29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IPv6 ve Datacenter Teknolojileri
27 Nisan 2011 Çarşamba 13:01

IPv6 ve Datacenter Teknolojileri

AcademyTech'in 2009 yılında başlattığı BTSeminer serisinin 2011 yılı Ankara ayağında IPv6 ve Datacenter teknolojileri masaya yatırıldı.

Cisco"nun işbirliği ile gerçekleşen etkinlikle AcademyTech, Cisco, BTK, EMC, Armada, ve Servus yaptıkları sunumlarla Türkiye"deki kamu ve özel kurumların IPv6 dönüşümü ve Datacenter yatırımları konusunda ne yapmaları gerektiği başarı hikayeleri ve workshoplarla anlatıldı.

Şubat ayı başında son kalan 5 IPv4 adres bloğunun beş bölgesel internet kayıt kurumuna birer adet dağıtılması sonucunda artık IPv4 adresleri tükendi. IPv4 adreslerinin tükenmiş olması 2010 yılında 35 milyar olan ağa bağlı cihaz sayısının 2013 yılında 50 milyara çıkacağı beklentisi, IPv6"ya geçişin önemini de artırıyor. Türkiye"deki tek Cisco Eğitim Çözümleri İş Ortağı (CLSP - Cisco Learning Solutions Partner) olan AcademyTech, 2009 yılında başlattığı BTSeminer sersinin sonuncusunu 19 Nisan"da Ankara gerçekleştirdi. Seminerin en dikkat çekici kısmı ise kurumların dokuz adımda nasıl IPv6"ye geçiş yapabileceklerinin anlatıldığı bölüm oldu.

AcademyTech tarafından Cisco"nun işbirliğiyle 19 Nisan"da Ankara"da gerçekleştirilen etkinliğe Ankara"da bulunan kamu ve özel kurumlarından yüzün üzerinde bilgi teknolojileri profesyoneli katıldı. IPv6 ve Datacenter teknolojilerindeki yeniliklere ve kurumların altyapılarını IPv6"ya geçişlerinde yol gösterici olan seminerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) katılımcılarla Türkiye"nin IPv6 dönüşüm stratejisini paylaşırken Cisco ve armada IPv6 konusundaki teknolojik çözümlere, Armada ve Servus ise Datacenter çözümlerine yönelik teknolojileri ve başarı öykülerini paylaştılar.

IPv6"ya geçiş konusunda kurumlara yol göstermesi amacıyla düzenlenen workshop"ta AcademyTech uzmanları çeşitli ağ ve altyapı cihazlarının nasıl IPv6"e uyumlu hale getirilebileceğini örneklerle gösterdiler. Gelişmiş ekonomilerin ve global işletmelerin IPv6 konusuna çok büyük önem verdiklerini söyleyen AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız, "Türkiye"deki tel Cisco Eğitim Çözümleri İş Ortağı olarak IPv6 konusuna büyük önem veriyoruz. 20"ye yakın uzman eğitmen kadromuzla her ölçekteki işletmeye IPv6 konusunda hem eğitim vermek hem de gerektiğinde destek olmak için tüm yatırımlarımızı tamamladık. Açıkçası özellikle kamu kurumlarının bu konuya verdiği önem Türkiye"nin IPv6 konusuna yumuşak bir geçiş yapacağı konusunda umut veriyor. Yine de kurumların bu konudaki stratejilerini bir an önce belirlemesi lazım çünkü artık tüm IPv4 adres blokları tükendi" diye konuştu.

2011 BTSeminer"in ikinci ayağı 31 Mayıs"ta Taksim LaresPark Otel"de gerçekleştirilecek.

9 Adımda IPv6"ya Geçiş
1. Tüm ağ ve sistem altyapınızı analiz ederek bir envanterini çıkartın
2. Acil olarak temin edilmesi gereken ve uzun vadede değiştirilmesi önerilen ürünleri tespit edin
3. Altyapınızdaki IPv6"yı desteklemeyen işletim sistemi ve sunucuları belirleyin
4. Personelinizin IPv6 konusundaki eksik bilgilerini gidermek için eğitim planlamanızı yapın
5. IPv6 adreslerinin alın
6. WAN ağının IPv6"ya geçirin
7. LAN ağının iki kademeli olarak IPv6"ya geçirin
a) Aktif network cihazlarının IPv6"ya geçirilmesi
b) Network servislerinin IPv6"ya geçirilmesi
8. Yazılım altyapınızı IPv6"ya geçirin
9. Yapılan tüm çalışmaların raporlarını hazırlayın

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları