04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Huawei ile Türkiyeden Proje İhracatı
07 Nisan 2011 Perşembe 16:05

Huawei ile Türkiye'den Proje İhracatı

Dünyadaki en büyük Ar-Ge merkezlerinden birini geçtiğimiz yıl İstanbul'da açan Huawei, Türkiye'de geliştirdiği projeleri diğer ülkelere ihraç etmeye başladı.

Dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon ağı çözümleri sunan dünya lideri Huawei, İstanbul Ar-Ge Merkezi için yatırımlarına devam ediyor. Dünya genelinde 20 Ar-Ge merkezi bulunan Huawei"nin, toplam 110.000 çalışanının yarısı bu alanda çalışıyor ve şirket her yıl gelirlerinin %10"undan fazlasını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor.

Ar-Ge Merkezi yıllık değerlendirme toplantısında konuşma yapan Huawei Türkiye Genel Müdürü Philip Zhihui LIANG, Türkiye"nin; Avrupa, Orta Asya ve BDT ülkelerine yakın olması nedeniyle bu bölgelerdeki müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini karşılama açısından kendileri için çok önemli bir üs olduğunu belirtti. Liang şöyle devam etti: "Huawei, dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon çözümleri sağlamada lider bir şirket… Şu anda 140"dan fazla ülkede dünyanın önde gelen 50 operatörünün 45"ine, dünya çapında iki milyarı aşkın kullanıcısıyla birlikte hizmet sunuyoruz. Tüm dünyadaki faaliyetlerimizde, bulunduğumuz ülkelerin altyapısına, sektörlerine ve ekonomilerine doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunuyoruz. Var olduğumuz ülke ve bölgelerde de bu sorumluluk ve misyonla faaliyet gösteriyoruz. Huawei"nin global bir şirket olarak Türkiye"ye yaptığı Ar-Ge yatırımı, Türkiye"ye verdiğimiz önemin bir yansıması olarak değer taşıyor. Türkiye"deki Ar-Ge Merkezimiz ile dünyanın farklı ülkelerine yönelik proje üretiyor; bir anlamda proje ihraç ediyoruz."

Ar-Ge Merkezi"ne geçen yıl yaklaşık 15 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, 2011"de de 25 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirmeyi öngördüklerini belirten Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Kamil Şahin, 2011 yılında daha fazla mühendisin Ar-Ge merkezinde istihdam edilmesini planladıklarını belirtti.

Tüm dünyada sahip oldukları Ar-Ge vizyonu ve gücü ile yarının teknolojilerini geliştirdiklerini ve bu bakış açısıyla en büyük ikinci uluslararası Ar-Ge merkezlerini İstanbul"da açtıklarını ifade eden Şahin sözlerine şöyle devam etti: "Temmuz 2010"da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı"ndan almış olduğumuz Ar-Ge lisansı ile ülke standartlarında da geçerliliği onaylanan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi"nde bugün, Huawei Türkiye"nin toplam çalışan sayısının neredeyse yarısı görev yapıyor. Ar-Ge Merkezimiz, pek çok yenilikçi projeyi hayata geçiriyor. Son 1 yılda mühendislerimiz 500.000 saatten fazla mesai yaptılar. Mühendislerimiz için hem yeteneklerinin gelişimine katkı sağlamak, hem de projelerimizde mükemmellik hedefimize ulaşmak için yoğun eğitim programları uyguluyoruz."

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi olarak, sadece Türkiye"nin değil tüm Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)"nin yazılım geliştirme sorumluluğunu üstlendiklerini belirten Kamil Şahin; "Burada 20"den fazla ülkeye proje üretiyoruz. Ar-Ge Merkezimizde 10 farklı ürün/teknoloji grubunda çalışan ekiplerimiz, uzmanlık alanları çerçevesinde çok sayıda projeye imza attılar. Bugüne kadar 150"den fazla çalışanımızı teknik eğitim almak üzere Çin"deki genel merkezimize gönderdik. Türkiye"deki projelerimizin büyük bir çoğunluğu Türkiye dışındaki operatörler için geliştiriliyor. Gelirlerimizin neredeyse tamamı uluslararası projelerden geliyor" dedi. 2011 yılı planları arasında en önemli başlığın Ar-Ge faaliyetleri olduğunu, Ar-Ge çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini ifade eden Şahin, sektöre katkıda bulunmaya ve bu konudaki çalışmalarıyla ivme yaratmayı sürdüreceklerini belirtti: "Özellikle güçlü olduğumuz Katma Değerli Servisler ve İş Destek Sistemleri projeleri yanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin yakınsamasıyla önemi giderek artan sosyal ağlar ve gelişmiş arama gibi konularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde kurumsal iş çözümleri alanında da projeler geliştiriyor olacağız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları