05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ilısu Barajı Berline Taşındı
01 Haziran 2009 Pazartesi 10:08

Ilısu Barajı Berlin'e Taşındı

Doğa Derneği, Almanya, Avusturya ve İsviçre'nin Ilısu Baraj Projesi'nden çekilmeleri ve projenin durdurulması için Berlin'de konferans düzenledi.

Doğa Derneği, Berlin"de düzenlediği konferansla Ilısu Barajı ve Hasankeyf"i Avrupa"nın gündemine taşıdı. Konferansa, Doğa Derneği yetkililerinin yanı sıra Avurpa"dan birçok sivil toplum örgütü, siyasi temsilciler ve sanatçı Tarkan katıldı.

"Hasankeyf"e Sadakat İmza Kampanyası" ile Ilısu Barajı"na karşı toplanan 80 bin imzanın Almanya Bakanlıkları"nın Ilısu Baraj Projesi Koordinatörü Joachim Henkel"e verildiği gecede konuşan sanatçı Tarkan, "Doğa, tarih ve kültürel alanlarda büyük bir yıkıma yol açacak Ilısu Barajı"na verilen desteğin geri çekilmesini istedi.

Avrupa standartlarının çok gerisinde olan Ilısu Barajı gibi bir projenin Avrupa"nın herhangi bir ülkesinde hayata geçirilmesinin hayal bile edilemeyeceğine dikkat çeken Tarkan, "Almanya, Avusturya ve İsviçre kendi ülkelerinde uyguladıkları katı standartları Türkiye"de göz ardı ederek ikiyüzlülük yapmaktan vazgeçerek eşsiz bir doğa ve kültürel mirası barındıran Dicle Vadisi için yeni bir vizyon belirlemelidirler" dedi. Tarkan, Hasankeyf"in paha biçilemez çok değerli bir miras olduğunun altını çizerek Ilısu Barajı"nın durdurulması ve Hasankeyf"in UNESCO listesine dahil edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken de yaptığı konuşmada ne Alman bilgisinin ne de kültürünün Hasankeyf"i sular altında kalmasına izin vermeyeceğini söyleyerek, "Almanya"nın Ilısu Barajı"na destek vererek Hasankeyf"in sular altında kalmasına neden olacağına inanmıyorum. Buna ne Alman kültürü ne de bilgisi izin verecektir" dedi.

Almanya"nın başını çektiği barajı destekleyen konsorsiyumun kararı ne olursa olsun Hasankeyf için Doğa Derneği"nin sonuna kadar mücadele edeceğini vurgulayan Eken, "Barajı destekleyen ülkelerin hükümetleri iyi bilmelidir ki bu mücadelede Doğa Derneği"ne kendi vatandaşları da imzalarıyla destek veriyor. Avrupa"da ki sivil toplum kuruluşları ile birlikte Hasankeyf ve Dicle Vadisi"ni kurtarmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları