21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsana Karşı Bilgisayar Yarışacak
27 Aralık 2010 Pazartesi 14:30

İnsana Karşı Bilgisayar Yarışacak

IBM'in Watson adını verdiği bilgisayar sistemi Şubat 2011'de Jeopardy yarışmasında iki usta yarışmacıya meydan okuyacak.

Sobee Studios"un Ödüllü Yılları
Veri Merkezlerine % 30 İndirim İmkanı
HP"den Geri Dönüşüm Kampanyası
Yazılımlar Uydudan Güncelleniyor

IBM ve Amerika"nın en sevilen yarışma programı Jeopardy!, Watson adlı bir IBM bilgisayar sisteminin Jeopardy"nin iki ünlü ve başarılı yarışmacıları Ken Jennings ve Brad Rutter ile rekabet edeceğini duyurdu. Dünyanın ilk insana karşı bilgisayar Jeopardy! yarışmasında gerçekleştirilecek iki karşılaşma Amerika"da 14, 15 ve 16 Şubat 2011 tarihlerinde televizyonda yayınlanacak.
Dört yıl içinde geliştirilen Watson sistemi, adını IBM"in kurucularından Thomas J. Watson"dan alıyor. Watson, IBM"deki bir grup bilimcinin, insanoğlunun doğal bir dilde yöneltilen soruya hız, doğruluk ve rahatlıkla yanıt verebilme yeteneğiyle rekabet edebilecek düzeyde bir bilişim sistemi oluşturma çabaları doğrultusunda geliştirildi. Jeopardy! yarışması Watson açısından, oyunun ipuçlarının, insanların başarılı olduğu ama bilgisayarların beceremediği gizli anlam, ironi, tekerlemeler ve diğer karmaşıklıkların analizine dayanması nedeniyle en üst düzeyde bir meydan okuma deneyimi sunuyor.
Yarışmacılardan biri olan Ken Jennings 2004-2005 sezonunda peş peşe 74 oyunu kazanarak Jeopardy! rekorunu kırmış ve 2,5 milyon doları aşkın ödül kazanmıştı. Brad Rutter ise Jeopardy!"de en yüksek toplam ödülü kazanan yarışmacı olmuş ve 3.255.102 dolar tutarında ödül almıştı.
İki ünlü yarışmacının Watson"a karşı mücadelesindeki büyük ödül ise 1 milyon dolar olacak. İkinciye 300.000 dolar, üçüncüye ise 200.000 dolar ödül verilecek. İki yarışmacı kazandıkları ödülün %50"sini bağışlarken IBM, Watson"ın kazanacağı ödülün %100"ünü bağışlayacak.
İnsana Karşı Bilgisayar Mücadeleleri ve Watson"ın Dünyamıza Katacağı Değer Hakkında
IBM bilim insanları bu projeye başladıklarında, bilim topluluğundaki diğer insanlar bu görevin tamamlanması imkansız bir görev olduğunu düşündüler, IBM bilim insanları da bunun zor olduğunun farkındaydı ve neyi başarabileceklerini bilmiyorlardı. Bu sonbahar Watson önceki Jeopardy Şampiyonluk Turnuvası yarışmacıları ile 55"ten fazla oyunda rekabet ettiğinde bilim insanları önemli sonuçlar elde ettiler. Watson, IBM"in Ar-Ge alanında yıllık yaklaşık 6 milyar dolar değerindeki yatırımının, sağlık hizmeti, biyoloji, enerji ve su kaynakları, gıda güvenliği gibi alanlarda ilerlemeyi getiren akıllı bir dünya oluşturmaya yardımcı olmak üzere yeni teknolojileri nasıl teşvik ettiğini gösteren en son örnektir.
Watson'ın insan dilinin anlamını ve bağlamını anlama ve karmaşık sorulara tam yanıtlar bulmak için bilgiyi hızlıca işleyebilme yeteneği, bilgisayarların insanlara iş dünyasındaki ve özel hayatlarındaki görevlerini tamamlamalarına yardımcı olma konusundaki dönüşümde önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Watson, kişilerin karmaşık sorulara hızla bilimsel yanıtlar bulabilmelerini sağlayacaktır. Bu teknoloji, sağlık hizmeti gibi alanlarda hastalığın doğru şekilde tanılanması, çevrimiçi self-servis yardım masalarını iyileştirme, turistlere ve vatandaşlara şehirler hakkında belirli bilgileri sağlama ve telefon aracılığıyla müşteri desteğini isteme gibi konularda ve daha pek çok alanda uygulanabilir.
Watson'ın patentli teknolojisi, IBM"in analitik çözümlerdeki öncülüğünü ileri aşamalara götürmekte, böylece kuruluşların topladıkları geniş çaplı bilgileri şirket faaliyetleri ve müşteriye sundukları hizmetleri iyileştirmek üzere kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Watson ayrıca, IBM"in iş yükü açısından optimize edilmiş sistemlerinin, binlerce eşzamanlı görevleri hızlı bir şekilde işleyebilmesini mümkün kılan yetenekleri nasıl sağladığını gösteren ticari Power 7 sisteminden yararlanmaktadır.
Watson, IBM bilim insanlarının muhtemel olanı hayal edip onu icat etme geleneklerinin en son örneğidir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları