25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş ve Sağlık Projesi
23 Temmuz 2007 Pazartesi 10:46

İş ve Sağlık Projesi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi ve Koç Allianz, özellikle İnsan Kaynakları yöneticilerinin dikkatini kurumun ruh sağlığına çekmeyi amaçlayan İş ve Sağlık Projesini hayata geçirdi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi ve Koç Allianz işbirliğiyle İş ve Sağlık adı altında hayata geçirilecek projenin ilk adımı 20 Haziran 2007 tarihinde Koç Allianz Oditoryumu’nda gerçekleştirilen Kurum Ruh Sağlığı semineri ile atıldı.

Semineri veren Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Klinik Psikoloğu Özden Dandul, kurumların da tedaviye ihtiyacı olduğunu belirterek, amaçlarının bir eğitimden öte, farkındalık kazandırmak, özellikle İnsan Kaynakları yöneticilerinin dikkatini kurumun ruh sağlığına çekmek olduğunu söyledi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi ve Koç Allianz kişisel bilinçlendirmenin toplum sağlığına katkısını göz önüne alarak şirket yöneticilerini ve çalışanlarını kapsayan koruyucu sağlık hizmetleri ve toplumsal duyarlılık gösterilmesi gereken konularda bir dizi eğitim programları başlatıyor. İş ve Sağlık projesi olarak adlandırılan eğitimlerin kapsamında;

• Kurum Ruh Sağlığı,
• Enfeksiyon Hastalıklarının Önlenmesi,
• Kan Bağışı ve Ülkenin Kan İhtiyacı
• Organ Nakli ve Bağışı
• Akılcı İlaç Kullanımı,
• Çalışan Annelerin Çocuk Yetiştirmede Yaşadığı Problemler ve Çözüm Yöntemleri,
• Tükenmişlik Sendromu

konuları yer alıyor. Yoğun çalışma ortamlarından dolayı sağlık kurumlarında düzenlenen eğitimlere katılamayan çalışanlara, kendi kurumlarında öğle arası eğitimleri planlanarak geniş kitlelere ulaşılması sağlanıyor. İş ve Sağlık projesiyle bu anlamda sağlık alanında bilinç oluşturulması hedefleniyor.

Projenin ilk adımını Kurum Ruh Sağlığı semineri oluşturdu. Bu seminer ile üst düzey şirket yöneticileri, ilgili birim yöneticileri ve insan kaynakları yöneticilerinin dikkatlerinin kurumların duygusal boyutuna çekilmesi hedeflendi. Yönetim gruplarına, idarecisi oldukları ekibin en etkin şekilde işbirliği içinde çalışabilmeleri için var olan ya da olabilecek "duygusal" engellere karşı farkındalık kazandırmayı amaçlayan Kurum Ruh Sağlığı semineri Türkiye’ de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Kurum Ruh Sağlığı seminerini sunan Klinik Psikolog Özden Dandul, kurumlara giderek aktaracağı bilgilerin bir eğitim özelliği taşımaktan öte, farkındalık kazandırma, özellikle İnsan Kaynakları yöneticilerinin dikkatini kurumun ruh sağlığına çekme ve bu konularda profesyonel olarak verdiği hizmeti tanıtma niteliğinde olduğunu söylüyor.

Dandul:“İnsan ruh sağlığının tüm kriterleri, kurum ruh sağlığı içinde geçerlidir. Ruhsal anlamda sağlıklı bir kurum, bilge ve insancıl bir yaklaşımın hakim olduğu kurumdur. İşleyişine, daha verimli olmasına engel olan, kurumun kendi içinde -çoğunlukla da- bilinçdışı olarak geliştirdiği savunma mekanizmalarının üstesinden gelebilen kurumdur.

Seminere katılmak kişilerin hem kendi üzerlerine hem de çalıştıkları kuruma daha farklı bir bakış acısından bakmalarına ve yaşamlarını iş ve özel yaşam olarak ayırmaksızın bir bütünlük içinde algılamaları ve anlamlandırmaları için gerekli olan farkındalığın kazanılması için bir başlangıç sağlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları