29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IEBde DTVS Bilgilendirme Toplantısı
02 Haziran 2011 Perşembe 13:48

IEB'de DTVS Bilgilendirme Toplantısı

Ege İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen Dış Ticaret Veri Sistemi (DTVS) Bilgilendirme Toplantısı'na Egeli ihracatçıların ilgisi yoğun oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri, firmaların, devlet yardımlarından daha fazla ve daha hızlı bir şekilde faydalanmalarını sağlamak ve uygulamada karşılaştıkları sorunları çözmek amacıyla yürüttüğü eğitim çalışmalarına bir yenisini ekledi.

Bu kapsamda, mevzuat ve uygulamaya ilişkin olarak DTM Daire Başkanı Ömer Tarık Gençosmanoğlu tarafından Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği hizmet binasında ihracatçı firmalara yönelik olarak "Dış Ticaret Veri Sistemi (DTVS) Bilgilendirme" toplantısının ikincisi düzenlendi.

Yapılan toplantıya ilişkin olarak bilgilendirmede bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, DTVS"nin güvenlik, kalite ve standartlara uygunluk açısından ithalat ve ihracat denetimlerinin risk esaslı olarak yapılmasına olanak tanıyan web tabanlı modern bir yazılım olduğunu söyledi.

Alper bu uygulama ile geleneksel olarak uygulanan ve ihracat ve ithalat aşamasında her partinin fiziki olarak denetlenmesi anlayışını yerine ilgili kamu kurumlarınca belirlenen kıstaslara göre, ithalat ve ihracata konu ürünlerden riskli olanların elektronik ortamda DTVS tarafından belirleneceğini ve fiziki denetimlerin bu ürünler üzerine yoğunlaşacağının öngörüldüğünü belirtti. Alper, EİB"nin ev sahipliğinde DTM yetkililerince yapılan eğitimde elektronik imza uygulaması ile çalışan DTVS sisteminin işleyişi uygulamalı olarak gösterildiğini ayrıca katılımcıların uygulamada karşılaştıkları sorunlara çözüm getirildi ayrıca sistemin daha iyi çalışması için üyelerimizle görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi ve üyelerimizden gelecek talepler doğrultusunda bu konuda başka toplantılarda düzenleyebileceğini ekledi.

Dış ticaret mevzuatı ile ilgili düzenledikleri toplantıların sunumlarına www.mikroegitim.org adresinden ulaşılabileceğini belirten Alper, ihracatçıları güncel değişiklikleri bu siteden takip edebileceklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları