26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk KSS Listesi Kasım 2007de
23 Haziran 2007 Cumartesi 10:36

İlk KSS Listesi Kasım 2007'de

AccountAbility Rating tarafından hazırlanacak Türkiye'nin ilk sosyal sorumluluk listesi Kasım 2007’de açıklanacak.

Son dönemde şirketler için büyük önem taşıyan ve iş değeri yaratan kurumsal sosyal sorumluluk konusu, Türkiye’de ilk defa masaya yatırıldı. 21 Haziran 2007 Perşembe Günü, AccountAbility Standartlar Başkanı Alan Knight, “AccountAbility Rating Turkey 2007 çerçevesinde Türkiye’nin önde gelen kuruluşları ve iş dünyasına konferans vermek için İstanbul’a geldi.

Dünyanın en büyük şirketlerini değerlendiren, Fortune International tarafından her yıl Ekim ayında dünya çapında açıklanan tek AccountAbility Rating (Sorumluluk Derecelendirme) listesi ilk defa Türkiye’deki şirketleri değerlendirecek. Küresel liste dışında 2006 yılından başlamak üzere Güney Afrika, Macaristan ve Rusya’da ülkelerin en büyük yayın kuruluşları tarafından yayınlanan Accountability ortağı uzman kuruluşların derecelendirme çalışmaları ile ilgili, bu yıl Türkiye bu konuda dünyadaki dördüncü ülke olma özelliğini taşıyor. Türkiye için büyük önem taşıyan değerlendirme, Haziran 2007 itibariyle başlayacak ve Türkiye’nin kurumsal sosyal sorumluluk listesi Kasım 2007’de açıklanacak.

Konu ile ilgili yapılan basın toplantısında Türkiye’de açıklanacak sonuçlarla ilgili detayları paylaşan Alan Knight; öncelikle derecelendirme koşullarını ve kurumlar ile ilgili beklentileri açıkladı ve Kasım ayında hem Fortune International hem de diğer ülkelerin büyük yayın kuruluşları tarafından yayınlanacak sonuçlar sayesinde kurumların dünyadaki sektörel rakipleri arasında da kıyaslama yapma şansına kavuştuklarını belirtti.

AccountAbility Rating’in Kasım 2007’de açıklanmasının ardından kurumların kendilerini diğer sektörlerle de kıyaslama şansına kavuşacaklarını söyleyen AccountAbility Rating Strateji Uzmanı Thomas Krick, konuyla ilgili iyileştirme önerilerinin, kurumların elde ettikleri sonuçlara göre kendilerine sunulduğunu, bu konuda dünyada BP, Vodafone gibi şirketlerinin performanslarının sonuçlarının tüm dünyada dikkat çekici olduğunu belirtmesinin ardından, AccountAbility Rating Strateji Uzmanı Thomas Krick Türkiye’nin çok büyük bir pazar olmasının, yabancı sermayenin Türkiye’ye bu kadar önem vermesinin, kendileri için de Türkiye’yi cazip bir çalışma alanı haline getirdiğini sözlerine ekledi.

Tüm dünyada aynı sistemle derecelendirme yapıldığını söyleyen Su İletişim KSS Direktörü Ayşegül Hatay, ölçülemez gözüyle bakılan Kurumsal Sosyal Sorumluluk performansının aslında üç yıldır dünyada çok sağlıklı sonuçlarla değerlendirilebildiğini ve bu konuda uzun süredir yaptıkları çalışmaların sonucunda çok güvendikleri bir kuruluş olan AccountAbility ile ortak bir çalışma yürütmeye karar verdiklerini belirtti.

1 Kasım 2007 tarihinde Türkiye’nin en büyük 50 şirketi üzerinde yapılacak derecelendirme çalışmaları AccountAbility’e teslim edilecek ve dünyadaki sistemle aynı veritabanından sonuçlar alındıktan sonra sayısız komite tarafından kalite kontrolü yapıldıktan sonra Türkiye’de ilk defa ilan edilecek. Küresel listenin açıklanması sırasında Fortune International’da Türkiye’deki listenin de lansmanı dünyaya yapılacak. Bu şekilde Türkiye’deki Kurumsal Sosyal Sorumluluk ölçümlemeleri ve kurumların performansları ile ilgili çalışmaların uluslararası bir derecelendirme yöntemiyle değerlendirilmesi dünya kamuoyu ile de paylaşılacak.

2007 Kasım’da 4’üncüsü, Türkiye’de açıklanacak olan AccountAbility Rating; SU İletişim Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ajansı, AA 1000 Standardının akreditasyon kuruluşu AccountAbility ve metodolojisi ise Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Organizasyonu tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları