17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Internet Reklamcılığında Operasyon Bölümü
02 Ağustos 2008 Cumartesi 14:06

Internet Reklamcılığında Operasyon Bölümü

Internet reklamcılığında başarılı sonuçlar elde etmek için Reklamz operasyon bölümü, yaptığı çalışmalarla sektöre öncülük ediyor.

Tasarım yaptık, gönderdik, işimiz bitti!" mi sandınız? Internet reklamcılığında başarılı sonuçlar elde etmek için gösterim rakamlarının ve reklam geri dönüşlerinin takip edilmesi ve raporlanması büyük önem taşıyor. Reklamz operasyon bölümü, yaptığı çalışmalarla sektöre öncülük ediyor.

Kısa bir zaman önce hayatımıza giren ve kazandığı ivme nedeniyle pek çok yeniliği beraberinde sürükleyen Internet, reklamcılık adına bildiğimiz tüm ezberleri de bozmaktan geri durmuyor. Artık yepyeni şeyler öğreniyor, deniyor ve deneyip başarı kazandıklarımızı ezberliyoruz.

Örneğin, eskiden reklam verenden alınan brief doğrultusunda ilanı tasarlar, onayını aldıktan sonra da yayınlanacağı yere gönderir ve işi bitirmiş olmanın verdiği tatlı rehavete bırakırdık kendimizi. Bir dahaki yayına kadar o ilan üzerindeki herhangi bir bilgiyi düzeltme imkanımız olmaz, ilanı gören kişinin ne düşündüğünü şimdiki kadar çabuk öğrenemezdik. Artık daha aktif, daha çabuk karar veren ve her an yön değiştirmeye hazır reklamcılar olmamız gerekiyor; özellikle de Internet'te iş yapıyorsak. Çünkü Internet'in sağladığı imkânlar, reklam amacıyla hazırlanan bannerların hedef kitleyle buluşup buluşmadığını, buluştuysa ne gibi tepkilerle karşılaşıldığını düzenli olarak bize bildiriyor. Ve böylece elimizdeki verilerle basılı ilânlarımızın yaslanacağı temeli belirliyor, Internet'te yapılan reklamı her an değiştirip, kimi ihtiyaçlara göre yeniden düzenleme şansına sahip olabiliyoruz; tabii ki işine son derece hakim profesyonel bir operasyon ekibinin yardımıyla...

Internet reklamcılığında operasyon bölümünün önemini ve bu bölümde işlerin nasıl yürüdüğü konusunda soruları Reklamz Yönetici Ortağı Tezcan İsarlı şu şekilde cevapladı;

Internet reklamcılığındaki operasyonel çalışmalar neleri kapsamaktadır? Operasyon bölümünün işi hangi noktadan sonra başlamakta ve nerede bitmektedir? Daha doğrusu bitmekte midir?

"Operasyonel çalışmalar reklam verenler tarafından onaylanmış medya planının hayata geçirilmesi ile başlar. Sektörün taşıdığı dinamizm, reklâmı hedef kitleyle buluşturacak olan operasyon ekibinin de dinamik bir yapıya sahip olması şartını beraberinde getirmektedir. Internet'in sunduğu 7/24 yayın imkânı, 7/24 kesintisiz operasyon hizmeti anlamına da gelmektedir. Reklâm rezervasyonu geldiği anda operasyon departmanının mesaisi de başlar. İlk iş, banner görselinin ve kodunun kontrol edilmesidir. Hata varsa ilgili medya planlama ajansı veya reklâm verene bilgi verilir ve düzeltilmesi gereken noktalar hızlıca düzeltilerek reklâm yayına alınır. Operasyon burada sonlanmakta gibi gözükse de aslında kampanya bitene kadar devam eden bir süreci kapsamaktadır. Reklâm sağlıklı bir şekilde yayına alındıktan sonra, yayın bitimine kadar her gün rapor ekranlarından ve web sitelerinden reklâmın gidişatı kontrol edilmektedir. Operasyon departmanının ana işi reklâmverene taahhüt edilen reklâm gösterim rakamlarının ve reklâm geri dönüşlerinin takip edilmesi ve raporlanmasıdır. Geri dönüşten kasıt, en temel anlamda sayfa gösterimi ve klik rasyosudur. Bu rasyonun istenenden düşük olması halinde banner görseli ve banner alanlarında yapılan değişikliklerle reklâm optimizasyonu yapılır. Performansa yönelik, sonuç odaklı reklamlar yalnızca internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü bu reklamların sonuçları net bir şekilde analiz edilip raporlanabilmekte, reklâmveren bir sonraki kampanyasını bu raporlar ışığında yönlendirmekte ve harcadığı bütçenin karşılığında ne kazandığını görebilmektedir. Tüm bu süreçte reklâmveren ile sürekli iletişim halinde bulunulmaktadır."

Reklamz olarak firmanıza operasyonel anlamda ayrıcalık kazandıran değerler nelerdir?

"Reklamz, 2003 senesinden itibaren yaklaşık 3.000 üzerinde kampanyayı hayata geçirmiş olup, bu süreçte edinmiş olduğu bilgi birikimini reklâmveren ve medya planlama ajanslarıyla paylaşarak, onlara markaları için yapılan planlamanın en efektif şekile kullanımı anlamında destek vermektedir. Temsil ettiğimiz 100"ü aşkın yayıncımızla uzun zamandır birlikte çalışmış olmanın verdiği avantaj, hangi sektördeki, hangi yayıncının, hangi banner formatını kullanarak, hangi sürede ve ne tür mesajla en etkili geri dönüşü verdiğini tecrübe etmemizi sağladı. Bu bilgi ve tecrübe ile gelen kampanya brieflerine uygun olarak yayıncılarımızla interaktif proje, sayfa sponsorlukları ve içerik ortaklıkları gibi Internet reklâm çözümlerini hayata geçiriyoruz. Türkiye"de 300"ün üzerinde özel proje gerçekleştirmiş tek yayın ağıyız. Bünyemizdeki kreatif ve teknik ekipler özel projelerde göstermiş olduğumuz başarıda önemli bir pay üstlenmektedir. Internet reklâmcılığında bu anlamda bir bilgi birikiminin oluşmadığını farkettiğimizde -2004 senesinde- teknik ve kreatif departmanlarımızı oluşturduk. Reklamz olarak bu konuda sektöre öncülük edip, yol gösterici bir görev üstlendiğimizin farkındayız ve bu durum daha fazla çalışıp, sektöre yepyeni çalışmalar katmak adına bizi her zaman motive ediyor."

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları