28 Temmuz 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Bankası Mimar Sinanda Laboratuvar Açtı
16 Mart 2012 Cuma 10:12

İş Bankası Mimar Sinan'da Laboratuvar Açtı

İş Bankası ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle kurulan Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Laboratuvarı hizmete girdi

Sanatın farklı alanlarına yaptığı katkılarla sanatın ve sanatçının destekçisi olmayı kurum kültürü olarak benimseyen Türkiye İş Bankası’nın, Türkiye’nin resim sanatı adına sahip olduğu değerli mirası korumak ve gelecek kuşaklara ulaştırmak için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde kurduğu Türkiye’nin ilk bilimsel Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Laboratuvarı hizmete girdi. Türkiye İş Bankası, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile işbirliği kapsamında bir yandan Laboratuvar ile bilimsel bir merkez olarak ülkemizin resim konservasyon ve restorasyon konusundaki açığına çözüm üretirken, diğer yandan da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin bu alanda uzmanlar kazandırmak için açtığı ve bu yıl ilk öğrencilerini kabul edecek Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü ile eğitime katkı sağlayacak.

Türkiye’nin en geniş özel resim koleksiyonu olarak tanımlanan İş Bankası resim koleksiyonunun bakımı da bu laboratuvarda bilimsel yöntemler ışığında Türk uzmanlar tarafından yapılacak.

Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Laboratuvarı’nın açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, sanatseverler ve akademisyenler katıldı.

Türk resim sanatı için güvence
Açılış töreninde konuşan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’de kurulan laboratuvarın hem İş Bankası’na ait resim koleksiyonunun hem de Türkiye’de bulunan diğer sanat eserlerinin konservasyonu ve gereğinde restorasyonu için çok önemli bir güvence olduğunu belirterek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bu alanda yetişecek öğrenciler sayesinde, sayıları az olan uzmanların artacağına ve bu alandaki çalışmaların uluslararası standartlarda yapılacağına dikkat çekti.

İş Bankası’nın ülkenin ekonomik kalkınmasında üstlendiği öncülük rolü ile birlikte toplumsal gelişme için kültür ve sanat alanını desteklemeyi de kendisine görev edindiğini hatırlatan Ersin Özince, “İş Bankası, Türk resim sanatının gelişmesine katkıda bulunmuş, resim sanatına değer veren, ressamı destekleyen tutumuyla topluma örnek olmuştur. İş Bankası’nın resim koleksiyonu yapmaya başladığı 1940’lı yıllara kadar resim sanatının gelişimini teşvik edecek bir ortam yoktu. Bugün İş Bankası koleksiyonunda Türk resim sanatının önemli temsilcilerini kapsayan, Türk resminin gelişim sürecini gösteren, resim sanatımızın tarihine ışık tutan 2 binin üzerinde paha biçilmez değerde yapıt mevcuttur. Bu koleksiyon ülkemizin en büyük özel resim koleksiyonudur” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları