13 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Adım Projesi Antalyada Buluştu
04 Şubat 2012 Cumartesi 10:00

İlk Adım Projesi Antalya'da Buluştu

Vodafone Vakfı İlk Adım Projesi, eğitici eğitimi seminerleri, 25 ilden 198 anasınıfı öğretmenini Antalya'da Buluşturdu.

Türkiye Vodafone Vakfı (TVV) tarafından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle, Türkiye’de okul öncesi eğitime erişimin artırılmasına katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirilen İlk Adım Projesi kapsamında, Eğitici Eğitimi Seminerleri’nin ikinci aşaması Antalya’da gerçekleştirildi. Öğretmenlerin okul öncesi eğitim alanında kendilerini geliştirmeleri ve sınıftaki çalışmalarına kolaylık sağlayacak eğitimlerle desteklenmeleri amacıyla düzenlenen seminerlerin 29 Ocak – 3 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen ikinci ayağında, 25 ilden 198 anasınıfı öğretmeni bir araya geldi.

Seminerde anasınıfı öğretmenlerine AÇEV tarafından okul ile aile arasındaki işbirliğini güçlendirmek üzere geliştirilmiş Anne Destek Eğitimi verildi. Teorik ve uygulamalı olmak üzere iki farklı şekilde verilen ve farklı hedef kitlelere uygun olarak geliştirilmiş olan bu eğitim, temel olarak 3 – 6 yaş arasını kapsıyor.

Seminerin teorik kısmında iletişim, toplumsal cinsiyet, çocuk koruma, aile içi şiddet ve grup dinamikleri gibi konulara yönelik bilgilendirme çalışmaları ile etkinlikler gerçekleştirilirken; uygulama kısmında ise öğretmenler, kendi seçtikleri anne destek programı konularında gerçekleştirdikleri sunumlarla ilgili uzman eğitimciler tarafından verilen geri bildirimlerle desteklendiler.
Türkiye Vodafone Vakfı, 25 ilden 198 anasınıfı öğretmeninin katıldığı seminerin sonunda, öğretmenlerin illerinde Anne Destek Programı kursu açarak, 3 bin 400 anneye ulaşılmasını planlıyor.

TVV, MEB’in okul öncesi eğitime yüzde 100 erişim hedefine katkı sağlıyor
Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğinin ancak çocukların erken yaştaki sağlıklı gelişimi ile mümkün olabileceğine inanan Türkiye Vodafone Vakfı, İlk Adım Projesi ile 4 - 6 yaş arasındaki çocukların yüzde 57’sinin okul öncesi eğitime ulaşamadığı Türkiye’de hayata eşit fırsatlarla başlayamayan çocuklara kaliteli bir okul öncesi eğitim verilmesini hedefliyor. Bu şekilde MEB’in okul öncesi eğitime yüzde 100 erişim hedefine de katkıda bulunan Türkiye Vodafone Vakfı, İlk Adım Projesi kapsamında sosyoekonomik açıdan yetersiz durumda bulunan, okul öncesi eğitime erişimin düşük olduğu il ve ilçelere odaklanıyor Proje kapsamında verilen eğitimler, çocukları okul hayatına en iyi şekilde hazırlamanın yanı sıra, zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel alanlardaki becerilerinin ve yaratıcılıklarının tam olarak geliştirilmesi adına da büyük önem taşıyor.

Sınıf donanımı, veli eğitimi, öğrenci eğitimi ve öğretmen eğitimi olmak üzere toplam dört fazdan oluşan İlk Adım Projesi kapsamında, yurdun dört bir yanında en ideal araçlarla donatılmış anasınıfları açılırken; bu okullarda görev alan öğretmenlere okul öncesi eğitim konusundaki uygulamalarını güçlendirecek eğitimler de sağlanıyor. Programın en önemli ayaklarından birini oluşturan Eğitim Seminerleri kapsamında,Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen öğretmenlerin alanlarında daha donanımlı hale gelmeleri, uygulamalarını birebir etkileyecek bilgi ve beceriler kazanmaları hedefleniyor. AÇEV uzman eğitimcileri, uzmanlar ve akademisyenler tarafından verilen eğitimlerde; okul öncesi veli çocuk eğitim programı eğitimi, sınıf donanımı eğitimi, aile katılımı ve uygulamaları, sınıf yönetimi, anasınıflarında ölçme ve değerlendirme ile etkin öğrenme gibi konulara odaklanılıyor.

Proje kapsamında, 2010–2011 eğitim yılında, yaklaşık 30 ilde AÇEV uzmanlarının gözetiminde kurulan 420 ana sınıfında, toplam 53 bin anne-çocuk ve eğitmene ulaşıldı.2011 eğitim yılı sonu itibariyle; Bitlis, Siirt, Kilis, Çankırı, Aksaray, Osmaniye, Bingöl, Kocaeli, Malatya, Erzincan, Gümüşhane, Aydın, Manisa, Balıkesir, Düzce, Bolu, Edirne, Antalya, Sakarya,  Eskişehir,  Kırklareli, Elazığ, Trabzon ve Samsun olmak üzere toplam 24 ilde açılan yeni anasınıfları ile çok daha fazla çocuk okul öncesi eğitim imkanından faydalanabilir duruma geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları