20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İç Piyasada Satışlar Azaldı
25 Haziran 2008 Çarşamba 15:52

İç Piyasada Satışlar Azaldı

Bursa'da satışların bir önceki aya göre yüzde 41 oranında düştüğü ifade ediliyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ticaret erbabı üyelerinin yaptığı geri bildirimler sonucunda; iç piyasanın, uzun zamandır devam eden nakit sıkışıklığı ve talep yetersizliğinin kronik bir hal alması nedeniyle uyarı sinyalleri verdiğini bildirdi. Bursa merkezde ticaret yapanların bir önceki aya göre satışlarının yüzde 41 azaldığı ifade ediliyor.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, "Tüketici artık, sadece cebindeki paraya göre değil ekonominin gidişatına, istikrara ve hatta siyasi gelişmelere bakarak reaksiyon vermeye başladı. İçinde bulunduğumuz günlerde tüketicilerde tam bir alışverişleri askıya alma eğilimi gözleniyor. Gayrimenkul, otomobil, giyim ve hatta gıda alışverişleri bile rölantide. Bu da doğla olarak önce küçük esnafa ve üreticiye yansıyor" dedi.

Bursa"daki ticaret yapan Oda üyelerinin yaklaşık 1-1.5 yıldır, talep yetersizliği ve bir taraftan da nakit sıkıntısı ile mücadele ettiğini kaydeden Sönmez, "İndirim sezonu başlamasına rağmen, üyelerimizden, piyasada aynı tablonun devam ettiği yönünde mesajlar alıyoruz. Özellikle, Kapalıçarşı ve civarında faaliyet gösteren perakende ticaret yapan üyelerimiz, kaygılarını bizlerle sık sık paylaşıyorlar. Üretici kesim zaten maliyet baskısı altında ve temel girdilerine "zam yapıldı, yapılacak" diye endişeli bir bekleyiş içerisinde...Bu durumun vergilerin ödenmesine, istihdama yansıyacağını düşündüğümüz için bir an evvel somut adımların atılması ve piyasalardan alınan reaksiyonların iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları