17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracattada Eğitim Şart
15 Ekim 2007 Pazartesi 13:54

İhracattada Eğitim Şart

Ege İhracatçı Birlikleri ihracatçılardan gelen talepler doğrultusunda, İnovasyon konusundaki eğitim faaliyetlerine hız veriyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Küresel rekabet ortamında Çin, Hindistan gibi rakiplerden bir adım önde olmak ve ABD, Japonya gibi gelişmiş ekonomilere karşı rekabet dezavantajını ortadan kaldırmak için yeni ürünler, teknikler ve üretim süreçleri bulmaktan başka çaremiz yok. Bu da ancak, bilgili, eğitimli kadrolarla gelir. 5 sene sonra en az 200 milyar dolar ihracat hedefleyen Türkiye’nin dış ticarette eğitim konusunu gözardı etmesi mümkün değil. Bu gerçekten hareketle Yenilikçilik, AR-GE, Lojistik, Uluslararası Hukuk, Kalite gibi kritik konular başta olmak üzere 2008 yılında Dış Ticaret Eğitim Programlarını arttırarak devam ettireceğiz. İhracatta da eğitim şart” diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri İzmir’de ve Ege Bölgesi illerinde 2007 yılı sonuna kadar düzenlenecek 36 eğitim programı ile yaklaşık 2500 katılımcıya ulaşılacağını ve eğitim programlarının firma beklentileri dahilinde gerçekleştirilmesinin önemini vurgulayan Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, şöyle konuştu: “2008 yılında Eğitim hizmetleri çeşitlenerek devam edecek. Ege İhracatçı Birlikleri eğitim konusunda sadece İzmir’de değil tüm Ege Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların hizmetinde. Bu nedenle 2008 yılında Muğla’da, Kütahya’da, Uşak’ta ve Afyon’da bu illerde yer alan Ticaret ve Sanayi Odaları ile işbirliğinde çeşitli konularda seminerler düzenlemeyi de planlıyoruz.”

İzmir’in asırlardan beri Akdeniz havzasının en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu, yıllardır Türkiye’nin dış ticaret hayatında da her zaman öncü ve belirleyici bir rol oynadığını hatırlatan Türkmenoğlu, “Tüm Türkiye ihracatı İzmir’den öğrendi. Dış Ticaret konusunda yeni teknikleri, gelişmeleri de dış ticaret camiamızın hızlı bir şekilde öğrenmesi için Ege İhracatçı Birlikleri olarak üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Dış Ticarette başarıların devamı için dış ticaret konusunda uzman kişilerin yetiştirilmesi çok önemli. 2008 yılını, Ege İhracatçı Birlikleri olarak Yenilikçilik Yılı olarak belirledik. Bu amaçla Avrupa Birliği’nin Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Çerçeve Programı (Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP)’na Ege Üniversitesi ve Denizli Ticaret Odası ile ortaklaşa olarak verilen proje teklifimiz AB Komisyonu tarafından kabul edildi. 2008’in başında uygulanmaya başlayacak projeyle uluslararası rekabetin en önemli iki unsuru olan bilgi ve teknoloji alanında Avrupa ile Bölgemiz arasında bir köprü kurulmuş olacak” dedi.

Türkmenoğlu; 28 Temmuz 2007 tarihinde çıkan Eğitim ve Danışmanlık Yardımı Hakkında Tebliğ ile devletimiz, firmalarımızın çalışanları için yapacakları eğitim harcamalarının % 90’ının, yıllık olarak toplam 50.000 $’ını destekliyor. Bu demektir ki önümüzdeki günlerde ihracatçıya yönelik eğitimlerde önemli ölçüde artış olacak . Bizde Ege İhracatçı Birlikleri olarak ihracatçıya yönelik genel ve sektörel bazda eğitim çalışmalarımızı planladık ve çalışmaların daha iyi yürütülmesi amacıyla Birliğimiz bünyesinde Eğitim Şubesi oluşturduk. Bu şubemizle Birliğimizin yapacağı tüm eğitimleri tek elden yürüterek ihracatçımıza daha kaliteli, düzenli hizmet vermeyi hedefledik. ” dedi

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen tüm eğitim ve seminerler ile ilgili bilgi www.egeliihracatcilar.com Internet sitesinden temin edilebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları