18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlahiyat Kontenjanlarında Yüksek Artış
16 Temmuz 2008 Çarşamba 12:30

İlahiyat Kontenjanlarında Yüksek Artış

2008 ÖSYS sınav kılavuzuna göre ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarının artış hızı bu yıl yüzde 235'i buldu.

ÖSYM, 2008 ÖSYS sınav kılavuzunu yayınlarken, kontenjanların artırımı tartışma konusu olan ilahiyat fakültelerindeki artışın yüzde 235"i bulduğu ortaya çıktı. Artışın bu oranda olmasının sebebi ise Diyanet İşleri Başkanlığı"nın isteği oldu.

YÖK kontenjanların belirlenmesi amacıyla topladığı Genel Kurul"da özellikle İlahiyat Fakültesi kontenjanları merak konusu olurken, belirlenen artış ile beraber bu fakültelerdeki kontenjanların bin 500 olduğu belirtilmişti. ÖSYS 2008 kitapçığının açıklanması ile bu fakültelerin kontenjanlarındaki artışın bu rakamın çok daha üzerinde olduğu ortaya çıktı. ÖSYS 2007 kılavuzuna göre 20 üniversite, İlahiyat Fakültesi"ne öğrenci alırken, geçen yılın kontenjanları okul birincisi kontenjanları birlikte 813 olarak belirlenmişti. ÖSYS 2008 kılavuzuna göre ise bu yıl 22 üniversite İlahiyat Fakültesi"ne öğrenci aldı. Bu yıl Eskişehir Osmangazi ve Van Yüzüncüyıl Üniversitesi de İlahiyat Fakültesi açarken, 2008 yılı kontenjanları 2 bin 724"e ulaştı.

Erciyes Üniversitesi Kontenjanları 10 Kat Artırdı

İlahiyat fakültelerindeki artış 3 kata yakın olurken en fazla artış Erciyes Üniversitesi"nde oldu. İkinci öğretim bölümü açan üniversitenin geçen yılki kontenjanı 31 olurken, bu yıl ki kontenjanı 10 kat artarak 308 oldu. Uludağ Üniversitesi ise geçen yıl 31 öğrenci alırken, bu yılki kontenjanını ikinci öğretim ile beraber 287"ye taşıdı. Marmara Üniversitesi ise geçen yıl 103 öğrenci kabul ederken, bu yıl ikinci öğretim ile beraber toplam 360 öğrenci kontenjanı belirledi. Ankara Üniversitesi bu yıl 257, Selçuk 185, Hitit Üniversitesi 154, Sakarya 144, Dokuz Eylül 134, Harran Üniversitesi 134, İstanbul 123, Süleyman Demirel 123 öğrencilik kontenjan belirledi.

Diyanet Kontenjan Artışı İstedi

İlahiyat fakültesi kontenjanlarındaki bu artışın asıl sebebi ise Diyanet İşleri Başkanlığı"nın gönderdiği bir yazı olarak gösteriliyor. Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu tarafından YÖK"e gönderilen 13 Şubat 2008 tarihli ve DİB.0.71.08.74 sayılı yazıda bu fakültelerin kontenjanlarının artışı talep ediliyor. Yazıda, Diyanet İşleri Başkanlığı"nın toplumu din konusunda aydınlatma görevinin olduğu belirtilerek, "Bu görevin yerine getirilmesinde en önemli unsur nitelikli personelin teminidir" denildi. 04 Şubat 2008 tarihi itibariyle toplam 6 bin 20"si kadrosuz olmak üzere toplam 8 bin 975 camide hiç görevli bulunmadığı belirtilen yazıda, vefat ve istifa nedeniyle her yıl ortalama 2 bin kadronun boşaldığına işaret ediliyor.

Türkiye'de Her Yıl 600 Cami İnşa Ediliyor

Bardakoğlu tarafından gönderilen yazıda, Türkiye"de her yıl ortalama 600 yeni cami inşa edildiği belirtilerek, "Diyanet İşleri Başkanlığı merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatında 2006 yılı itibariyle İlahiyat Fakültesi mezunu olarak görev yapan 6 bin 851 personelin toplam personele oranı yüzde 8"dir. Bu oranın yükseltilmesi zorunludur" denildi.

Yazıda, daha önceki yönetmelikte Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki bazı görevler için İlahiyat Fakültesi mezunu olma zorunluluğu varken, yönetmelik değişikliğine gidilerek bu zorunlulukların imam hatip lisesi mezunu olunması haline getirildiği ifade edildi. YÖK'e gönderilen yazıda, "Bu sebeple, Diyanet İşleri Başkanlığı"nın yüksek öğrenim görmüş nitelikli personel ihtiyacının karşılanabilmesi İlahiyat Fakültelerinin öğrenci kontenjanlarının artırılmasına bağlı olduğu hususunda takdir ve tespitlerinize arz ederim" denilmişti.

İkinci Öğretim İle 577 Kontenjan Artırıldı

Söz konusu yazıyı dikkate alan YÖK, İlahiyat Fakülteleri"ne bu yıl "ikinci öğretim"i ekledi ve kontenjan artışını en yüksek seviyede tutarak, öğretim görevlisi sayısının çok daha üzerinde bir artış yaptı. Bu yıl İlahiyat Fakülteleri"nde ilk defa uygulamaya konulan ikinci öğretim ile 577 kişilik kontenjan artışı sağlanmış oldu.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları