22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnşaat İstihdamında Sert Düşüş
16 Mayıs 2012 Çarşamba 14:25

İnşaat İstihdamında Sert Düşüş

BETAM, İnşaat İstihdamında Sert Düşüş başlıklı İşgücü Piyasası Görünümü: Mayıs 2012 notunu yayınladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’ın
Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Merve Yiğit Yontar tarafından hazırlanan araştırma notu özetle şöyle:

TÜİK tarafından açıklanan Şubat 2012 dönemi verilerine göre tarım dışı işsizlik yüzde 12,7 seviyesinde bulunmaktadır. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise 0,1 puan artışla yüzde 11,3’e yükselmiştir. Şubat 2012 döneminde tarım dışı istihdam artışının oldukça yavaşladığı göze çarpmaktadır. Diğer taraftan tarım dışı işgücündeki artışların yavaşlamasıyla tarım dışı işsizlikteki artış sınırlı kalmıştır. Bu dönemde inşaat istihdamı sert bir düşüşle 110 bin gerilemiş, buna karşın sanayide sadece 16 bin istihdam artışı kaydedilmiş, hizmetlerde ise çok sınırlı istihdam kaybı gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler yavaşlayan büyümenin işgücü piyasasına yansımaları olarak görülmelidir.   

TÜİK’in 15 Mayıs’ta açıkladığı işgücü verilerine göre Şubat döneminde (Ocak – Şubat – Mart) bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü sadece 436 bin (yüzde 2,2), tarım dışı istihdam 682 bin kişi (yüzde 4) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 246 bin azalarak 2 milyon 606 bine ulaşmıştır (Şekil 1). Tarım dışı işgücünde yıllık artışlar geçtiğimiz dönemlerde 600 binin üzerinde seyretmekteydi. Buna karşın tarım dışı istihdamın yıllık olarak neredeyse 1 milyon artmasına paralel olarak tarım dışı işsizlik hızla azalmaktaydı. Şubat 2012 döneminde hem tarım dışı işgücünde artış hem tarım dışı istihdamda artış yavaşlamış, bunun sonucunda tarım dışı işsiz sayısındaki düşüş yavaşlamıştır.  

Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik yüzde 11,3’e yükseldi

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Şubat döneminde Ocak dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 60 bin azalarak 20 milyon 657 bine gerilemiştir. Tarım dışı istihdam ise 73 binlik bir azalışla 18 milyon 331 bine gerilemiştir. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 13 bin artmış ve mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,2’den 11,3’e yükselmiştir (Şekil 2). Tarım dışı istihdamdaki aylık kayıp Ağustos 2010 döneminden beri kaydedilen en büyük düşüştür. Tarım dışı işgücündeki düşüş sayesinde tarım dışı işsizlik oranındaki artış sınırlı kalmıştır.

Kariyer.net verilerine göre Mart 2012 döneminde tarım dışı işsizlik yatay seyredecek

Bundan önceki araştırma notlarında Kariyer.net tarafından açıklanan ilan başına yapılan başvuru sayısını mevsim ve takvim etkilerinden arındırıyorduk. Ancak, Nisan ayına ait toplam başvuru sayısında teknik problemlerden ötürü yapısal bir kırılma olduğundan bir süre için toplam ilan sayısını kullanacağız. 

Kariyer.net tarafından açıklanan verilere göre firmalar tarafından verilen ilan serisi Ocak 2012 döneminden itibaren tarım dışı işsizliğin düşüşünde bir yavaşlama eğilimine işaret ediyor. Bu verilerden hareketle Mart 2012 döneminde de tarım dışı işsizliğin yatay seyredeceğini tahmin ediyoruz.

İnşaatta bir ayda 110 bin istihdam kaybı

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel istihdam verileri inşaatta önemli istihdam kayıplarına işaret etmektedir. İnşaatta istihdam Şubat 2012 döneminde Ocak dönemine kıyasla 110 bin (yüzde 6,7) azalmıştır. Eylül 2011 döneminden Şubat 2012 dönemine inşaat istihdamındaki düşüş birikimli olarak 246 bine (yüzde 14) ulaşmıştır.

Şubat 2012 döneminde istihdam sanayide sadece 16 bin artmış, hizmetlerde ise 5 bin düşmüştür. Bu gelişmeler düşen büyümenin ilk yansımaları olarak görülebilir. Tarım istihdamında ise ılımlı düşüş devam etmektedir.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları