23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatın Marka Şampiyonları
06 Ekim 2007 Cumartesi 10:28

İhracatın Marka Şampiyonları

Destek Patent Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü WIPO’da kayıtlı markalara göre, ihracatçı ilk 1000 firmayı yurtdışı marka sahipliği açısından analiz etti.

Destek Patent, Türkiye’deki ihracatçı firmaların marka sahipliği durumunu gösteren bir araştırma gerçekleştirdi. Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü WIPO’da kayıtlı markalara göre yapılan araştırmada, ihracatçı ilk 1000 firma marka sahipliğine göre analiz edildi.

Araştırmada yurtdışı marka sahipliğinde ilk on sırayı 22 marka ile Temsa San. ve Tic. A.Ş. ve Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş., 15 marka ile Kent Gıda Madd. San. ve Tic. A.Ş., 12 marka ile Hayat Kimya Sanayi A.Ş., 11 marka ile Evyap International Dış. Tic. A.Ş., 8’er marka ile Fırat Plastik Kauçuk San. ve Tic. A.Ş. ve Erkul Kozmetik San. ve Tic A.Ş., 7’şer marka ile Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş. ve Supra Plastik İnş. Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti ve 6 marka ile Dalan Kimya Endüstri A.Ş. alıyor.

En fazla markaya sahip olan 10 ihracatçı firma

 

Firma adı

Marka sayısı

Temsa San. ve Tic. A.Ş.

22

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş.

22

Kent Gıda Madd. San. ve Tic. A.Ş

15

Hayat Kimya Sanayi A.Ş

12

Evyap International Dış. Tic. A.Ş.

11

Fırat Plastik Kauçuk San. ve Tic. A.Ş.

8

Erkul Kozmetik San. ve Tic. A.Ş.

8

Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş.

7

Supra Plastik İnş. Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti

7

Dalan Kimya Endüstri A.Ş.

6

 

“Marka katma değerli üretimin göstergesidir, ihracatta rekabet gücünü artırır”

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, ülke ekonomisinin güçlenmesinde ihracatın artması kadar, ihracat yapan şirketlerin sahip oldukları marka sayısının artmasının da büyük önem taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türk firmaların uluslararası pazarlardaki konumlarını güçlendirebilmeleri için, katma değerli ürünler sunmaları şart. Firmalar sahip oldukları markalarla ürünlerinin katma değerini ortaya koyabilirler. WIPO internet sitesinde yer alan verilere göre yaptığımız araştırmada Türkiye’deki 1000 ihracatçı firmanın yarısından fazlasının bir tane dahi markası bulunmuyor. Firmaların bu konuda daha bilinçli davranarak, sahip oldukları marka sayısını hızla artırmaları gerektiğine inanıyoruz. 1983 yılından bu yana marka, tasarım ve patent sahipliği konularında yürüttüğümüz faaliyetlerle firmalara desteğimizi sürdüreceğiz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları