23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki Teknoloji Lideri Atos’ta Birleşti
04 Ekim 2011 Salı 13:05

İki Teknoloji Lideri Atos’ta Birleşti

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri ile Atos Origin, güçlerini Atos adı altında birleştirdi.

3 Ekim 2011 tarihinde Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri ile Atos Origin birleşerek Atos ismiyle Türkiye operasyonlarına resmi olarak başladı. Birleşme Bilişim Zirvesi’nde yapılan açıklama ile duyuruldu. Türkiye Atos CEO’luğuna Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Orhan Akbulut getirildi.

Atos Türkiye, global olarak 4 Temmuz 2011’de resmileşen birleşme sürecini 3 Ekim’de tamamladı. Bilişim Zirvesi’11’in açılışında düzenlenen basın toplantısında Orhan Akbulut’un Atos Türkiye CEO’luğuna atandığı duyuruldu.

Bilgi teknolojileri alanında Avrupa’da 1 numara olduğu düzenli hizmetlerden (managed services) danışmanlık ve sistem entegrasyonuna, bulut bilişim çözümlerinden işlem bazlı uygulama hizmetlerine kadar birçok alanda 30 yıllık tecrübesiyle müşterilerine yenilikçi ve sürdürülebilir IT çözümleri sunan Atos, birleşmeden sonra 42 ülkede 78 bin 500 çalışanı ve 8.7 milyar Euro cirosuyla Avrupa’nın lider IT hizmetleri şirketi oldu.

Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut birleşme konusunda yaptığı açıklamada: “Vizyonumuz insanları, teknolojiyi ve iş dünyasını birleştirerek gelişime hız kazandırmak. Yetkin kaynaklarımız ve köklü bilgi birikimimizden aldığımız güçle, müşterilerimizin firmalarını geleceğe taşımaları için ihtiyaç duydukları güvenilir iş ortağı olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, sektöre değer katan tüm çalışanların gözünde “çalışılacak en iyi şirket” olma yönündeki gelişimimizi sürdüreceğiz. Teknolojik trendleri sadece uygulayan değil, aynı zamanda yaratan yaklaşımımız bizi bu doğrultuda farklı ve avantajlı kılacaktır” dedi.

Siemens ile uzun süreli işbirliğinin önemine de değinen Akbulut "Siemens ile global ölçekte imzalanan 5.5 milyar Euro’luk dışkaynak sözleşmesi çerçevesinde Atos olarak 7 yıl boyunca 400 bin Siemens çalışanının IT ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bu anlaşma neticesinde Siemens Atos’un en büyük müşterisi konumuna geldi.” diye devam etti.

Türkiye’deki faaliyet alanlarından söz eden Akbulut “Atos olarak Kartal, Güneşli, İTÜ Teknokent, Düzce ve Ankara lokasyonlarında bulunan yaklaşık 1800 kişilik ekibimizle, başta finans, kamu, enerji, telekom, endüstri ve sağlık sektörleri olmak üzere, tüm müşterilerimize danışmanlık, sistem entegrasyonu, iş çözümleri ve dış kaynak hizmetleri sunmaya devam edeceğiz. Zaman içerisinde portföyümüzü Atos’u oluşturan her iki şirketin global ölçekte başarılı olmuş çözüm ve hizmetleri ile zenginleştireceğiz. Avrupa ve yakın çoğrafya ülkelerinde başlattığımız atılımı, uluslararası arenada daha ileri noktalara taşıyacağız. Amacımız Türkiye’yi IT hizmetleri alanında önemli bir merkez haline getirmek” şeklinde sürdürdüğü sözlerini “Biz Atos olarak IT teknolojilerinin geleceğini şekillendirmek ve gelişime hız kazandırmak için yola çıktık” diye tamamladı.

Birleşmeden sonra Atos, Avrupa'daki en büyük düzenli hizmetler (managed services) platformunun operasyonunu yürütürken aynı zamanda Avrupa’nın en büyük SAP danışmanlık organizasyonuna sahip olacak. Bunun yanı sıra, şirket bulut bilişim, entegrasyon, konsolidasyon ve harmonizasyon hizmetleri, akıllı elektrik şebeke için bilgi teknolojileri çözümleri (smart grid, smart metering), endüstriyel yazılımlar (üretim zekası ve ürün yaşam döngüsü yönetimi/PLM), elektronik ödeme ve işlem sistemlerinin (HTTS - High-Tech Transactional Services) kurulumu ve işletimi gibi alanlarda benzersiz bir konuma sahip olacak.

Gerçekleştirilen global stratejik işbirliği çerçevesinde; Siemens AG, en az beş yıl boyunca Atos’un yüzde 15 oranında hissedarı olacak ve birlikte hızlı büyüyen pazarlarda ortak iş girişimleri gerçekleştirecek. Yeni ortaklık, kurumlara IT hizmetleri sunmak amacıyla Siemens One satış ağı gücünüde arkasına alacak. Aynı zamanda Siemens AG ile Atos birlikte 100 milyon Euro ArGe yatırımı yapma taahhüdünde bulundular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları