18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İGDAŞ’a KalDer Büyük Ödülü
04 Aralık 2011 Pazar 19:45

İGDAŞ’a KalDer Büyük Ödülü

25 yıl önce kurulan ve İstanbul’da doğalgaz dağıtımını gerçekleştiren İGDAŞ, kalite yolculuğunda gösterdiği başarıyı, Ulusal Kalite Ödülleri’nde Büyük Ödül ile taçlandırdı.

1998 yılında Ulusal Kalite Hareketi’ni Türkiye’de başlatan Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından bu yıl 19’uncusunu düzenlenen Ulusal Kalite Ödülleri töreni 30 Kasım 2011 tarihinde düzenlendi. 11 kuruluşun başvuru yaptığı yarışmada, 5 firma finale kalmaya hak kazandı. İGDAŞ, Büyük İşletme Kategorisi’nde Büyük Ödüle layık görülen kurum oldu. İstanbul için en büyük ve en önemli çevre projesi olan İGDAŞ, bugün İstanbul’un, dünyanın en temiz havasına sahip şehirlerden biri olmasını sağlamakla kalmadı, ortaya koyduğu yönetim uygulamalarıyla ve hizmet anlayışıyla da kalite yolculuğunda önemli başarılara imza attı. Ödül sürecinde toplam 124 kişilik uzman bir kadro kurumların yönetsel yeterlilikleri ile ürün ve hizmetlerini sunmada ulaştıkları kalite ve mükemmellik düzeyini değerlendirdi. Ulusal Kalite Ödülleri kurumların kalite uygulamalarında referans olma niteliği taşıyor.

Kuruluşlara yalnız kalite uygulamalarında değil, rakiplerinden farklılaşmada da yol gösteren Ulusal Kalite Ödülleri’nde ödül kazanmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, “Geçtiğimiz yıl 18.’si düzenlenen Ulusal Kalite Ödülleri’nde kazandığımız Başarı Ödülü’nün ardından bu yıl, Büyük Ödüle aday olduk ve ödülü almaya hak kazandık. Bu ödül İGDAŞ’ın kalite yolculuğunda göstermiş olduğu başarının kanıtıdır. İstanbul’da yaptığımız çalışmalarla, oluşturduğumuz yüksek kalite standartlarıyla tüm Türkiye için hem öncü hem de örnek bir kurum olduk. Başarımızın ardında mükemmeli arama çabamız vardır.” dedi.

Toplam Kalite Yönetimini ve Mükemmellik Modelini bir kurum kültürü haline dönüştürmeyi ve diğer kamu kuruluşlarına örnek olmayı amaçladıklarını belirten Aslan, “25 yıllık bilgimiz ve tecrübemiz ile sektörümüzün gelişimini sağlayan lokomotif gücüyüz. Benimsediğimiz kalite kavramı kurumun müşteri memnuniyetini sağlamanın ötesinde hizmetlerimizi sürekli iyileştirmemizi ve çalışanlarımızın motivasyonunu artırmayı teşvik eden bir yapı halini almamızı sağladı. Kullandığımız doğalgaz altyapı sistemleri, uluslararası standartlardaki ekipmanlarımız ve tüm çalışanlarımızla hizmet kalitemizi her geçen gün artırıyoruz. KalDer Büyük Ödülü’nü tüm çalışanlarımız adına alıyorum. Biz bu ödülü İGDAŞ Ailesi olarak ortaya koyduğumuz çalışma prensibimiz ile kazandık.” dedi.

İGDAŞ olarak İstanbul’un yüzde 98’ine doğalgazı ulaştırdıklarını ve 4,7 milyonu aşan aboneye, 15 bin kilometreye yaklaşan altyapı şebekesiyle hizmet verdiklerini ifade eden Bilal Aslan, “İGDAŞ İstanbul için kurtuluş projesi oldu. Bugün İstanbul, dünyanın havası en temiz kentler listesinde, üçüncü sırada yer alıyor. 1990’lı yılarda İstanbul’un havasındaki kükürt dioksit miktarı 210 mikrogram/metreküp gibi tehlike sınırlarının üstünde seyrederken doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte son 3 yılda 10 mikrogram/ metreküpün altında seyrediyor. Aldığımız bu ödülde 4,7 milyonu aşan abonemizin ve tüm İstanbulluların katkısı var.” dedi.

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan “Kalite çalışmalarımıza 2002 yılında başladık. O günden bugüne 2007 yılında KalDer ile İyi Niyet Bildirgesi’ni imzalanarak Ulusal Kalite Hareketi’ne katıldık ve EFQM Mükemmellik Modeline göre kurumsal değerlendirme ile sürekli iyileştirme çalışmalarını daha sistematik bir şekilde yürütmeye başladık. 2009 yılında Mükemmellik Aşamaları için KalDer’in değerlendirme sürecine başvuruda bulunarak Mükemmellikte Yetkinlik belgesini almaya hak kazandık. 2010 yılında ise Ulusal Kalite Başarı ödülünü alarak büyük bir başarıya imza atmış olduk. Sektörün lider kurumu olarak bu yıl kazandığımız Büyük Ödülü bir kilometre taşı olarak kabul ediyoruz. Hedefimiz EFQM ve KalDer’i tanıma ve ödüllendirme programlarını bir araç olarak kullanarak İGDAŞ’ı sürdürülebilir mükemmelliğin referans noktası yapmak. Bunun için çalışmalarımızı aynı mükemmellikte yürüterek, abonelerimizi yeni uygulamalar, yeni teknolojilerle tanıştırmaya devam edeceğiz. ” dedi.

1993 yılından bu yana toplam 236 kuruluşun başvuruda bulunduğu Ulusal Kalite Ödülleri’nde başvuran kurumları bugüne kadar 905 kişilik uzman ekip değerlendirdi. 1993 – 2010 yılları arasında gerçekleştirilen Ulusal Kalite Ödülü organizasyonunda 25 Büyük Ödül, 39 Başarı Ödülü ve 4 adet de Mükemmellikte Süreklilik Ödülü verilirken, Avrupa Kalite Ödülü çerçevesinde de 7 Büyük Ödül ve 11 de Başarı Ödülü sahiplerini buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları