim altyapısı size hayatınız boyunca vazgeçilemez bir temel oluşturacaktır. Artık onu geliştirmek ve güncelleştirmek sizin elinizdedir. Bunun için gerekli olan yetenek, beceri, ve bilinçtesiniz.” diyerek tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları