26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaat ve Sanayide İstihdam Kayıpları
18 Ocak 2012 Çarşamba 17:49

İnşaat ve Sanayide İstihdam Kayıpları

TÜİK tarafından açıklanan Ekim 2011 dönemi verilerine göre tarım dışı işsizlik geçen yıla kıyasla 2,5 yüzde puan düşerek yüzde 11,6 seviyesine gerilemiştir.

Eylül 2011 döneminde yüzde 11,6 olan mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise Ekim 2011 döneminde yüzde 11,7 seviyesindedir. Tarım dışı işsizlik oranının yatay seyri, inşaat ve sanayi sektörlerindeki ciddi istihdam kayıplarının hizmetler ve tarımdaki istihdam artışlarıyla kapatılmasını yansıtmaktadır.

TÜİK’in 16 Ocak’ta açıkladığı işgücü verilerine göre Ekim döneminde (Eylül – Ekim – Kasım) tarım dışı istihdam 18 milyon 194 bin seviyesinde bulunuyor. Ham işgücü verilerine bakıldığında, Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 713 bin (yüzde 3,6), tarım dışı istihdam 1 miyon 127 bin kişi (yüzde 6,6) artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 14,1’den yüzde 11,6 seviyesine gerilemiştir. Tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 414 bin azalmıştır. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Ekim döneminde Eylül dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 11 bin azaldı. Tarım dışı istihdam 28 binlik düşüşle 18 milyon 171 bine geriledi. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 18 bin artmış, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 11,6’dan 11,7’ye yükseldi. Tarım dışı işgücü aylık olarak neredeyse aynı kalmış ancak tarım dışı istihdam az da olsa düşmüştür. Tarım dışı istihdamın Ağustos 2010 döneminden beri ilk kez düştüğü görülüyor.

Kariyer.net tarafından açıklanan aylık açık ilan başına yapılan başvuru sayısı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında tarım dışı işsizliğin düşeceğine işaret etmektedir. Diğer taraftan inşaat sektöründeki istihdam kayıplarının devam edebileceğini de göz önünde bulundurarak Kasım 2011 döneminde tarım dışı işsizliğin yatay seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre Eylül dönemine kıyasla Ekim döneminde inşaat istihdamında 95 bin, sanayi istihdamında ise 50 bin kayıp yaşandı. Daha önce yayımladığımız “İşsizlikte hızlı düşüşün arka planı ve işsizliğin geleceği” başlıklı Araştırma Notu 11/123’te inşaattaki büyümenin beklenenin çok üzerinde istihdam yarattığına dikkat çekmiştik. Dolayısıyla inşaat istihdamındaki 95 binlik kaybı beklediğimiz düzeltmenin başladığına işaret ediyor.

Sanayi istihdamındaki kayıpların sanayi üretim endeksinde Kasım ayında 2,5 puanlık düşüşe tekabül ettiğini düşünüyoruz. Sanayi istihdamında Mayıs döneminden itibaren istikrarlı bir düşüşün gözlemlendiğine dikkat çekmek istiyoruz. Ekim 2011 döneminde hizmetlerde 56 binlik ve tarımda 40 binlik artışların sanayi ve inşaattaki istihdam kayıplarının işsizlik üzerindeki olumsuz etkilerini bir miktar telafi ettiği de ortadadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları