04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşe Alımda Yeni Teknikler
28 Ağustos 2007 Salı 14:22

İşe Alımda Yeni Teknikler

İşe alım, insan kaynakları yöneticileri açısından yaşamsal bir konu. Yenibiriş Dünyası, Ağustos-Eylül sayısında, işe alım tekniklerini inceliyor

Bireylerin ve kurumların iş ve aday arama süreçlerini hızlandıran, Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, Yenibiriş Dünyası dergisinin Ağustos-Eylül sayısında kapak konusu olarak doğru çalışana ulaşmada en yeni teknikleri ele alıyor.

İşe alım, insan kaynakları departmanlarının kuşkusuz en zorlu ve en kritik fonksiyonlarından biri. Doğru çalışana ulaşmada en çok hangi yöntemler kullanılıyor? Zeka testleri, istenen sonuca ulaştırıyor mu? Peki, yalan makinesi ne kadar etik? Yeni işe alım yöntemlerinde neler var? Hepsi, Yenibiriş Dünyası’nın Ağustos - Eylül sayısında.

Hepimiz hayatımız boyunca Eleman aranıyor! cümlesini binlerce kez duyduk, gördük, okuduk. Zaten eleman ilanı tanımı da buradan çıkıyor. Otoriteler, bu tanımdan başlamak üzere bütün işe alım sürecini sık sık mercek altına yatırıyorlar.

Günümüzde şirketler, aradıkları pozisyon için teknik özelliklerin yanında, eskiden ölçülemez sanılan özellikleri de arıyorlar. Bunlar artık ölçülebilen veya ölçülebildiği düşünülen liderlik, soğukkanlılık, risk yönetimi, takım çalışması gibi özellikler. Burada geleneksel işe alım yöntemlerinin dışında artık profesyonelce geliştirilmiş birçok teknik göze çarpıyor. Değerlendirme araçları arasında zihinsel ve fiziksel yetenek testleri, bilgi ve beceri birikim testleri, biyografik veri envanteri, işveren görüşmeleri (geleneksel ve video konferans görüşmeleri), kişilik envanteri, tavsiye ve referans kontrolü, değerlendirme merkezleri sayılabilir.

Sıklıkla yapılan IQ ve EQ zeka testleri yanında çözüme, takım çalışmasına daha odaklı üç boyutlu oyunlar bile var artık. Ancak, birçok değerlendirme tekniği, doğru yönetim ve yorumlamanın yanı sıra uzmanlaşma, eğitim ve deneyim gerektiriyor. Üstelik, zeka testi gibi bazı yöntemler, tek başına güvenilir kaynak değil.

İşveren görüşmelerinde son zamanlarda kullanılan yeni bir eğilim de video konferans ile online görüşme tekniği. Bu tekniğin olumlu yönü, aday ve iş görüşmesini yapacak kişinin aynı odada hatta aynı şehirde ve ülkede oturmalarının gerekmemesi. Ancak, ilk izlenim ve vücut dili gibi iş görüşmesinin olmazsa olmaz özellikleri burada ölçülemiyor. Çok tartışılan yeni yöntemlerden biri yalan makinesi. İnsan kaynakları danışmanlık şirketleri, adayı yalan makinesine bağlamaya kesinlikle karşı.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketleri, hangi yöntemleri neden tercih ettiklerini ve en yeni teknikleri, Yenibiriş Dünyası’na anlattı.

Derginin Diğer Konuları

Yenibiriş Dünyası’nın yeni sayısında, işe alım teknikleri dışında da birçok konu işleniyor. İnsan kaynaklarında artık duayen kabul edilebilecek OlmukSA İK Direktörü Teoman Özağ ile söyleşi, yaşıtları ip atlarken kendisi dünyanın karanlıkta saklanan derinliklerini merak eden Yazar Buket Uzuner ile söyleşi, Ali Tezel’in sosyal güvenliği olmayan bir aileden sosyal güvenlik müfettişliğine uzanan hikayesi ve işyerinde yaratıcılığı körükleyen inovasyon laboratuvarları, derginin ilgi çeken konuları arasında yer alıyor. Yenibiriş Dünyası’nın Ağustos-Eylül araştırma dosyası ise Mercer’in 2006’da yaptığı araştırmaya ayrılmış bulunuyor. Bu araştırma, İK fonksiyonunun, işletme ihtiyaçlarının giderilmesi ve işletme üzerinde yaratılan artı değerin artırılması girişimlerinde hatırı sayılır bir değişim sürecine girdiğini gösteriyor.

Yenibiriş Dünyası’nı www.yenibirisdunyasi.com adresinden de takip edebilirsiniz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları