29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HP’den Sıfır Net Enerji Veri Merkezi Mimarisi
04 Haziran 2012 Pazartesi 11:20

HP’den Sıfır Net Enerji Veri Merkezi Mimarisi

HP Labs’in geliştirdiği Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisi, enerji ihtiyacını önemli oranda azaltarak tasarruf sağlıyor.

HP Labs, dünyanın ilk Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisini tanıttı. HP’nin merkezi araştırma kolu olan HP Labs’in geliştirdiği devrimsel veri merkezi mimarisi, elektrik şebekesinden net enerjiye ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Bu da gelecek kuşak veri merkezlerinin elektrik tüketimini azaltarak maliyetlerden tasarruf sağlayacağı anlamına geliyor.

HP Labs’in araştırması bu mimarinin bütüncül bir enerji yönetimi yaklaşımı ile birlikte şirketlerin toplam enerji kullanımını yüzde 30 düzeyinde düşürmenin yanı sıra elektrik şebekesine bağımlılığını ve maliyetlerini de yüzde 80 oranında azaltıyor.

HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi araştırması, kurumların BT sistemlerinde coğrafi konuma, enerji arzına ve maliyetlere bağımlılığı ortadan kaldırarak, bölgesel yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmasına olanak sağlayacak. Bu da BT hizmetlerinin tüm büyüklüklerdeki firmalara yayılabilmesi anlamına geliyor.

HP Teknoloji Uzmanı ve HP Labs Sürdürülebilir Ekosistemler Araştırma Grubu Direktörü Cullen Bash, “Bilgi teknolojilerinin toplumları eşit hale getirme gibi bir gücü vardır, ancak BT hizmetlerinin yüksek maliyeti ve buna bağlı olarak da yüksek enerji harcamaları, bilgi teknolojilerinin dünya genelinde yaygınlaşmasının önünde engel olmuştu. HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi yalnızca BT’nin çevreye etkilerini en aza indirgemeyi amaçlamıyor, aynı zamanda BT’ye dünya çapında erişimi kolaylaştırmak üzere veri merkezi operasyonlarının enerji maliyetlerini de azaltıyor” dedi.

HP Labs uzmanları, “HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisini” BT işlemleri için gerekli enerji arzıyla enerji talebini tam olarak dengelemek olarak tanımlıyor. Enerji bilançosunun açık vermesini önleyen konsept, “Sıfır Net Enerji Veri Merkezlerinin Tasarım ve Operasyonu Alanındaki Gelişmeler” başlıklı bir rapor ile 30 Mayıs 2012 tarihinde ABD, San Diego’da yapılan IEEE 13. Yıllık Kurumlar Arası Elektrik Sistemlerde Termal ve Termodinamik Davranışlar Konferansı’nda sunuldu. Ar-Ge sürecinde HP Labs’in Palo Alto, Californiya’daki sürdürülebilir veri merkezi de sektörde oyunun kurallarını değiştiren bu çözüm için test yatağı olarak kullanıldı.

Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisi, işletim ve soğutmada kullanılan elektrik şebekesini rüzgâr enerjisi gibi bölgesel yenilebilir enerji kaynaklarına bağlıyor. HP Labs mimarisinin devrimsel yanı ise BT iş yükünü veri merkezi enerji arzı ve performans talebine göre dinamik olarak planlaması.

Bu mimari ile kritik iş süreçlerine dahil olmayan gecikme toleranslı iş yükü gündüz saatlerine kaydırılarak güneş enerjisi santralleri veya güneş panelleri ile beslenecek. Ayrıca gündüz şarj olan sistemler, veri merkezini gece beslemeye devam edebilecek. Sistemin en büyük avantajı, kurumların enerji altyapı yatırımlarını ve operasyonel maliyetleri azaltarak müşterilerine yeni ürün ve hizmetleri daha avantajlı fiyatlardan sunmasıdır.

Sıfır Net Enerji mimarisi
HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi, veri merkezi enerji kaynaklarının planlamasını 4 özel modülle yapıyor:

•Öngörü Modülü: Yenilenebilir enerji kaynakları ile BT iş yükü talebini dengelemek için arz-talep dengesi kuran öngörü analiz yazılımları.
•Planlama Modülü: İş yükü planlamasını Sıfır Net enerji operasyonu gibi üst düzey idari hedeflerle dengeleyerek iş yükünü kaynak arzına göre dağıtmayı ve böylece veri merkezi işletme hedeflerine ulaşmayı sağlayan yazılımlar.
•İdari Modül: Kurumların, iş yükü ve enerji tüketimini, performans gereksinimleri ile veri merkezi işletme hedefleri çerçevesinde gerçek zamanlı olarak yönetmesini sağlayan yazılım uygulamaları.
•Doğrulama ve Raporlama Modülü: Planlamanın doğru uygulanması amacıyla, planlama süreci ve idari süreçler arasında eşgüdüm sağlayarak muhtemel sorunların hızla tespit edilmesi ve giderilmesini sağlayan programlar.

“Öngörü Modülü”, HP Açık İnovasyon modelinin bir parçası olarak HP Labs’in Virginia Tech (Blacksburg, Va.) ve Limerick Üniversitesi (İrlanda) ile birlikte geliştirdiği en ileri teknolojileri kullanıyor.

Kurumsal inovasyon
HP Kurumsal Çözümler Grubu, HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi teknolojisini, sunucularda enerji tüketimini azaltmayı amaçlayan HP Discovery Lab Moonshot Proje Grubu ve HP Discovery Lab Houston HP EcoPOD Proje Grubuyla işbirliği yaparak geliştirecek.

HP Labs’in kurduğu ABD Fort Collins Colorado’daki gelişmiş araştırma merkezi de HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisini geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Bu tesis, Ar-Ge dışında prototip üretiminde de kullanılıyor ve demo merkezi olarak sürdürülebilir mimarinin sektöre tanıtılmasında önemli rol üstleniyor.

HP Sıfır Net Enerji Merkezi mimarisi, 4-7 Haziran 2012’de HP Discover Las Vegas etkinliğinde tanıtılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları