26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İEF Sokaklara Taşıyor
03 Ağustos 2008 Pazar 12:23

İEF Sokaklara Taşıyor

Bu yıl 77. kez gerçekleşecek İzmir Enternasyonal Fuarı'nın tarihinde bir ilk yaşanacak ve İEF ilk kez Kültürpark sınırlarının dışına çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, onur konuğu ülkenin Küba, onur konuğu ilin Karabük, temanın Küresel Isınma ve İklim Değişikliği olacağı 77. İzmir Enternasyonal Fuarı hazırlıklarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında bu yıl etkinliklerin kent geneline yayılacağını açıkladı. İEF ve fuar kapsamında düzenlenecek Uluslararası Kültürpark Festivali"ne ilişkin hazırlıklara değindi. "İzmir bir şenlik havası yaşayacak. Çeşitli ülkelerin katılımlarıyla müzik ve dans gösterileri, spor karşılaşmaları gerçekleştirilecek. İEF coşkusu kente yayılırken; etkinliklere katılacak ekipler ülkelerini ve ülkemizi tanıtacak, İzmir turizminin gelişimine katkı sağlayacak" dedi.

Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı"nın tarihi gelişimini özetlediği konuşmasında fuarın gelecek yıllarda da aynı coşkuyla sürmesi kararlılığını vurguladı.

17 Farklı Etkinlik Düzenlenecek

İzmir Enternasyonal Fuarı etkinlikleri bu yıl festivalin de katılmasıyla birlikte çeşitlendi. Festival kapsamında yapılacak Uluslararası Bando Gösterileri, Uluslararası Halk Dansları ve Müzik Gösterileri, Uluslararası Plaj Voleybolu Turnuvası, Türkiye Salsa Şampiyonası, Yelken Yarışları bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek etkinlikler olacak. Festivale 24 ülkeden 1400 müzisyen, dansçı ve sporcu katılacak. İEF kapsamında düzenlenen Sinema Burada Festivali, Dünya Mutfakları Festivali, Nostaljik Fuar Gazinosu, Türkü Şenliği, Fuar Çocuk Kulübü, Fuar Kupası, Ünlülerle Söyleşi, Uluslararası Sanat Günleri devam ederken; Gençlik Konserleri üç yıl aradan sonra yeniden başlayacak. Fotoğraf Sergisi"ni Okan Bayülgen, Karikatür Sergisi"ni ise Turhan Selçuk gerçekleştirecek.

Tema Etkinlikleri Küresel Isınma Panelleri ve Küresel Isınma Bilgi Evi olarak şekillenirken; resim, fotoğraf, heykel sergileri düzenlenecek, belgesel gösterimleri yapılacak, konunun uzmanları bireysel tasarruf ve mücadele yöntemlerine ilişkin uygulamalı eğitimler verecek, konuşmalar yapacak.

Fuarın Ticari Boyutu Sürüyor

Bir İzmir geleneği olarak süren ve 77. yılını kutladığımız İzmir Enternasyonal Fuarı"nın ticari etkinliği ise devam ediyor. 60"a yakın ülkenin, 1000"i aşkın firmanın katılacağı fuarda 19 farklı ürün grubunun sergilemesi yapılacak. Dünya markaları İEF"de buluşurken, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği temasıyla bağlantılı ürün gruplarına ve firmalara öncelik verilecek.

Uluslararası ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yapılacak çalışmalar arasında ise profesyoneller için düzenlenen "Ülke İş Günleri" toplantıları önemli rol oynayacak. Bu yıl fuarda onur konuğu ülke Küba"nın yanısıra Fransa, Özbekistan ve Hindistan İş Günü etkinliği düzenleyecek. Kente gelen ticari heyetler iş dünyası örgütleriyle temaslarda bulunacak, sanayi tesislerini ve organize sanayi bölgelerini gezecek.

Fuarı 1.5 milyona yakın kişinin ziyaret edeceği öngürülüyor. Giriş ücretleri tam 1 YTL, öğrenci 50 YKR olarak belirlendi.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları