29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IBM ve Bahçeşehir Üniversitesi İşbirliği
31 Ağustos 2008 Pazar 15:54

IBM ve Bahçeşehir Üniversitesi İşbirliği

IBM ve Bahçeşehir Üniversitesi Türkiye'de ilk kezBT Hizmet Yönetimi Uzmanları yetiştirecek.

IBM ve Bahçeşehir Üniversitesi, BT hizmet yönetimi uzmanları yetiştirmek amacıyla Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi Yüksek Lisans Programı"nı (BTHY / IT Services Management) başlatıyor. İşbirliğine ait sözleşmenin imza töreni, 26 Ağustos 2008 tarihinde, IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek, Bahçeşehir Üni. Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, IBM Türk Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel ve Bahçeşehir Üni. Fen Bilimleri Ens. Müdürü Prof. Dr. A. Bülent Özgüler"in katılımıyla gerçekleştirildi.
Hizmet Bilimi, Yönetimi ve Mühendisliği (Services Sciences Management and Engineering/SSME)* dalında yapılacak BTHY Yüksek Lisans Programı, üretkenlik, kalite, performans, uyumluluk, büyüme ve öğrenmedeki gelişimleri ilişkilendirerek, hizmet sistemlerini geliştirmeyi hedefliyor. Üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler, 2008-2009 akademik yılında başlayacak BTHY programına başvurabilecek. İşletme ve diğer mühendislik dallarından mezun öğrenciler, birkaç hazırlık dersi almaları koşuluyla programa başvurabilecek.

IBM Üniversite İlişkileri ekibi, öğrencilere sunulacak müfredatı, IBM"in Kaliforniya"daki Almaden Araştırma Merkezi"nde çalışan uzmanlar, Bahçeşehir Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi"yle birlikte hazırladı. İngilizce ve tezsiz olarak sunulacak programda, öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi"nden 6 adet 3"er kredilik ders alacak. Ayrıca, uzaktan eğitimle 8 adet 2"şer kredilik dersi de Northeastern Üniversitesi"nden alarak, iki diplomaya birden sahip olacak.

İş stratejilerini destekleyecek teknolojileri bilen ve sektördeki açığı kapatacak yöneticiler yetiştirecek BTHY programları, halen Amerika"nın Massachusetts Institute of Technology (MIT), University of California, Berkeley, Avrupa"nın École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Bocconi School of Management ve University of Manchester gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde, IBM"in işbirliğiyle yürütülüyor.

* Yönetim ve mühendislik disiplinlerinin birbirileriyle ilişkililendirildiği yeni bir alan olan SSME, halen Bahçeşehir Üniversitesi"nde yürütülüyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar, Bilgisayar Bilimi, Yöneylem Araştırması, Endüstri Mühendisliği, İş Stratejisi, Yönetim Bilimi, Sosyal ve Bilişsel Bilimler programlarındaki çalışmalarla ilişkilendiriliyor. SSME"nin amacı; takım çalışması, problem odaklı düşünme, analitik bakış, risk değerlendirme ve yönetme, proje yönetimi, yeni teknolojik çözümler ve organizasyon yönetimi becerilerini geliştirmek olarak açıklanıyor.

Törende Yapılan Konuşmalar
İmza töreninde bir konuşma yapan IBM Genel Müdürü Eray Yüksek, "Türkiye Bilişim Şurası"nın raporuna göre, sektördeki açık, 2013 yılında 200 binin üzerine çıkacak. Bahçeşehir Üniversitesi"yle birlikte hayata geçirdiğimiz program, iş dünyasının beklentileriyle yeni işgücü arasında köprü kurmayı hedefliyor. Öğrencileri mesleğin uzmanlarıyla buluşturarak aktaracağımız bilgileri, atölye çalışmaları ve vaka analizleri gibi gerçek hayat deneyimleriyle destekleyeceğiz. Böylece, iş dünyasının beklentileriyle yeni mezunların donanımı arasındaki farkı azaltmak konusunda önemli bir adım atmış olacağız." dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Deniz Ülke Arıboğan, üniversite ve sanayi işbirliğinin önemine değinerek, "Amacımız bu tür eğitim programlarını sağlık, finans, ulaşım gibi diğer sektörlere de yayarak hizmetlerde kaliteyi, verimliliği ve inovasyonu artırmak ve başka eğitim kurumlarına da örnek olmak." dedi.

İmza töreninde söz alan IBM Üniversite İlişkileri Yöneticisi Jale Akyel, IBM"in hedefinin, büyüyen hizmet sektörünün ihtiyaçlarına cevap verecek insan kaynağı yetiştirmek olduğunu belirtti. Akyel, "Halen şirketlerde veri yönetimi, güvenlik yönetimi, ağ yönetimi, BT yönetimi, BT mimarisi konularında uzman kişilere ihtiyaç var. Ancak üniversite öğrencileri bu konularda uzmanlaşarak mezun olmuyor. Bu hizmetlerin bir kısmı halen yurtdışı kaynaklardan karşılanıyor. BT Hizmet Yönetimi programı, temel BT yönetim bilgilerini vermek ve sektörde belli alanlarda ihtiyaç duyulan uzmanları yetiştirmek amacıyla hazırlandı." dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. A. Bülent Özgüler ise "Eskiden yalnızca deneyim ve sezgiyle karar veren hizmet sektörü yöneticileri, artık bilimsel yöntemlerle kararlarının risklerini ve sonuçlarını tahmin etmek, üretkenliği ölçebilmek ve böylece önlerini daha iyi görebilmek istiyor. Özellikle bilgi teknolojileri sektöründeki birçok uluslararası büyük şirket "hizmet bilimi" alanında yetişmiş insan gücüne duydukları ihtiyacı belirtiyor ve bu tür programlara destek veriyor." dedi.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları