17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IFAP Akdeniz Komitesi Toplandı
30 Kasım 2008 Pazar 12:59

IFAP Akdeniz Komitesi Toplandı

IFAP Akdeniz Komitesi TZOB öncülüğünde 27 - 29 Kasım günlerinde KKTC'de bir araya geldi.

Dünya üretici örgütlerini ve dünya çiftçilerini temsil eden Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) Akdeniz Komitesi Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) öncülüğünde 27 - 29 Kasım günlerinde KKTC"de bir araya geldi.

KKTC"de gerçekleştirilen IFAP Akdeniz Komitesi toplantısına KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, IFAP Başkanı Ajay Vashee, Genel Sekreteri, IFAP Akdeniz Komitesi Başkanı Guy Giva, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar katıldı.

Toplantıda, Akdeniz Komite Başkan Vekilliğine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seçildi. Akdeniz Komitesi toplantısına 15 Akdeniz ülkesi ile birlikte Dünya Bankası, FAO, AGRİCORD, CiHEAM gibi uluslararası kuruluşlar katıldı. Toplantıda, İstanbul"da yapılacak 5"inci Dünya Su Forumu"nda yansıtılacak olan Akdeniz ülkeleri çiftçilerinin görüşlerinin tespiti için ön çalışma yapıldı. Ayrıca gıda güvenliği, gıda krizi ve Akdeniz"de gıda güvencesi, kuraklık, suyun daha verimli kullanımı, iklim değişikliği, tarımda kadın konuları da ele alındı.

Konu ile ilgili açıklama yapan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, AB"nin komşu ülkelerin ilişkilerini geliştirmek için 12 milyar euroluk bir bütçe ayırdığını belirterek, "Bu işbirliğini, sorunları aynı olan ülkelerin bu sorunlarının aşılması noktasında fevkalade önemli görüyoruz. 2007-2013 yılları arasında AB"nin komşuluk politikaları kapsamında kullandıracağı fonlardan bir kısmını Akdeniz ülkeleri ortak proje oluşturacak ve bu kaynakları kırsal kalkınma için kullanacak" dedi.


(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları