22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İKÜ, Çelik Köprü Yarışmasının Birincisi
26 Nisan 2011 Salı 13:04

İKÜ, Çelik Köprü Yarışması'nın Birincisi

İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri Uluslararası Design & Construct 2011 Çelik Köprü Yarışması'nda birinci oldu.

Bu yıl ilk defa uluslararası düzeyde yapılan Design & Construct 2011 Çelik Köprü Yarışması"nın birincisi Steel Fighters takımı ile yarışmaya katılan ve toplam 42 üniversiteyi geride bırakan İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencileri oldu.

Boğaziçi Üniversitesi, Yapı Kulübü"nün düzenlediği Uluslararası Design & Construct 2011 Çelik Köprü Yarışması"nın konusu şöyle: "Doğal hayat açısından önemli olan bir nehrin üzerinden geçen, insanların acil durum ve ulaşım ihtiyaçlarını karşıladıkları eski bir köprünün, nehri geçmede tek seçenek olması nedeniyle hızlı bir şekilde yeniden inşası gerekmektedir. Yapılacak yeni köprü için Ulaştırma Bakanlığı sağlamlığı ve hızlı montajı nedeniyle malzeme olarak çeliğin kullanılmasını, köprünün nehir akışı için yeterli açıklığa sahip olmasını ve üzerine uygulanan yükü deplasman limitlerini aşmadan taşımasını istemektedir. Bazı nedenlerle köprü ayaklarının nehre kurulmasının engellenmesi gerekmekte, dolayısıyla ayaklar nehrin iki yakasındaki toprak alana kurulmalıdır, kurulum sırasında geçici destek ayağı kullanılarak destek verilebilmektedir. Geçici platform kurulum sonrasında kaldırılacak, nehir gemi geçişine açılacaktır. Tasarımlara, benzer saha koşulları ve yük testleri uygulanacaktır. Ulaştırma Bakanlığı tasarımları, belirlenen dört kritere göre değerlendirecektir. İhale kontratı en iyi teklifi sunan şirket ile imzalanacaktır."

Yarışmaya katılan takımlardan, sadece yapısal çelikten oluşan ölçekli model bir köprüyü yarışma şartnamesine uygun tasarlaması, projelendirmesi, üretmesi ve bunu yarışma sırasında zamana karşı kurması istendi. Yarışan köprüler estetik ve özgünlük, işçi-süre verimliliği, deplasman verimliliği, ağırlık verimliliği ve organizasyona uyum alanlarında değerlendirildi. Katılımcıların derslerde gördükleri teorik bilgileri pratiğe dökmelerine zemin hazırlayarak, gerçek mühendisliğin minyatür bir uygulamasına sahne olan bu organizasyonda katılımcılar büyük bir emekle yaratıcılıklarını ve hünerlerini sergileyerek dostça gerçekleşen eğlenceli bir yarışma ortaya koydular.

Yarışma bitiminde, tüm kriterlerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda köprülerin genel performansları hesaplandı. İstanbul Kültür Üniversitesi Steel Fighters takımı yarışmanın birincisi olurken Karadeniz Teknik Üniversitesi Haliç takımı ile ikinci, Zagrep Üniversitesi(Bosna-Hersek) Team K takımı ile üçüncü oldu. Yarışmada ödül olarak birinci olan takıma 5000 TL, ikinci takıma 3000 TL, üçüncüye ise 2000 TL para verildi.

İKÜ İnşaat Mühendiliği Bölümü öğrencileri daha önceki yıllarda da Çelik Köprü yarışmasında büyük başarılara imza attı. 2002 yılında İTÜ tarafından düzenlenen Mimarlık Mühendislik Günleri Üniversitelerarası Çelik Köprü Yarışması"nda Spantech takımı birincilik ödülü aldı. 2007 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından düzenlenmeye başlayan yarışmada Spantech takımı yine birinci seçilirken 2008 yılında Mehmetçikler ve Steelers takımları dördüncü ve beşinci oldular. 2009 yılında ise Steelist takımı ikincilik ödülünü kazandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları