25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Aramaya Başlayanlar Arttı
15 Aralık 2008 Pazartesi 11:17

İş Aramaya Başlayanlar Arttı

Yenibiris.com'un yaptırdığı İş'te Mutluluk Araştırması'na göre son 6 ay içerisinde iş aramaya başladığını belirtenlerin oranı %50'ye yükseldi.

Yenibiris.com, gerçekleştirdiği yeni bir araştırma ile son zamanlarda iş arayanların sayısında artış olduğunu ancak işe girebilme umutlarının başka bahara kaldığını ortaya koyuyor. Yenibiris.com"un Selas Türkiye Araştırma Şirketi"ne yaptırdığı İş"te Mutluluk Araştırması'nın sonuçlarına göre, mali krizin etkisi altına giren iş dünyasında kendilerine bir yer edinmeye çalışanların yarıya yakını iş bulma ümitlerini orta ve uzun döneme ötelemiş durumdalar.

İş arama oranı yükseliyor
Eylül ayında, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa"da iş arayan ve işini değiştirmeyi düşünen 600 kişi ile yüz yüze, 418 kişiyle de Internet üzerinden anket yöntemiyle olmak üzere toplam 1018 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, 2006 yılında yaptırılan araştırmada %36 olarak belirlenen son 6 ay içerisinde iş arayanların oranının %50"ye yükseldiğini gösteriyor. Bu rakam, son dönemde iş aramaya başlayanların oranının da yüksek olduğunu gösteriyor. %33"lük bir kesim ise, 7 ile 12 ay arası değişen sürede iş aradıklarını belirtiyor. 13-18 ay arası iş arayanların oranı %16, 19-24 ay arası iş arayanların oranıysa %1"de kalıyor.

İş bulma umudu azalıyor
İş arayan katılımcıların % 48"i, gelecek üç ay içinde iş bulacaklarına dair ne ümitli ne de ümitsiz olduğunu söylüyor. Onları %23"lük payla biraz ümitliyim, %16 ile çok ümitliyim ve %10 ile pek ümitli değilim diyenler izliyor. Katılımcıların ancak %3"lük bir kesimi ise hiç ümitli olmadığını dile getiriyor.

Araştırma sonuçlarına göre iş arayanlar sadece işsizler değil. Kariyer planlarından endişe duyan, çalıştığı kuruma güvenmeyen ya da uzun vadede aynı işyerinde çalışmak istemeyen pek çok kişi de iş arıyor. Çalışmayıp iş aradığını belirtenler %43 oranındayken, çalışıyorum ama aktif olarak iş arıyorum diyenlerin oranı %33, işimi kaybetme ihtimaline karşı iş görüşmelerine gitmeye başladım cevabını verenlerin oranı ise %22. İş aramayıp yeni fırsatları merak edenler ise %1"lik bir orana sahip bulunuyorlar.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları