28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İdeal CFO Ne Yapmalı?
25 Haziran 2008 Çarşamba 10:43

İdeal CFO Ne Yapmalı?

SAP'nin CFO Araştırma Servisi, ideal bir CFO'nun hangi özellik ve görevlere sahip olması gerektiğini ortaya koyan bir araştırma yaptı.

Araştırma sonuçlarına göre; ideal bir CFO, finansal performans, bütçeleme, mali planlama, sermaye yönetimi, yasal uyumluluk gibi konularla ilgilenmeli, iş süreçlerinin yönetimi, müşteri ilişkileri ve insan kaynakları gibi konularla ilgilenmemeli.

Dünyanın en büyük yazılım firmalarından SAP"nin, CFO Araştırma Servisi"ne yaptırdığı araştırmada, firmaların üst düzey finans yöneticileri olan CFO (Chief Financial Officer) "ların görevleri ve yükümlülükleri hakkındaki yaklaşımları ortaya koydu. Araştırma, toplam 354 üst düzey yöneticiyle gerçekleştirildi. Farklı sektör ve büyüklükteki firmalarda çalışan yöneticilerle gerçekleştirilen araştırmaya katılanların yüzde 39"u CFO, yüzde 17"si Finans Müdür Yardımcısı, yüzde 15"i Finans Direktörü, yüzde 13"ü Denetçi, yüzde 5"i Finans EVP ya da SVP"si, yüzde 11"i ise CEO (Yönetim Kurulu Başkanı) gibi diğer üst düzey yöneticilerden seçildi.

SAP"nin yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre, ideal CFO"nun firmanın finans işlerinden ve finansal sonuçlardan bütünüyle sorumlu olduğu, firmanın diğer bölümleri ile yakın ilişki içerisinde süreçleri yönetmesi gerektiği belirtiliyor. Ayrıca CFO"ların farklı öneriler getiren bir konu uzmanı olduğu düşünülüyor. Araştırmaya katılanların çoğunluğuna göre CFO, firmalarda devletin koyduğu zorunluluklar ve yönetimde meydana gelen bazı sorunlar karşısında firmanın iş süreçlerinde bütünlüğü sağlayan ve bu zorluklarla mücadele eden kişi olarak tanımlanıyor. Firmaların yoğun rekabet altında büyümeye çalıştıkları dönemlerde ise CFO"nun iş stratejilerine destek vermek ve daha da önemlisi firmanın stratejik planlamasına yardımcı olması gerektiği vurgulanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre finans uzmanları, şirketlerinin CFO"ları hakkında genel olarak olumlu görüşe sahipler. Kendi CFO"larının performasına, katılımcıların yüzde 65"i mükemmel cevabını veririken, firma ortakları, C sınıf yöneticiler ve yönetim kademesinden kişilerin cevaplarında ise CFO"ların performansını övme oranında düşüş görülüyor. Araştırmaya katılanların çoğunluğu, günlük aktivitelerdeki detaylarla uğraşan bir CFO"nun çok daha önemli ve yüksek prestijli bir iş fırsatını kaçırabileceği görüşünde birleşiyor.

Araştırma sonucunda öne çıkan verilere göre; finansal performansın ölçülmesi ve raporlanmasında CFO'ların tam etkili olması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 83 iken müşterilerle ilişkiler konusunda CFO"ların tam etkili olması gerektiğini söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 3. Sermayenin optimizasyonu konusunda CFO"ların yüzde 82 oranında tam etkili olmalı" denilirken; iş süreçlerinin yönetilmesi konusunda CFO"lar tam etkili olmalı diyenlerin oranı yüzde 5. CFO"lar şirket için strateji geliştirmeye daha fazla zaman ayırmalı diyenlerin oranı yüzde 60 iken CFO"ların şirketin genel insan kaynakları stratejisinde tam etkili olmalı diyenlerin oranı ise sadece yüzde 5.
SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker araştırma sonuçlarıyla ilgili "Bu araştırmayı yaptırmaktaki amaç çok iyi bir CFO"nun hangi özelliklere ve yeteneklere sahip olması gerektiğini ortaya koymaktı. CFO"lar taşıdıkları büyük sorumlulukların yanında kendi departmanlarındaki önemli iş süreçlerini otomatikleştirmek ve standartlaştırmak adına bilgi teknolojilerine yönelik kritik yatırımlar yapıyorlar. Bu yatırımlar sadece iş süreçlerindeki zamanı azaltmak ve ya maliyeti düşürmek adına yapılmamakta aynı zamanda finansal sonuçlara da olumlu yönde etki etkilemektedir. SAP bu bağlamda; şirketlere finansal operasyonları kolaylaştırmak, strateji uygulamalarını geliştirmek ve finansal transformasyonu mümkün kılmak adına eşi benzeri görülmemiş bir platform sunmaktadır. SAP ERP Finansal platformu sayesinde CFO"lar daha doğru kararlar alabileceklerdir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları