05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Huawei, 2012 İçin İddialı
29 Aralık 2011 Perşembe 18:54

Huawei, 2012 İçin İddialı

Çin’den sonraki en büyük ikinci AR-GE merkezini Türkiye’de kuran, insan kaynaklarını yüzde 32 oranında arttıran ve yeni iş kollarında global vizyonuna parallel olarak yeni yapılandıran Huawei 2012 için iddialı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki lider çözüm sağlayıcısı Huawei, Türkiye’deki vizyonunu ve ülke pazarının önemini Türkiye Genel Müdürü Wu Choncheng’in evsahipliğinde Ankara’da düzenlenen bir basın buluşmasıyla paylaştı. Wu Congcheng, 2012 itibarı ile 10. yılına Orta Asya ve Kafkasya bölge merkezi olarak giren Huawei Türkiye’nin pazardaki güncel operasyonlarını ve hedeflerini anlattı.

Huawei, geleceğe her zaman hazır

Huawei’nin gelişen iş ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilme yeteneğine sahip olduğunu vurgulayan Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng şunları söyledi: “Günümüzde 140 ülkede faaliyet gösteren dünya devi Huawei 2011’in ilk yarısında 15.2 milyar USD satış gelirine sahip olurken yılın sonunda bu rakamın 32 milyar USD’nin üzerine çıkmasını hedefliyor. Çalışan sayımız ise 120 binin üzerine çıkacak. 2011 yılında Huawei global ölçekte bir yeniden yapılanma sürecini başlattı. Ana iş kolumuz telekomünikasyon olmakla birlikte yeni iş imkanları ve yeni ürünler yaratmaya yöneldik ki, bu da bizim geleceği öngören ve bu doğrultuda hareket eden Huawei vizyonumuzla paraleldir. Böylelikle telekom, kurumsal çözümler ve cihaz yönetimi olmak üzere üç ana iş kolunda ihtisaslaşma kararı aldık.”

Bu sene Huawei Kurumsal Çözümler birimi kurulduğunu belirten Wu Congcheng, şu anda bu birimde 50 kişilik bir ekibin çalıştığı bilgisini verdi. Congcheng şöyle devam etti: “İlk büyük anlaşmamızı Ankara-Eskişehir arası hızlı tren projesi için video izleme ve dünyanın en hızlı veri iletim çözümünü (DWDM) sağlamak amacıyla Savronik ile imzaladık. Finans, eğitim, enerji ve sağlık sektörlerindeki gelişmeleri ve bu kapsamdaki projeleri yakından takip ediyoruz.

Ayrıca Yıldız Holding alt kuruluşu olan Penta ile distribütörlük anlaşması, Probil, Servus, Datateknik ve Proline ile de sistem entegrasyonu anlaşması imzalayarak kanal yapılanmamız doğrultusunda önemli adımlar attık.”

Türkiye pazarının Huawei için öneminin altını çizen Wu Congcheng, “Huawei olarak 2011 yılında çok önemli adımlar attık ve Huawei Türkiye’den beklenen başarıyı gerçekleştirdik. 2011’de Türkiye’deki satış gelirimizin 440 milyon USD olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Huawei Türkiye olarak, faaliyetlerimize telekomünikasyon sektörüne ilişkin projelerle başladık. Türk Telekom, Vodafone, Turkcell ve Avea gibi operatörlerle birlikte telekom altyapısını kurarak bu ilerlemeyi sürdürdük. 3G anlaşmaları kapsamında tüm operatörler tarafından tercih edilen bir firma olduk ve ayrıca Türk Telekom ile de pek çok veri aktarım ve genişbant altyapı projesi gerçekleştirdik.”dedi.

“Müşterilerimize sağladığımız hizmet ve ürün farklılığıyla geçtiğimiz 9 sene boyunca Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya’da bölge merkezi haline geldi.” diyen Choncheng, şunları ekledi:

“Huawei’nin vizyonu iletişim yoluyla hayatı zenginleştirmektir. Bugün Huawei bilgi ve iletişim teknolojileri tedarikçisi olarak 140 ülkede 120 binden fazla çalışanla, 2011 yılının ilk yarısında elde ettiği 15,2 milyar dolarlık satış geliri ile faaliyet gösteren bir dünya devidir. Amacımız, 32 milyar dolarlık satış gelirine ulaşmaktır.”

“Aralık 2011 itibariyle Huawei Türkiye, 350’si Ar-Ge’de olmak üzere toplam 850 çalışan sayısına sahiptir. Bu sayı 2010 yılının Aralık ayındaki sayı ile karşılaştırıldığında çalışan sayısında toplamda %32’lik artış olduğu görülmektedir.”

“2009 yılında AR-GE merkezimizi kurduk ve bu süre içerisinde 350 çalışan sayısına ulaştık. Yaş ortalaması 26 olan genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Güçlü AR-GE takımımızla ülkede ilk beş yazılım ihracatçısından biri olmayı amaçlıyoruz. AR-GE merkezimizde katma değerli servisler ve iş destek sistemleri alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ümraniye ofisimizde bir eğitim merkezimiz bulunmaktadır. 2011 yılı Eylül ayında ODTÜ ile bir Datacom sertifika programı anlaşması imzaladık. Sonuç olarak Ümraniye ve diğer uluslararası ofislerimizdeki bu eğitim merkezlerinde müşteri ve iş ortaklarımıza 60 bin saat eğitim verildi. Azerbaycan, Arnavutluk ve Gürcistan’da vereceğimiz eğitim hizmetleriyle eğitim merkezlerini 2012 yılında daha da genişleteceğiz.”


Türkiye’de cihaz yönetimi alanında da büyük bir gelişme gösterdiklerini vurgulayan Congcheng. Mayıs ayında piyasaya sürülen tüm Ideos ve X5 akıllı telefon modellerinin çok kısa süre içinde satılmış olmasının önemli bir başarı hikayesi niteliğinde olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“GSM operatörleri ile yaptığımız işbirliğiyle mobil internet ve akıllı telefon ürünlerini piyasaya kazandırdık. Bu ürünlerin satış başarısı bizi iş ortaklarımızla bu operasyonu sürdürmeye teşvik ediyor. Huawei olarak 2012 yılında piyasaya yeni akıllı telefonlar sunarak marka bilinirliğimizi artıracağız. Bunun yanında distribütörlerimizle birlikte satış kanalımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Pazarda mobil internet ve akıllı telefon satışlarını arttırmak için operatörlerle işbirliğimizi daha da geliştirmek için hazırız. Bu kapsamda, 2012 yılının ilk çeyreğinde piyasaya yeni, çarpıcı tabletler ve akıllı telefonlar sunacağımız bilgisini verebiliriz.”

2012 yılında Huawei’nin kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı ile ilgili bilgi veren Wu Congcheng “Huawei 2012’de kurumsal sosyal sorumluluk projelerini temel öncelikleri arası alacak ve şirketin eğitim ve kültür alanında benimsediği yaklaşımları Türkiye’de de geliştirerek hayata geçirecek” dedi.

Wu Congcheng, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası bir firma olarak 2012 Türkiye’de Çin Kültürü Yılı etkinlikleri kapsamında kendilerine düşen katkıyı sağlayacaklarını belirtti ve şunları ekledi: “Faaliyetlerimizi sürdürürken Çin Kültür Yılı etkinliklerini destekleyerek iki ülke arasında tüm platformlarda karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için tüm gücümüzle destek vereceğiz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları