18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IBMden Üniversite Mezunlarına İş Fırsatları
27 Aralık 2011 Salı 10:33

IBM'den Üniversite Mezunlarına İş Fırsatları

IBM üniversitelerde anabilgisayar sistemlerini anlatarak yeni mezunların bilişimdeki iş fırsatlarını yakalamalarına yardımcı oluyor

Aralarında ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de olduğu dünya genelinden 1.000’i aşkın üniversitede IBM ,öğrencilerin Akıllı Bilişim çağında artan iş fırsatlarını değerlendirmelerine ön ayak olacak bir program yürütüyor. Program kapsamında, sınıflarda ve laboratuarlarda öğrencilere IBM System z Anabilgisayar sistemleri öğretilecek. Okullar programa kendi anabilgisayar kaynaklarını kullanarak katılabilecekleri gibi, bulut teknolojisi üzerinden IBM’in anabilgisayar kaynaklarına da ücretsiz erişebilecekler.

Günümüzün yoğun veri ortamında Akıllı Bilişim kavramını yaratan, devrim niteliğindeki teknolojiler konusunda uzman kişilere duyulan gereksinim de artıyor. Bununla paralel olarak IBM, Türkiye’den Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de dahil olduğu 1.067 üniversitede, öğrencilerin mezun olduktan sonra kurumsal bilişim alanındaki artan iş fırsatlarını değerlendirmeleri için IBM’in System z anabilgisayarı gibi temel sistemler teknolojisinin öğretildiği bir program başlattı. ABD’den, Çin’e ve Türkiye’ye uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan 66 ülkedeki toplam 1.067 okulda IBM System z Academic Initiative (IBM System z Akademik İşbirliği Programı) adı verilen program kapsamında sınıflarda ve laboratuarlarda IBM’in anabilgisayar teknolojisiyle ilişkin dersler verilmeye başlandı. Program, okullara dilerlerse kendi anabilgisayar kaynaklarını kullanarak, dilerlerse de inovatif bulut bilişim teknolojileri aracılığıyla IBM’in anabilgisayar kaynaklarına ücretsiz erişebilme imkanı tanıyor. IBM’in System z anabilgisayarını kullanarak eğitmenler, dünyanın en karmaşık ve talepkar bilişim sorularına çözümler sunan ortamları öğrencilere gösterebilecekler.

Bu girişim ile ilgili bir değerlendirme yapan IBM Türk, Orta ve Doğu Avrupa Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel “Artık üniversitelerin anabilgisayar sistemlerini öğrencilere tanıtmaları için kampüslerinde bulundurma mecburiyetleri ortadan kalktı. IBM’in sunduğu bulut hizmet modeli, okulların anabilgisayar kaynaklarına her zaman ve her yerden erişebilmelerini mümkün kılıyor. Buna ek olarak, IBM’in System z Akademik İşbirliği Programı anabilgisayar üzerinde çalışan IBM dışı yazılımlara da uzaktan erişim olanağı sağlıyor ve böylece eğitmenlerin IBM System z’de daha fazla yazılım uygulamasını göstermelerine ön ayak oluyor. Mevcut rekabetçi ve zorlayıcı ekonomik ortamda yeni mezunların IBM System z gibi sistemler hakkında bilgi sahibi olarak teknoloji becerilerini geliştireceklerine inanıyoruz. Bugün güçlü teknolojileri kullanan ve sektörün yönünü değiştiren inovasyonları teşvik eden şirketler bu elemanları istihdam etmeye sıcak bakıyor. Dünyanın önde gelen bankalarından Bank of America ve Citigroup gibi finans kuruluşları, IBM System z Akademik İşbirliği programına katılan mezunları işe alan şirketler arasında gösterilebilir. Türkiye’de de üç IBM çalışanı Sevilay Kurt , Esra Ufacık ve Sibel Aydın’ın bu girişim kapsamında iki önde gelen üniversitede, ders verecek olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

IBM’in yetenekli yeni mezunları Akıllı Bilişimin iş fırsatlarıyla buluşturmak adına öncülük ettiği girişimler bu kadarla sınırlı kalmıyor. Şirketlerin BT kaynaklarını merkezi hale getirmek ve daha hızlı, güvenli ve akıllı bilişim ortamlarını uygulamaya geçirmek için uzman arayışları hız kazanırken IBM, işverenleri, anabilgisayar becerilerine sahip elemanları ve eğitmenleri bir araya getirmek için 2011’in başlarında SystemzJobs.com web sitesini kurdu. Kariyer olanaklarını listeleyen web sitesi üzerinde şu anda 2.000’i aşkın kullanıcı ve bu yeteneklere yönelik yaklaşık 1.500 ilan yer alıyor. Buna ek olarak, IBM System z Akademik İşbirliği programı kapsamında aynı zamanda 2005 yılından bu yana, tüm dünyada Master The Mainframe adlı bir yarışma düzenleniyor. Bu yıl ilk kez Türkiye’de de yapılacak lise ve üniversite öğrencilerin katılımına açık olan yarışmaya öğrenciler, sınıfta, evde ya da internet erişimi olan herhangi bir yerde bulut bilişim aracılığıyla anabilgisayarlara erişim ile uzaktan katılabiliyorlar. Şu ana kadar 32 ülkede gerçekleştirilen yarışmaya 4.021 okuldan 43.000’i aşkın öğrenci katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları