26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Türk Teradata Master
18 Aralık 2007 Salı 11:51

İlk Türk Teradata Master

Cem Kubilay, veri ambarı ve iş zekası alanında dünya çapında lider konumdaki Teradata'nın ilk Türk Master'ı oldu.

Teradata, dünyada ve ülkemizde büyük şirketlerin en önemli ihtiyaçları arasına giren veri ambarı ve iş zekası konusunda tam hizmet vermektedir. Teradata, veri ambarını kurabilen ve yönetiminden sorumlu olan kişileri sektöre kazandırmak için bir dizi zorlu sınav düzenlemektedir. Bu zorlu sınavları başarıyla tamamlayanlar Teradata Master"ı olma hakkını kazanmaktadır.

Cem Kubilay, altı aşamadan oluşan ve tamamlanması yılları bulabilen bu zorlu sınavı 2 aydan kısa bir süre içinde başarıyla geçmiştir. Bu başarısıyla Kubilay, dünya çapında 5500"den fazla Teradata personeli içindeki 1000 Master arasına girme şansını yakalamış, ayrıca Türkiye"nin ilk Teradata Master"ı olmuştur.

Teradata Master

Teradata Master, Teradata içindeki bir sertifikasyon programı olup toplamda 6 sınavdan oluşmaktadır. Bu sınav ise veri ambarı temelinden başlayıp, veri ambarı üzerinde uygulama geliştirme, tasarlama, yönetim ve uygulanması gibi 6 konudan oluşan, 6 aşamalı bir sınavdır. Uluslararası çapta bir sertifika olduğu için Master olunca, müşteriler karşısındaki güvenilirlik artmaktadır. Master sertifikasına sahip olan kişiler, büyük firmalarda çalışma ve danışmanlık yapma konusunda yetkin olarak tanınan kişiler olmaktadır. Ayrıca bu kişiler dünya çapında telekomünikasyon, perakende ve finans sektörünün önde gelen firmalarının bilişim bölümlerinde en kritik rolü oynamaktadırlar.

Veri Ambarı ve İş Zekası

Veri ambarları, bir kurum içinde üretilen tüm verinin entegre bir şekilde tutulduğu sistemler olarak tanımlanabilir. Veri ambarları şirketlere, verilerini müşteri ilişkileri, sahtecilik, var olan durum analizi, gelecek tahmini gibi farklı açılardan değerlendirebilmek için detaydan özete doğru saklayabilecekleri ve analiz edebilecekleri sistemler sunmaktadır.

Yalnız Türkiye"de değil dünya çapında da kimi şahıslar, sosyal sigortalar kurumu gibi bazı kurumları dolandırmak için farklı farklı yöntemler denemektedir: doğum yapan erkekler, prostat ameliyatı geçiren kadınlar, bir ameliyat için binlerce eldiven kullananlar gibi… Bunun gibi yolsuzlukların önüne geçmek, hem de bir kurumu ayakta tutan tüm bilgi ve verileri en doğru biçimde kullanabilmek için veri ambarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Verilerin yalnızca depolanmadığı, taşıdıkları bilgiye göre değerlendirildikleri veri ambarlarının kullanımını sağlayan yapı iş zekasıyla çözümlenmektedir.


Cem Kubilay Kimdir

Cem Kubilay iş hayatına, 1995 yılında 19 yaşındayken Trakya Üniversitesi"nde İşletme okuduğu sırada, Edirne Migros"ta yarı zamanlı çalışarak başlamış. Mezun olduktan sonra, bilgi teknolojilerinin çok hızlı geliştiğini gören Kubilay bu sektöre geçiş yapmış. Migros"un Bilgi İşlem Departmanı"nda çalışmak üzere İstanbul"a gelen Kubilay, Migros"un veri ambarı departmanında uygulama geliştirici olarak yer almış. Kubilay, Ağustos 2006"da Teradata"ya katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları