04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Zekasından Operasyonel Zekaya
02 Aralık 2011 Cuma 18:40

İş Zekasından Operasyonel Zekaya

Şirketlerin faaliyetlerini yönetmek, işlerliği olmayan yönlerini ayıklamak, fırsatları, tehditleri saptamak ve akıllı aksiyonlar alarak şirketlerin faaliyetlerini etkin yönetmenin yolunu bulmak artık zorunlu bir hale geldi.

Kurumların BT sistemlerinin daha esnek olması, daha hızlı yanıt vermesi, işletmenin gerçekte yaşadıklarına daha odaklı olması ve yaşanan bu olayların lokomotif rol oynadığı uygulamalarla her yönden bütünleşmiş bir platform olması gerekiyor. Tüm bunlar için gereken gerçek zamanlı ve karmaşık pazarlama planları ve her yönüyle müşteri odaklı yönetim stratejisi Intellica’nın EVAM çözümü ile geliyor!

Her zaman müşterinin odakta olduğunu tekrarlayan sloganların inandırıcılığı artık sorgulanır hale geldi. Bugüne kadar birçok kez duyduğumuz ‘doğru zamanda, doğru kişiye doğru kanaldan doğru aksiyon’un yapılması gerekliliği aslında tam anlamı ile uygulanabiliyor mu? İş Zekası çözümleri, Kampanya Yönetimi uygulamaları, geçmişe ait verilere dayalı analitik ortamlar için tasarlanmış olduğundan doğru zamanda, doğru aksiyon parçaları hep eksik kalıyor.

Intellica’nın EVAM (Event & Action Manager) çözümü ile gerçek zamanlı müşteri hareketlerini analiz edip, çeşitli ortamlardan gelen hareketlerin içerisinde pazarlama ekipleri tarafından tanımlanmış senaryolara uyan desenler (pattern) aranıyor. Senaryolardaki desenler keşfedildiğinde ise müşterilere akıllı öneriler yine gerçek zamanlı olarak yapılabiliyor.

Karmaşık pazarlama senaryolarının tanımlanıp çalıştırılabildiği bu çözüm ile, kampanyaların geri dönüşleri dört-beş kat daha fazla olabiliyor. Ayrıca, müşteri ve olay (event) odaklı yaklaşımlarla, müşterileri bıktırmadan, sadece anlamlı nokta ve zamanlardapazarlama aksiyonlarının yapılması da sağlanıyor.

Operasyonel sistemler ile İş Zekası sistemlerinin birleştirilmesi olarak da düşünülebilecek bu olay tabanlı sistemler ile ortaya çıkan kavram ise “Operasyonel İş Zekası” (Operational Business Intelligence). Operasyonel İş Zekası kurumların daha akıllı, daha hızlı reaksiyonlar göstermesi anlamına geliyor.

Avea’da gerçekleştirilen başarılı uygulama ile GSM operatörleri için de ideal hale getirilmiş EVAM çözümü ile Intellica, özellikle finans, telekomünikasyon, e-business sektörlerinde başarılı uygulamalar yapmış ve Türkiye’nin bu konudaki öncü olan EVAM ile yurtdışında da faaliyetlerine başlamış bulunuyor.

Intellica Teknoloji Direktörü Can Alhas konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor: "İş Zekası ortamları ile Operasyonel sistemlerin birleşmesi ve Kuruma özel Operasyonel Zeka'nın oluşturulması, önümüzdeki dönemin en sıcak gündemlerinden biri olacak. Operasyonel Zeka ile bildiğimiz İş Zekası uygulamalarında bir doğrunun yeri değişiyor: bugüne kadar hep data (veri) konuşurken, önümüzdeki dönemde olay (event) kavramı ön plana çıkıyor olacak."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları