24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Dünyası Yeni Nesli Tanımladı
07 Ekim 2008 Salı 10:11

İş Dünyası Yeni Nesli Tanımladı

PricewaterhouseCoopers Türkiye, Yenibiris.com ile işbirliğine giderek iş dünyasının yeni nesil gençliğe nasıl baktığını ve ondan neler beklediğini ortaya çıkartan bir araştırma yaptı.

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye, Yenibiris.com ile işbirliğine giderek İş Dünyasının Yeni Nesile Bakışı adlı bir araştırmaya imza attı. Farklı sektör ve ölçekten toplam 52 farklı firmanın katıldığı anket çalışmasında katılımcılara, "1980 yılı sonrasında doğan ve iş hayatına 2000 yılı sonrasında başlamış olan yeni nesil" ile ilgili görüş ve beklentileri soruldu.

Araştırmaya göre iş dünyası, yeni nesli yönetirken katılımcı işbirliği ve takım çalışmasının teşvik edilmesini önemli görüyor. Açık ve net bir iletişim de iş dünyası için aynı derece önem taşıyor.

Aynı zamanda yeni neslin kendini değerlendirmesi için bir fırsat da sunan araştırma, PwC ve Yenibiris.com işbirliği ile geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen Yeni Nesil 2008 Araştırması'nın ikinci bölümü niteliği taşıyor. Yeni neslin görüş ve beklentilerinin sorulduğu ilk araştırmada gençler, yönetimde açık ve net iletişimi ile ilk, iş-özel hayat dengesini de üst sıralarda önemsediklerini belirtmişlerdi.

Farklı beklentiler
PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri Bölüm Yöneticisi Murat Demiroğlu çalışmadan elde edilen sonuçları şöyle değerlendiriyor: "İş dünyasının bakış açısına göre yeni nesil, bir iş yerinde çalışma kararı verirken ilk önce çalışma koşullarına (mesai saatleri, çalışma günleri vb) bakıyor ve bunu ücret, şirketin kurumsallığı ile hızlı yükselme olanakları takip ediyor. Oysa gerçekleştirdiğimiz Yeni Nesil 2008 Araştırması"na göre gençler ilk önce öğrenme ve gelişim fırsatlarına odaklanıyorlar. Bu farklı bakış açıları, şirketlerin özellikle gençleri çalışma hayatına çekerken akıllarında bulundurmaları ve işe alım uygulamaları başta olmak üzere insan kaynakları alanındaki tüm aktivitelerini bu doğrultuda düzenlemelerini gerekli kılıyor. Yine araştırma sonuçlarına göre, iş dünyası açısından yeni neslin en önemli avantajları teknoloji kullanımı, hızlı öğrenme, hızlı uyum sağlama ve çok yönlü beceriye sahip olmaları şeklinde belirleniyor. Sabırsızlık, yüksek beklentiye sahip olmak, sürekli şikayet hali ve kendine aşırı güvenmek de yeni nesil ile çalışmayı zorlaştıran konular olarak ortaya çıkıyor. İş dünyasına sayıları her yıl artarak giren yeni neslin çalışma hayatı üzerindeki etkileri giderek artacak gibi gözüküyor. Özet olara oyuncular değişirken oyun da, oyunun kuralları da farklılaşıyor."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları