04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatın Yönü Değiştirilmeli
01 Aralık 2010 Çarşamba 10:57

İhracatın Yönü Değiştirilmeli

OKFRAM TÜİK verilerine dayanarak Türk ekonomisini değerlendirdi.

Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Türk ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirme sonucu İrlanda ile yeni bir kaos yaşayan Avrupa ekonomisi dikkate alınarak ihracatın yönünün değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. OKFRAM"ın çalışmalarına göre Türk ekonomisinin içinde bulunduğu durum şöyle özetlendi:

TÜİK tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açıklanan rakamlara göre, Ekim ayında dış ticaret dengesi bir önceki yılın aynı dönemine göre %136.4 artarak 6.33 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan verilere göre, bir önceki yılın aynı döneminde ihracat %8.8 artarak 10.98 milyar dolar düzeyine, ithalat ise %35.5 artarak, 17.3 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %63.4"e gerilemiştir.
Kurun düşük düzeyi ithalatı artırıyor, ihracatı sınırlıyor
Kurun diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha düşük bir düzeyde seyrettiği görüşü piyasalarda hakimdir. Ancak Türkiye"nin karşılaştırıldığı ülkelerden olan Brezilya"nın para birimi göz önüne alındığında; dolar karşısında yılbaşından beri TL %1.6 artış gösterirken, Brezilya reali %1.8 değerlenmiştir. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin genelinde bu problem kaydedilmektedir. Türkiye"nin yatırım yapılabilir ülkeler konumuna yükselmesine tek bir not artırımı kalması da bu durumu tetiklemektedir. Ancak ithalat-ihracat dengesinde temel sorun üretim için gerekli olan teknolojide dışa bağımlılıktır. Bu sorun nedeniyle düşük kur, ithalatı hızla artırmaktadır.
Dış açık, cari açık problemini büyütüyor
Düşük kur ithal ürünlerin cazibesini attırırken, ihracatçının yurtdışında fiyat dezavantajı yaşamasına neden olmakta ve bunun sonucunda dış ticaret açığında büyüme yaşanmaktadır. Genişleyen dış ticaret açığı, cari açık problemini artırmakta, Türkiye"nin sıcak para bağımlılığını yukarı çekmektedir. Cari açığın kalıcı bir şekilde çözülmesi için üretim faktörlerinin özellikle gerekli teknolojinin yurtiçinde üretilmesi gerekmektedir.
Komşu ticareti atıyor, AB yine de liderlikte
Dünya ticareti için gösterge konumundaki Baltık Endeksi ile karşılaştırıldığında, Türkiye"nin ihracatının genel görünüme oranla daha olumlu bir seyir izlediği görülmektedir. Özellikle yakın komşularla dış ticaretin gelişmesi bunda etkili olmuştur. Nitekim, yılın ilk 10 ayında ihracat yapılan ülkelerde Rusya %43.7, İran %44.6 artış göstermiştir. Geçtiğimiz yıl ihracatın hızla arttığı Irak ise %13.9 ile hız kesmiştir. Bununla birlikte kriz döneminde hızla ticaretin gerilediği AB ekonomileri ile yapılan ticaretin arttığı görülmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken Euro Bölgesi ekonomilerinin Türkiye"nin ihracatındaki ağırlığı azalırken, komşu ülkelere yapılan ihracatın artış göstermesidir. AB ülkelerinin sıkıntılı bir süreç yaşadığı düşünüldüğünde bu durum olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmelidir. Nitekim, ekonomik sıkıntı içinde olan AB ülkelerinin, önümüzdeki dönemde bütçe açığını kısmak için adım atacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla AB ayağında talebin ilerleyen yıllarda önceki yıllara oranla daha zayıf olması beklenmelidir.
İrlanda ve Portekiz"de patlayan sorun yol göstermeli
Son dönemde bankacılık sektöründeki problemlerle Avrupa"da endişeye neden olan İrlanda ve ekonomisinde sorun olduğu bilinen Portekiz dikkate alınarak, ihracatta Avrupa"nın ağırlığı azaltılmalıdır. Komşu ticaretinin ve tüketimin hızla arttığı gelişmekte olan ülkelerin ihracattaki payının arttırılması gerektiği ortadadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları