02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IPContest Yarışması’nda 17 Proje Yarıştı
30 Temmuz 2012 Pazartesi 13:00

IPContest Yarışması’nda 17 Proje Yarıştı

Işık Üniversitesi eğitim ve öğrenimin her alanında uygulamaya aldığı inovatif anlayışı doğrultusunda gerçekleştirdiği Uluslararası Proje Fuarı ve Yarışması sona erdi.

Microsoft, Nokia, Alcatel-Lucent, Turkcell Teknoloji, Sobee işbirliğiyle gerçekleştirilen proje fuarı ve yarışma Türkiye’nin araştırma ve inovasyon ekosistemini büyütmeyi hedefliyor.

Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen, Fen Bilimleri ve Mühendislik öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Fuarı ve Yarışması IP Contest, öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Proje koordinatörü Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Karaman IPContest projesinin Türkiye’nin inovasyon alanındaki gelişmesi katkı sağlayacak adımlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Üniversite öğrencilerini yenilikçi ve yaratıcı düşünmeye teşvik etme, akademi ve endüstriden gözlemci katılımcılarla bir araya gelerek projelerini tartışabilme ve geliştirebilme olanağı sağlamak amacıyla ilk kez bu yıl gerçekleştirilen IPContest Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün yanı sıra TÜBİTAK-BİDEB desteğiyle hayat buldu.

Prof. Dr. Mustafa Karaman, “İPContest’i fen bilimleri ve mühendislik alanında lisans eğitimi alan öğrencileri yüksek lisans ve doktor öğrenimine yönlendirmek ve ortaya çıkan projeleri akademik camia ve endüstri temsilcileriyle paylaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdik” dedi.

IP Contest projesinin özelliklerine değinen Karaman, “Finale kalan projeler, kurulan fuar alanında görsel sunumlarla jürinin değerlendirilmesine sunuldu. Organizasyonun başarısı da bu aşamada ortaya çıktı; projeleriyle yarışma sürecine katılan öğrenciler, anlatımlarıyla projelerini geliştirme
fırsatı yakaladı. IPContest jürisi de bu bakışla hazırlandı. Öğrencilerin kariyer planlarına araştırma ve geliştirme planlarını eklemelerini sağlamak istiyorduk.” dedi.

IP Contest uluslararası oluyor

İlk yılında öğrencilerin projeler ortaya koyarak, akademi ve firma temsilcileriyle buluşturma hedefini gerçekleştiren, IPContest gelecek yıl için hedef büyüterek başta bölge ülkeleri olmak üzere uluslararası projeye dönüşecek. Türkiye’nin akademik birikimini dünyaya açacak
olan proje yarışması, dünyada süren araştırmaları da Türkiye’ye taşımayı hedefliyor.

Türkiye’nin son yıllarda inovasyon konusunda bir aydınlanma yaşadığını söyleyen Mustafa Karaman, dünyada patent ve IP sermaye konusunda çok hızlı bir değişim ve uzmanlaşma yaşandığına dikkat çekerek, rekabetin sınırları alt üst ettiğini, Çin’in Türkiye’ye 4000 patent davası açtığını, bunun Türkiye için ciddi bir işaret olduğunu vurguladı. Türkiye’nin içe dönük üretim anlayışının dünya ile rekabet edecek durumda olmadığını vurgulayan Karaman, fikir ortaya koyma ve geliştirme alanında köklü alışkanlık değişimlerine ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi.

IPContest’12; Yenilikçi ve yaratıcı projelere ödül

Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü Proje Fuarında açılan standlarda öğrencilerle buluşan ALCATEL-LUCENT, MICROSOFT, NOKIA, TURKCELL TEKNOLOJİ, SOBEE
şirketlerinin temsilcileri, projelerle ilgili bilgi alarak görüşlerini öğrencilerle paylaştılar.


Tüm fen bilimleri ve mühendislik öğrencilerine açık olan yarışmaya toplam 23 proje başvururken, ön değerlendirmeyi geçmeyi başaran 17 ekip finallerde yarışma fırsatı yakaladı..

Fuarda gerçekleşen sunumlar sonrasında “En İyi Proje” dalında üç ve “Endüstri Ödülleri” dalında beş olmak üzere toplam sekiz ödül sahiplerini buldu.

IPContest 2012, En İyi Proje Ödülleri
Birincilik Ödülü, Kinesthetic adlı proje ile, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri Özcan
Gülderen, Melis Izgi, Güven Candoğan,

İkincilik Ödülü, Multipurpose RF controlled Explorer Robot Mulexpo, adlı Proje ile Işık
Üniversitesi öğrencisi Emin Beştek,

Üçüncülük Ödülü ise Remotely Operated Underwater Vehicle adlı Proje ileIşık Üniversitesi öğrenciler Halil ibrahim Sözen, Umut Koymen, Yahya Yalcın, Akın Taşkıran kazandı.

IPContest 2012 Endüstri Ödülleri

IPContest 2012 kapsamında verilen ve katılımcı firmaların isimlerini taşıyan Endüstri Ödüllerini ise;

Turkcell Technology ICT Award, ödülünü İşitme engelliler için görsel uyarı sistemi
projesiyle Marmara Üniversitesi öğrencileri Can Uraslı, Ercan Coşgun,

Nokia IT Award, ödülünü Coffee Fortune Tellerprojesiyle Bilkent Üniversitesi öğrencileri Fatih Çalışır, Anıl Armağan, Arif Usta,

Microsoft Software Award, ödülünü Kinesthetic projesiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri Özcan Gülderen, Melis Izgi, Güven Candoğan,

Alcatel-Lucent University Collaboration Award, ödülünü Real-time detection of pantographs in rail transport, projesiyle Işık Üniversitesi öğrencisi Didem Ağdoğan,

Sobee Digital World Award, ödülünü ise Object Detection with Average Image and Edge Map, projesiyle, Işık Üniversitesi öğrencisi Acar Erdinç kazandı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları