29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Dünyasına Altı Teknoloji Trendi
23 Ocak 2012 Pazartesi 11:59

İş Dünyasına Altı Teknoloji Trendi

Frost & Sullivan, önümüzdeki beş yıla damgasını vurarak iş dünyasının önceliği haline gelecek altı teknoloji trendini açıkladı

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, gerçekleştirdiği küresel araştırmanın sonuçlarına dayanarak bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin giderek daha fazla önem kazanacağını, iş dünyasının doğru stratejiler geliştirebilmeleri için söz konusu teknoloji trendlerini göz önüne almaları gerektiğini vurguluyor. Frost & Sullivan'ın öncelik verilmesi gereken Altı Teknoloji trendi olarak belirlediği gelişmeler ise bulut bilişim, video konferans, mobillik, birlikte çalışabilirlik, BT'nin tüketiciye uyarlanması ve sosyal medya olarak sıralanıyor.

Bulut bilişim: İhtiyaçlara göre dikkate alınmalı

Bulut tabanlı hizmetler sektörel bazda belli bir düzeyde olmasına rağmen, birçok kuruluş bakımından henüz fikir aşamasında bulunuyor. Bulut bilişim, iletişim sorunlarının tamamını çözümlemediği gibi kamu ve özel bulut bilişim hizmetleri arasında karar verme, çok aboneli ve özgül sistemlerin yanı sıra güvenlik, servis seviyesi anlaşması (SSA) ve yönetimsel faktörler de dahil olmak üzere kendi sorularinı beraberinde getiriyor.

Frost & Sullivan analistleri, belli başlı ticari ürünlerin iletişimine bulut bilişim üzerinden erişim sağlamanın şirketlere para ve kaynak açısından tasarruf sağlayabileceğini belirtiyorlar. Ancak analistler, bulut üzerinden birebir konferans, sohbet, görüntü ve kurumsal sosyal yazılım da dahil olmak üzere tam bir iletişim setinin sunulmasının kolay olmayacağı gibi daha düşük maliyet de sağlamayabileceğini de ifade ediyorlar. Analistler, buluta ilişkin en önemli katalizörlerden birinin ise çok sayıda cihaz ve işletim sistemi için destek gerektiren mobilite olduğunun altını çiziyorlar.

Frost & Sullivan uzmanları, bulut bilişimin benimsenmesinin önündeki en büyük engelin, uygulamanın sektörde çığır açabilmesi için gereken değişimin meydana gelmemiş olmasından kaynaklandığını ileri sürüyorlar. Ancak bu durum, bulut bilişim hizmetlerine yer olmadığı anlamına gelmiyor. Kurumsal iletişimi gözden geçirmeye hazır olan şirketler için bulut bilişim önem taşıyor. Ancak bulutun özel santralin (PBX) yerini alması uzmanlarca uzak bir ihtimal olarak görülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları